I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Ratovi čipova: SAD vode ‘jednostrani’ ekonomski i tehnološki rat kako bi zaustavili uspon Kine, otvoreno kažu upućeni iz DC-a

Agresivne sankcije Bidenove administracije imaju za cilj “zaglaviti koljena” kineskom tehnološkom sektoru. Bivši dužnosnik Pentagona priznao je da se radi o “neproporcionalnom” i “jednostranom” napadu, “obliku gospodarskog obuzdavanja”.
Američka vlada uvela je agresivne sankcije koje imaju za cilj “zaglaviti koljena” kineskom tehnološkom sektoru i zaustaviti uspon zemlje, priznali su političari iz Washingtona i industrijski analitičari.
Administracija Joea Bidena ovog je listopada poduzela iznimno agresivnu akciju blokiranja Kine od uvoza većine poluvodiča, strojeva za izradu čipova i dijelova superračunala.
Bivši dužnosnik Pentagona priznao je da je ovo bio “neproporcionalan” i “jednostrani” napad, koji je predstavljao “oblik ekonomskog obuzdavanja”.
Rekao je to u članku u Foreign Policyju, časopisu političke klase DC-a, pod naslovom “Biden je sada spreman za uklanjanje Kine “.
Jon Bateman, bivši analitičar za Obavještajnu agenciju obrane (DIA) koji je obnašao nekoliko važnih političkih uloga u Pentagonu, napisao je da su američki dužnosnici “nametnuli nerazmjerne mjere”.
Washingtonov “način razmišljanja gotovo jamči kontinuirani marš prema širokom tehnološkom razdvajanju”, zaključio je.
Bateman je izjavio da “sve veća smjelost američkih jednostranih akcija i Washingtonovo otvoreno prihvaćanje kvazi-strategije obuzdavanja” odražavaju novi hladnoratovski cilj američke vlade: “Kineski tehnološki uspon bit će usporen pod svaku cijenu”.
Danas je Bateman viši suradnik u programu za tehnologiju i međunarodne poslove pri Carnegie Endowment for International Peace, moćnom think tanku sa sjedištem u DC-u koji pomaže Washingtonu u oblikovanju politike – uz izdašna sredstva američke vlade, njezinih saveznika, velikih korporacija i banaka, i zaklade obitelji milijardera oligarha.
Bateman nipošto nije prokineski zagovornik. U travnju je za Carnegie objavio izvješće pod nazivom ” Tehnološko ‘razdvajanje’ SAD-a i Kine: okvir strategije i politike “.
U opširnom dokumentu Bateman je “ponudio konkretnu sliku kako bi centrističko razdvajanje moglo izgledati i kako bi implementacija mogla funkcionirati na razini agencije.”
Bateman je napisao članak o vanjskoj politici kao dio rasprave s više tvrdokornih jastrebova u elitnim krugovima Washingtona koji kreiraju politiku. Upozorio je da bi se njihova “maksimalistička” strategija mogla obiti o glavu i naštetiti SAD-u i njegovim saveznicima te je umjesto toga promovirao oprezniji, inkrementalistički pristup.
“Američki restrikcionisti – mislioci nulte sume koji hitno žele ubrzati tehnološko odvajanje – pobijedili su u raspravi o strategiji unutar Bidenove administracije”, upozorio je.
“Oprezniji glasovi – tehnokrati i centristi koji zagovaraju postupna ograničenja odabranih aspekata kineskih tehnoloških veza – izgubili su”, žalio se Bateman.
Priznao je da je novi hladni rat Washingtona protiv Kine bio potpuno dvostranački, ali “raspršena regulativa Donalda Trumpa i nestalne javne izjave ponudile su malo jasnoće saveznicima, protivnicima i tvrtkama diljem svijeta”, dok su “postupci Joea Bidena bili sustavniji”.
“Sjedinjene Države vode niskorazredni ekonomski rat protiv Kine već najmanje četiri godine — ispaljuju salvu za salvom carina, kontrole izvoza, blokade ulaganja, vizna ograničenja i još mnogo toga”, napisao je.
Bateman je rekao da nove sankcije Bidenove administracije, međutim, “više nego bilo koje ranije akcije SAD-a, otkrivaju jednoumni fokus na osujećivanje kineskih sposobnosti na širokoj i temeljnoj razini”.
“Iako je uokvirena kao mjera nacionalne sigurnosti, primarna šteta za Kinu bit će ekonomska, u razmjerima koji su daleko od razmjera navedenim vojnim i obavještajnim zabrinutostima Washingtona “, napisao je.
Dodao je: “Vlada SAD-a nametnula je nova pravila nakon ograničenih konzultacija s partnerskim zemljama i tvrtkama, dokazujući da je njezina potraga za ometanjem Kine daleko iznad zabrinutosti o diplomatskim ili gospodarskim posljedicama.”
Bateman je primijetio da Sjedinjene Države pokušavaju izvršiti pritisak na saveznike da se pridruže njihovom novom hladnom ratu protiv Kine, vodeći međunarodnu kampanju za gospodarsku izolaciju Pekinga izgradnjom saveza “Chip 4” s Južnom Korejom, Tajvanom i Japanom – koji kontroliraju veliku većinu globalne industrije poluvodiča.
Batemanovi strahovi da bi se ova agresivna politika novog hladnog rata mogla obistiniti već su se obistinili. Brzi pokušaj Washingtona da odvoji američko gospodarstvo od Kine uzima danak američkim sveučilištima.
Najmanje 1400 znanstvenika kineskog podrijetla napustilo je američke istraživačke institucije i umjesto toga otišlo u Kinu, navodi se u izvješću koje su ovog listopada objavili akademici s Harvarda, Princetona i Massachusetts Institute of Technology (MIT).
South China Morning Post izvijestio je da “visoka brojka ilustrira ‘zastrašujući učinak’ koji je posljedica politike američke vlade koja odvraća istraživačke i akademske aktivnosti znanstvenika kineskog podrijetla i sugerira da bi američka istraživanja mogla trpjeti.”
Tehnički tisak oglasio je slične alarme o ratobornim napadima Washingtona na Peking.
Internetska stranica za elektroničku industriju EE Times citirala je korporativnog analitičara koji je rekao da su američke “sankcije stavile privremeni šah-mat Kini koja razvija svoju ljevaoničku industriju na naprednijim čvorovima.”
Web stranica je također koristila retoriku hladnog rata kako bi se osvrnula na agresivnu politiku SAD-a, pišući:
Najnovija američka salva u ratu čipova protiv Kine unazadit će njezine domaće proizvođače čipova generacijama, dok će globalni dobavljači poluvodiča i tvornica alata pretrpjeti milijarde dolara izgubljene prodaje zbog golemog pada potražnje izvan Kine, rekli su analitičari za EE Times. Administracija američkog predsjednika Joea Bidena pojačala je hladnoratovske mjere od prije više od 40 godina. U svom novom rivalstvu, SAD ima za cilj zamrznuti napredak Kine na novom frontu: tehnologiji čipova koja je ključna za ekonomski razvoj i vojnu nadmoć.
Časopis Wired došao je do istog zaključka, izvijestivši da su američke sankcije imale za cilj “srušiti koljena” kineskoj tehnološkoj industriji.
Wired je rekao da su Washingtonove “sveobuhvatne nove kontrole osmišljene kako bi [kineska] industrija umjetne inteligencije ostala zaglavljena u mračnom vijeku dok SAD i druge zapadne zemlje napreduju”.
Tech časopis citirao je Gregoryja Allena, direktora projekta upravljanja umjetnom inteligencijom u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS), utjecajnom neokonzervativnom think tanku u DC-u koji financiraju industrija oružja, američka vlada i saveznici Washingtona.
Allen je to sažeo: ” Sjedinjene Države poručuju Kini, ‘AI tehnologija je budućnost; mi i naši saveznici idemo tamo – a vi ne možete doći.