Kakav bi utjecaj najnovije energetske sankcije SAD-a mogle imati na rusko-indijske odnose?

Mediji su preplavljeni izvješćima u kojima se nagađa da bi rusko-indijski odnosi mogli trpjeti kao rezultat najnovijih energetskih sankcija SAD-a s obzirom na to da su se nedavno usredotočile na veliki uvoz Delhiju po sniženoj cijeni nafte iz Moskve koji bi mogao biti ugrožen ovim najnovijim jednostranim ograničenjima. Neimenovani indijski izvor rekao je medijima da će “Rusija pronaći načina da dođe do nas” i predvidio oštrije popuste kako bi se suprotstavili rizicima novih sankcija, tako da za sada nema puno razloga za brigu.

Trumpova sklonost sankcijama i njegova posljednja prijetnja da će udvostručiti one sporedne mogle bi izbaciti iz kolosijeka pažljivo svrstavanje Indije između SAD-a i Rusije prisiljavajući je da bira između njih.

Mjere neće stupiti na snagu do ožujka, tako da još uvijek ima vremena da obje strane isplaniraju rješenja, od kojih je jedno u obliku nedavnog proširenja skupine ruskih osiguravatelja u Indiji kako bi uključila tvrtke koje nisu sankcionirane, iako ostaje nejasno što će oni učiniti po pitanju sankcioniranih ruskih “flota u sjeni”. U svakom slučaju, to je korak u pravom smjeru i pokazuje važnost koju Indija pridaje nastavku svog velikog uvoza ruske nafte po sniženim cijenama, čiji ćemo strateški značaj sada objasniti.

Ne samo da je pomogao spriječiti polikrizu tijekom proteklih nekoliko godina koja je mogla katalizirati katastrofalne kaskadne posljedice na globalnom jugu, čega smo se dotakli ovdje krajem 2023., nego je također održao impresivnu putanju rasta Indije na pravom putu, čime je zadržala i svoju privlačnost za strana ulaganja. Dodatno, Indija je preventivno spriječila potencijalno nerazmjernu ovisnost Rusije o Kini diversifikacijom svojih tokova prihoda od energije, čime je spriječila Rusiju da postane mlađi partner Kine.

Ovo je zaustavilo kinesko-američke bi-multipolarne trendove i olakšalo tri-multipolarnu prijelaznu fazu globalnog sustavnog prijelaza prema složenijoj multipolarnosti (“multipleksitet”). Taj bi ishod neki američki kreatori politike mogli smatrati štetnim za velike strateške interese njihove zemlje, ali s druge strane, Rusija se tek treba pretvoriti u rezervu sirovina za turbo punjenje uspona kineske supersile, kakva je već mogla postati da nije bilo ruskog diversificiranja tokova prihoda od energije prema Indiji.

Veliki strateški interesi Indije su spriječili da se to dogodi zbog mogućnosti da bi Kina jednog dana mogla iskoristiti svoje više partnerstvo nad Rusijom kako bi potonju ograničila i konačno obustavila (bez obzira na izgovor) nove i rezervne vojne isporuke Indiji. Štoviše, rusko poticanje uspona kineske supersile moglo bi prisiliti Indiju da postane mlađi partner SAD-a u naravi, što bi moglo dovesti do ozbiljnih ustupaka u pogledu njezine teško stečene strateške autonomije.

Ovi imperativi upućuju na to da će Indija učiniti sve što je u njezinoj moći kako bi zadržala veliki uvoz ruske nafte po sniženim cijenama budući da je alternativa riskirati da Rusija postane mlađi kineski partner sa svime što bi za sobom povuklo preoblikovanje globalne sustavne tranzicije obnavljanjem kinesko-američkih odnosa – multipolarnost. U slučaju da se Indija osjeća primoranom na pridržavanje ovih najnovijih sankcija, ako savjetnici pogrešno zavedu Trumpa da zaprijeti sekundarnim sankcijama, tada bi mogla pokušati postići dogovor.

Iako ostaje nejasno što točno Trump ima na umu, signali koje je do sada poslao sugeriraju da će zahtijevati teške kompromise od Rusije, koje bi Putin mogao odbiti, a onda bi Trump mogao eskalirati kao odgovor.

To bi moglo dovesti do još većih antiruskih sankcija, uključujući provedbu onih sekundarnih protiv trećih zemalja poput Indije, i više oružane pomoći Ukrajini za produžavanje sukoba. Ako Rusija ne prihvati ponuđeni prekid vatre, primirje ili mirovne uvjete, onda možda neće imati drugog izbora nego postati kineski mlađi partner iz očaja za financiranjem i potencijalno čak vojno-tehničkom opremom u zamjenu za prodaju svojih resursa po iznimno povoljnim cijenama što je do sada odbijala učiniti.

Trump se želi “okrenuti (natrag) u Aziju” i to odmah kako bi snažnije obuzdao Kinu, što od njega zahtijeva brzo rješavanje ukrajinskog sukoba, tako da bi njegovo moguće produžavanje moglo to odgoditi na neodređeno vrijeme, dok bi to rezultiralo time da Rusija turbo pospješuje uspon kineske supersile što Trump želi izbjeći. On i njegovi savjetnici možda to ne vide tako, ali Indija bi im mogla pomoći da ih uvjere u ovu prognozu scenarija, koju bi neki u njegovom timu mogli prihvatiti zbog svoje indofilije.

Čak i ako Indija ne može uvjeriti Trumpa da zahtijeva teške kompromise od Putina, a zatim ne može uvjeriti Putina da ih prihvati, još uvijek bi mogla prkositi predvidivim prijetnjama SAD-a sekundarnim sankcijama i nastaviti uvoziti rusku naftu po sniženim cijenama, iako vjerojatno ne u istom obimu kao prije. Ova mogućnost temelji se na velikoj strateškoj važnosti njihovih energetskih veza u odnosu na globalnu sustavnu tranziciju iz perspektive Indije i imperativa da se spriječi Rusija da postane mlađi partner Kine.

Imajući sve na umu, vjerojatnost da će najnovije energetske sankcije SAD-a naštetiti rusko-indijskim vezama je niska i nije ni blizu onoga što su neki mediji nagađali, ali još uvijek postoji rizik da bi one mogle biti malo oslabljene ako ne budu uspješne u zaobilaženju sankcija. Druga značajna varijabla je može li Indija uvjeriti Trumpa da joj odobri izuzeće od sankcija zbog toga kako te kupnje velikih razmjera sprječavaju Rusiju da postane mlađi partner Kine ili u zamjenu za posredovanje u Ukrajini.

Trumpova sklonost sankcijama i njegova posljednja prijetnja da će udvostručiti one sporedne u tom slučaju mogle bi izbaciti iz kolosijeka pažljivo svrstavanje Indije između SAD-a i Rusije prisiljavajući je da bira između njih, što ne želi učiniti ni pod kojim okolnostima. To kontekstualizira nedavno proširenje indijskog “bazena”ruskih osiguravatelja kao pragmatičan kompromis, barem za sada, što dokazuje koliko Indija ne želi biti gurnuta u gore spomenutu dilemu, iako bi to u konačnici ipak mogla biti.

Na kraju dana, sve ovisi o tome koliko je Trump spreman pritisnuti Indiju u vezi s njezinim velikim uvozom ruske nafte po sniženim cijenama i stupnju do kojeg bi mu Indija tada mogla prkositi. Indija bi mogla uvjeriti Trumpa da ponovno razmisli o svim naporima, dok bi Indija tada mogla hrabro slijediti svoje velike strateške interese ako se to ne dogodi, iako uz rizik od ozbiljne krize sa SAD-om. Promatrači bi stoga trebali pažljivo pratiti ovu dinamiku zbog njihovog potencijalno golemog utjecaja na svjetski poredak.

Izvor.

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *