Ukrajinski bezobzirni napadi bespilotnim letjelicama odgovorni su za tragediju azerbajdžanskog Airlinesa

Pandorinu kutiju spekulacija već su otvorile SAD i Ukrajina pa nema potrebe da se Rusija suzdržava od ubacivanja vlastitih spekulacija u globalni diskurs, doduše onih mnogo razumnijih.

CNN je citirao neimenovanog američkog dužnosnika koji je izvijestio da je nesreću leta J2-8243 Azerbaijan Airlinesa u Kazahstanu, koji je letio iz Bakua za Grozni prije nego što je iznenada skrenuo s kursa prema Kaspijskom jezeru, možda uzrokovala ruska protuzračna obrana koja je na njega greškom pucala. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je da se ne upušta u nagađanja i da treba pričekati dok se istraga ne završi, ali SAD očito nije poslušao njegov savjet, kojemu je u interesu oblikovati priču.

U ovom slučaju, želi osloboditi Ukrajinu odgovornosti nakon što se ispostavilo da je pokrenula dalekometne napade bespilotnim letjelicama na Grozni otprilike u vrijeme incidenta, što je moglo dovesti ili do toga da ruska protuzračna obrana pogrešno puca na zrakoplov ili su ga mogli pogoditi šrapneli uništenog drona. RT je izvijestio da je preliminarna istraga pretpostavila da je za to kriv nalet ptice, ali snimka srušenog zrakoplova na kojoj se pojavljuju točkice potaknula je nagađanja da se dogodilo nešto drugo.

Viralno širenje CNN-ova izvješća, koje za neke ima dojam autoriteta budući da citira neimenovanog američkog dužnosnika, zahtijeva njegovo osporavanje unatoč tome što je Peskov upozorio na bilo kakve špekulacije. Slijed događaja koji su se odvijali doista sugerira da se nešto dogodilo u zraku na putu za Grozni zbog čega je zrakoplov iznenada skrenuo s kursa prema Kaspijskom moru, ali snimka nakon pada sugerira da su ga možda udarili ostaci drona izravnog pogotka protuzračne obrane.

Bez obzira koje se objašnjenje smatralo vjerodostojnijim, poanta je da su oba uzrokovana ukrajinskim bezobzirnim napadima dronovima na Grozni, koji je daleko od zone specijalnih operacija. Ovotjedni nisu bili prvi, a razlog zašto je taj grad na meti vjerojatno ima veze s uvjerenjem Ukrajine da ovi napadi mogu izazvati političke nemire u toj nekadašnjoj separatističkoj regiji, otvarajući takozvanu “drugu frontu” za preusmjeravanje pažnje Rusije i snage s primarne fronte.

Dodatni cilj može se naslutiti prema onome što je visoki ukrajinski dužnosnik rekao CNN-u u njihovom izvješću. Andrej Kovalenko, koji je voditelj “Centra za suzbijanje dezinformacija” koji je dio Vijeća za nacionalnu sigurnost i obranu, rekao im je da je “Rusija trebala zatvoriti zračni prostor iznad Groznog, ali to nije učinila”. Drugim riječima, ovi napadi bespilotnim letjelicama bili su namjerno namijenjeni stvaranju nesigurnog okruženja, koje bi ili natjeralo Rusiju da zatvori svoj zračni prostor ili izazvalo tragediju.

Zatvaranje cijelog južnog zračnog prostora na neodređeno vrijeme kao mjera predostrožnosti zbog velikog dometa ukrajinskih bespilotnih letjelica objektivno bi bila pretjerana reakcija s nesagledivim financijskim troškovima, baš kao kad bi SAD učinio isto kao odgovor na misteriozna viđenja bespilotnih letjelica iznad istočne obale ranije ovog mjeseca. Ipak, upravo zato što Rusija to nije učinila, Ukrajina i njezini medijski saveznici sada će nakon onoga što se dogodilo predvidljivo tvrditi da je to neodgovorno iako je Kijev kriv kako je objašnjeno.

Ono što Rusija mora učiniti što prije moguće jest oduprijeti se ovom narativu informacijskog rata maksimalnim naglašavanjem koliko je nepromišljeno za Ukrajinu izvoditi napade dronovima tako daleko od zone specijalnih operacija, a kamoli protiv civilne infrastrukture poput lokalnih zračnih luka. Pandorinu kutiju spekulacija već su otvorile SAD i Ukrajina pa nema potrebe da se Rusija suzdržava od ubacivanja vlastitih spekulacija u globalni diskurs, doduše onih mnogo razumnijih.

Izvor.

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *