Pokret Nachala i partneri koji žele okupirati Gazu i Zapadnu obalu

TomRy 21.10.2024.

Prikaz na slici: Desničarski izraelski aktivisti iz Pokreta za naseljavanje Nachala na prosvjedu koji poziva na uspostavu novih židovskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, na trgu Habima u Tel Avivu, 12. srpnja 2022. / Foto: Arhiva AP-a

Krajnje desna židovska skupina postavila je šatore na granici s Gazom u nadi da će okupirati i ponovno naseliti palestinsku enklavu.

Ovaj tjedan, stranka izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, Likud, poslala je pozivnice za ekskluzivni događaj pod nazivom “Priprema za rješavanje Gaze”. Događaj je dio inicijative koju je pokrenuo Nachala Settlement Movement, koji je aktivan u izgradnji ilegalnih izraelskih naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, a održat će se u blizini granice opkoljene palestinske enklave. Na plakatu za događaj, koji se također naziva ‘Konferencija o rješavanju Gaze’, stoji: “Gaza je naša. Zauvijek”.

   “Cilj cionista uvijek je bio raseliti autohtoni palestinski narod i zamijeniti ga izraelskim doseljenicima”, kaže Zaid Amali, direktor međunarodnog zagovaranja palestinske nevladine organizacije MIFTAH. “Takvi planovi otkrivaju stvarni cilj i kolonijalne težnje iza tekućeg genocida u Gazi, posebno nedavne kampanje istrebljenja u sjevernoj Gazi, kao i ubrzanog etničkog čišćenja Zapadne obale koje se paralelno provodi”. Palestinci su dugo izražavali strah da se izraelski rat više odnosi na njihovo raseljavanje iz domova njihovih predaka, nego na borbu protiv otpora Hamasu. Netanyahuova vlada pod snažnim je utjecajem pokreta doseljenika, doslovno doseljenicima koji drže ključna ministarstva i urede u državnim institucijama. Ovi su dužnosnici bili prilično glasni i besramni u vezi sa svojom ekspanzionističkom politikom diljem Palestine i susjednih zemalja, kaže Amali.

   Pokret za naseljavanje Nachala podigao je šatore na izraelskoj strani blizu granice s Gazom pod vojnom zaštitom. Zamjenik stalnog promatrača Države Palestine pri UN-u, New York, Majed Bamya, tvitao je o događaju i rekao: “Izraelski kolonijalni planovi u Gazi postat će sve očitiji. Genocid i etničko čišćenje u Gazi, posebno sada na sjeveru, trebaju pripremiti teren za aneksiju i kolonizaciju.” Times of Israel tvrdi da je 10 od 32 člana parlamenta i jedan član kabineta – ministrica socijalne jednakosti May Golan, potvrdili da će prisustvovati događaju. Očekuje se da će nazočiti i ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir iz krajnje desne stranke Otzma Yehudit, ministar financija Bezalel Smotrich, ministar baštine Amichai Eliyahu i ministar razvoja periferije Yitzhak Wasserlauf. Ministri sigurnosti i financija i ranije su prisustvovali i govorili na sličnim događajima, koje je sponzorirao Nachala ranije ove godine. Oba ministra pozvala su na etničko čišćenje Palestinaca iz Gaze.

   Upoznavanje Nachale

   Prema njihovoj web stranici, Nachala ima za cilj izgradnju više naselja na okupiranoj Zapadnoj obali i širenje cionističke ideologije u školama.

Ali o čemu se zapravo radi u pokretu?

Nachala je ultranacionalistička židovska skupina čiji članovi grade ilegalne naseljeničke položaje na okupiranoj Zapadnoj obali i čiji je cilj izraelska aneksija cijele Palestine. Sponzoriraju ih cionističke političke stranke.

“Veliki Sukot sajam u gradu Sukot blizu Pojasa Gaze! Pridružite nam se uz ministre, poglavari obitelji naselja, ožalošćenih obitelji, obitelji otetih boraca i još mnogo toga. Hodat ćemo između Sukota i uživati  u zajedničkim razgovorima i krugovima razgovora ispod natpisa ‘Priprema za naseljavanje u Pojasu Gaze’,” poručuje grupa u tweetu prošaranom emotikonima.

   Tijekom pojavljivanja na izraelskom Kanalu 14, vođa pokreta za naseljavanje Nachala, Daniella Weiss, odlučno je postavila izraelsko pravo na “cijelu Gazu”. “Od rijeke Eufrat do rijeke Nil. Upravo smo vidjeli Arape kako napuštaju svoje domove. Moramo izvršiti invaziju izravno nakon rata. Možemo izvršiti invaziju na sjeverne granice odmah”, rekla je za kanal, nadaleko poznat po blisko povezan s premijerom Benjaminom Netanyahuom. Čini se da ta tvrdnja podupire tvrdnje da izraelsko neselektivno bombardiranje i kopnena ofenziva u Gazi – koja je enklavu pretvorila u distopijski krajolik posut ruševinama – ima za cilj istjerati svakog pojedinog Palestinca. Weiss je čak rekla da izraelski premijer nije bio tako hrabar kao doseljenici, iako je bio “vrlo naklonjen” pokretu naseljavanja.

   Nekad se smatralo da predstavlja ekstremistički politički program i čak promatrano kao “strateška opasnost” unutar pokreta za naseljavanje,  kategorična izjava Weiss nagovještava stvarnost u nastajanju – da je takvo radikalno stajalište postalo glavni tok među skupinama doseljenika otkako je započeo izraelski rat protiv Gaze 7. listopada. Nakon neviđenog napada Hamasa, unutar izraelske vlade i među političkim frakcijama pojavili su se unutarnji politički sporovi. Ova nesloga, u velikoj mjeri potaknuta pritiskom civilnog društva za oslobađanje izraelskih talaca u Gazi, mogla bi biti pokazatelj skorog preoblikovanja izraelskog političkog pejzaža. Suprotno tome, skupine izraelskih doseljenika, duboko povezane s najdesničarskom vladom u povijesti Izraela, nekako su se distancirale od prevladavajućih političkih nemira.

Oni su, umjesto toga, učvrstili svoj program naseljavanja na okupiranoj Zapadnoj obali i Gazi nakon rata. U tom kontekstu, ovi pokreti artikuliraju svoju sve veću namjeru da ubrzaju širenje naselja na Zapadnoj obali dok se vraćaju u Gazu nakon “pauze” započete 2005. nakon izraelskog povlačenja.

   Značajan udarac doseljenicima

   Nakon arapsko-izraelskog rata 1967. i izraelske okupacije Zapadne obale, istočnog Jeruzalema i Gaze, pokret židovskih doseljenika počeo je pojačavati svoje ambicije u okupiranim područjima izgradnjom naselja – djelujući kao vodeća sila za izraelsku vojsku u mehanizmu okupacije.

Nakon prvog izraelskog naselja Kfar Etzion koji je osnovan na okupiranoj Zapadnoj obali, mjesecima nakon rata 1967., stotine tisuća doseljenika napale su područja koja je okupirala izraelska vojska. Ipak, svaka od ovih grupa doseljenika također je slijedila različite ciljeve i nije djelovala monolitno.

   “Povijesno gledano, projekt židovskog naseljavanja u Gazi – koji je trajao između 1970. i 2005. – bio je sekundaran u odnosu na široki projekt naseljavanja područja koja je Izrael okupirao 1967.”, kaže Ehud Eiran, izvanredni profesor na Odsjeku za međunarodne odnose na Sveučilištu u Haifi. “Regija je daleko manje značajna od Zapadne obale. Ova druga je mnogo važnija u religijskom smislu”. Izraelskim povlačenjem s teritorija 2005. godine, poznatim i kao ‘Plan razdruživanja’, srušeno je dvadeset i jedno naselje. Procjenjuje se da se oko 8.000 izraelskih doseljenika također povuklo iz Gaze. Eiran primjećuje da je relativno mali broj naselja u Gazi – u usporedbi s tadašnjim višim brojevima na Zapadnoj obali – omogućio bivšem izraelskom premijeru Arielu Sharonu da dobije političku potporu unatoč “značajnom udarcu” pokretu doseljenika.

   Međutim, povlačenje se nije dobro svidjelo ekstremno desničarskim doseljeničkim skupinama. Vidjeli su Sharona kao izdajicu svoje stvari, kao što su učinili kada je tadašnji premijer Menachem Begin pristao vratiti Sinajski poluotok Egiptu i srušiti tamošnja naselja nakon arapsko-izraelskog rata 1973. godine.

Izraelsko povlačenje iz Gaze označilo je proboj u pokretu doseljenika, do te mjere da su pokrenuli nasilnu neposlušnost protiv izraelske države.

Osim toga, omladinski ogranci krajnje desničarskih vjerskih doseljeničkih skupina počeli su izvoditi napade  na palestinske zajednice kao odgovor, ubivši stotine Palestinaca na okupiranoj Zapadnoj obali i Istočnom Jeruzalemu.

   Odrješenje od odrješenja

   Nakon rata u Gazi, skupine za naseljavanje i krajnje desničarske nevladine organizacije povećale su svoje aktivnosti. U znak solidarnosti, Weissin Nachala pokret, Pokret za suverenitet (Ribonut), poznat po svojoj agendi podrške potpunoj kontroli Izraela nad Gazom, i Uri Israel, koji zagovara raspuštanje Palestinske uprave, obratili su se na zajedničkoj konferenciji u Ashdodu 22. studenoga prošle godine. U vatrenom govoru tijekom konferencije, Weiss je pozvala na mobilizaciju za preseljenje u Gazu, baš kao što su “Hasmonejci osnovali naselje u Gazi prije više od dvije tisuće godina”, misleći na židovsku dinastiju čiji su članovi uspostavili kraljevstvo u drevnoj Palestini, ali su se raspali nakon rimske okupacije 63. pr. Osim toga, nova organizacija pod nazivom Stožer za naselja u Gazi (Chevel Aza) pridonijela je događaju. Ovo je ista skupina koja je dospjela na naslovnice objavljivanjem internog dokumenta izraelskog ministarstva obavještajne službe koji predlaže prebacivanje 2,3 milijuna Palestinaca iz Gaze na egipatski Sinajski poluotok. Među organizatorima događaja, skupina Torat Lehima, koja promiče vjerske vrijednosti unutar izraelske vojske, poznata je po svojim jakim vezama s rabinom Shmuelom Eliyahuom, članom Vijeća glavnog rabinata koji obnaša funkciju glavnog rabina Safeda. On je također otac Amichaija Eliyahua, izraelskog ministra baštine.

Konferencija je ponovila rastuće zahtjeve krajnje desnice za ponovnom invazijom na Gazu.

   Yossi Dagan, istaknuta osoba na izraelskoj desnici s jakim vezama s američkim kršćanskim evangelicima i kao vođa zajednice doseljenika na okupiranoj Zapadnoj obali, također je izrazio slična stajališta o vraćanju na razdoblje prije 2005. godine.

Naglasio je potrebu obnove naselja u Gazi, priznajući: “To neće biti moguće u svim dijelovima Gaze. Međutim, u sjevernom dijelu, da. Trebao bi postojati zaštitni pojas.”

   Yishai Fleischer, poznata krajnje desničarska medijska osoba i savjetnik izraelskog ultranacionalističkog ministra sigurnosti Itamara Ben Gvira, rekao je da Izrael ne samo da bi trebao ponovno okupirati Gazu, već i preseliti se tamo za “pun život tamo sve do velike pogreške 2005. ‘Disengagement’ deložacija, gdje je naša vlastita zemlja izbacila židovske građane”. Krajnje desničarski članovi izraelske vlade ponovili su i intenzivirali ove perspektive. Izraelski ministar baštine Amichai Eliyahu, koji je ranije iznio kontroverznu ideju o razmatranju nuklearne opcije u Gazi, dosljedno je zagovarao ponovnu uspostavu židovskih naselja u Gazi nakon završetka tekućeg rata. Amit Halevi, zastupnik iz Netanyahuove stranke Likud, napravio je korak dalje u tom pitanju podnošenjem prijedloga zakona za izmjenu Zakona o razdruživanju iz 2005., rekavši da bi Kneset trebao “poništiti zakon koji Židovima brani ulazak u Gazu”. Ova radikalna stajališta dobivaju sve veću potporu izraelskih građana.

   Prema istraživanju koje je sredinom studenog proveo Kanal 12, 32 posto Izraelaca izražava potporu nastavku izraelske okupacije i obnovi židovskih naselja. Uz to, 14 posto preferira održavanje stalne vojne prisutnosti u relevantnim područjima. Jedna izraelska tvrtka za nekretnine čak je objavila oglas za izgradnju kuća uz more u Gazi. “Kuća na plaži nije san”, stoji u objavi na društvenim mrežama tvrtke, ozloglašene po izgradnji na okupiranoj Zapadnoj obali. Ferit Belder, docent sa Sveučilišta Marmara, kaže da krajnje desne političke frakcije ukazuju na uklanjanje naselja kao na razlog izraelskih ratova s Gazom od 2008. Stoga naselja u Gazi vide “ne samo kao ideološku, već također kao vojnu potrebu”. “Već smo vidjeli da su rana (nakon 1967.) židovska naselja bila vojna naselja uspostavljena protiv Jordana (koji je izgubio kontrolu nad Zapadnom obalom) i kasnije pretvorena u civilna naselja. U tom smislu, oni uspostavljaju vezu između naselja i nacionalne sigurnosti”, napominje Belder.

   Ipak, Eiran ističe još jedan aspekt takvih namjera doseljeničkih skupina. “Poziv da se doseljenici vrate, ne odnosi se na Gazu, već na status vjerskog pokreta doseljenika”, kaže on. “Mislim da su šanse za obnovu projekta naselja tamo vrlo male. Izrael općenito radije ne bi ostao u regiji (vojno), pa nam ostavljanje doseljenika tamo neće dopustiti da se odvojimo.”

   Rastući napadi na Zapadnoj obali

   Od događaja od 7. listopada, ilegalni doseljenici su pojačali svoje napade na Palestince na okupiranoj Zapadnoj obali, zlostavljajući i vandalizirajući njihovu imovinu nasilnije nego ikada, s ciljem promjene statusa quo na teritoriju. Pod zaštitom izraelske vojske doseljenici su samo od 7. listopada ubili najmanje devet Palestinaca (2023.). To je nagli porast u odnosu na godišnje brojke 2022. (troje ubijenih), 2021. (pet) i 2019. (dvije).

   Više od 700.000 Izraelaca živi u ilegalnim naseljima diljem okupirane Zapadne obale i istočnog Jeruzalema, od kojih je većina izgrađena u cijelosti ili djelomično na privatnoj palestinskoj zemlji. U jasnim znakovima vladine potpore skupinama doseljenika, izraelski krajnje desničarski ministar financija Bezalel Smotrich posjetio je naselje Psagot u blizini Ramallaha 17. prosinca. Smotrich, također vođa skupina za doseljenike, rekao je: “Judeja i Samarija je sigurnosni pojas države,” koristeći izraz koji se koristi u Izraelu za označavanje Zapadne obale. “Kfar Saba neće biti Kfar Aza”, dodao je, misleći na kibuc Kfar Aza koji je bio meta Hamasovog prekograničnog napada 7. listopada.

   Shlomo Karhi, izraelski ministar komunikacija, također je otkrio vladinu podršku ovom planu. “Stvarno želimo postići aneksiju Judeje i Samarije i primjenu suvereniteta nad Zapadnom obalom. Kako ćemo to učiniti? Još uvijek je nejasno”, rekao je za Ch 14 10. prosinca 2023. Izraelski krajnje desničarski ministar sigurnosti, Ben Gvir, koji je također doseljeničkog porijekla, svojom je ekstremističkom politikom pridonio planu doseljeničkih skupina. Ben Gvir se založio za ublažavanje zahtjeva za izdavanje dozvola za vatreno oružje i stvaranje više civilnih “pripravnih timova” za zaštitu naselja. Prema Haaretz Daily, Ministarstvo je odobrilo više od 50.000 dozvola za osobno vatreno oružje od izbijanja rata. Za Beldera, Ben Gvir je njegovao diskurs koji sekuritizira doseljenike svojom praksom naoružavanja pojedinaca.

“Iako ovaj scenarij odražava opipljivu stvarnost u kojoj krajnje desničarske frakcije doseljenika ostvaruju utjecaj, u poslijeratnom izraelskom političkom krajoliku, krajnje desničarske stranke mogle bi se suočiti s otporom opozicije, ako ne uspiju osigurati poziciju vlasti”, kaže Belder. S druge strane, istaknuo je da je sigurnost naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, postala značajan financijski teret za Izrael. “Neke pacifističke skupine pripisuju promjenu izraelskih sigurnosnih prioriteta prema doseljenicima kao čimbenik koji pridonosi neuspjehu u sprječavanju napada Hamasa. Posljedično, oni tvrde da je naglasak na sigurnosti naselja stvorio ranjivost u nacionalnoj sigurnosti.”

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *