Njemački regionalni čelnik poziva na popravak Sjevernog toka

Čelnik njemačke pokrajine Saske ustvrdio je da treba popraviti plinovod Sjeverni tok 1 koji Njemačku povezuje s Rusijom, a koji je raznesen u podvodnoj eksploziji prošlog rujna. Ministar-predsjednik Michael Kretschmer upozorio je da će morska voda nepopravljivo oštetiti cjevovod, ako se uskoro ne poduzme nešto.

U intervjuu njemačkom časopisu WirtschaftsWoche objavljenom u ponedjeljak, Kretschmer je rekao: “To je važno jer ova infrastruktura može osigurati našu opskrbu energijom za pet ili deset godina.”

Inzistirao je na tome da je “najnormalnija [stvar] na svijetu da se cjevovod popravi, odnosno da se ukloni voda i da se zabrtvi i time osigura za početak”.

Čelnik Saske je istaknuo da nitko ne zna kako će situacija izgledati za deset godina te da bi “držati što više opcija za sebe bilo znak pametnog političara”.

Još u lipnju, ministar gospodarstva Robert Habeck upozorio je da će Njemačka možda morati smanjiti ili čak zatvoriti neke od svojih industrijskih kapaciteta, ako isporuke ruskog prirodnog plina preko Ukrajine prestanu sljedeće godine. Rekao je da vlasti u Berlinu ne bi trebale zanemariti ekonomske rizike od nestašice energije.

I dalje postoje sumnje hoće li Ukrajina i Rusija obnoviti ugovor o tranzitu plina u Europu, koji ističe krajem 2024., dok se sukob nastavlja.

Habeck je objasnio da dok se Njemačka uglavnom odvikla od ruske energije, druge članice EU-a, poput Austrije, Slovačke, Italije i Mađarske, još uvijek uvelike ovise o ruskom plinu. Bude li opskrba iz Rusije prekinuta, Berlin će im biti primoran priskočiti u pomoć prema pravilima EU-a o podjeli plina, stvarajući probleme industrijskim potrošačima kod kuće, istaknuo je tada ministar.

Plinovod Sjeverni tok 1 i jedan krak Sjevernog toka 2 uništeni su u nizu gotovo istodobnih eksplozija kod danskog otoka Bornholma u Baltičkom moru krajem rujna prošle godine. U veljači ove godine, američki novinar veteran Seymour Hersh ustvrdio je da SAD stoji iza sabotaže.

Izvještaji u njemačkim medijima tijekom ljeta sugerirali su da vlasti u Berlinu sumnjaju na moguću umiješanost ukrajinske tajne službe u uništavanje plinovoda.

Izvor. Naslovna slika: © Handout / Airbus DS 2022 via AFP

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *