I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Kako će SAD reagirati nakon neuspjeha protuofenzive Kijeva koju podupire NATO?
Nemoguće je postići bilo što od daljnje eskalacije ovog sukoba.
Kijevska protuofenziva koju podupire NATO bila je katastrofalna, što su čak i vodeći mediji bili prisiljeni priznati nakon što je postalo nemoguće zanijekati. CNN je otkrio da je Kijev već izgubio oko 15% svojih borbenih vozila pješaštva Bradley tijekom prvog tjedna, dok je Forbes izvijestio da je uništen otprilike isti postotak njemačkih tenkova leoparda, kao i polovica njegovih “jedinstvenih” vozila za probijanje. U međuvremenu, predsjednik Putin ustvrdio je kako je izgubljeno 25-30 posto njihove ukupne inozemne opreme.
Bidenov reizbor ovisi o uspjehu Zapada najvažnije vojne kampanje od Drugog svjetskog rata, što je potaknulo pitanje kako će SAD reagirati nakon neuspjeha. Najbolji scenarij je da će prisiliti Kijev da započne pregovore o prekidu vatre s Rusijom s ciljem postizanja korejskog primirja, ali to se vjerojatno neće dogoditi dok se ne iscrpe sve druge opcije. To uključuje proširenje sukoba na granice Bjelarusa, Moldavije i/ili Rusije prije 2014. i odobravanje vojne intervencije pod vodstvom Poljske.
Sve ove opcije mogle bi dovesti do maksimalnog pritiska NATO-a prema Rusiji u pogledu korištenja nuklearnog oružja, za što se već priprema, o čemu svjedoče najveće zračne vježbe NATO-a koje se trenutno odvijaju u Njemačkoj i prijavljeno jačanje njezinih nuklearnih sposobnosti na kontinentu. Međutim, nema šanse da ovo opasno kockanje uspije i Rusija kapitulira pred ucjenom, budući da je više nego sposobna jamčiti da će Zapad biti potpuno uništen ako se prvi usudi upotrijebiti nuklearke.
Ruske podmornice vrebaju oceanima i uvijek su spremne pokrenuti osvetnički nuklearni napad ako se izda zapovijed. Na europskom planu, Kalinjingrad je pretvoren u nuklearno opremljenu tvrđavu, dok će taktičke nuklearke uskoro biti raspoređene u obližnjoj razmještenosti u Bjelorusiji. Ruske hipersonične rakete Kinzhal mogu probiti takozvani “proturaketni obrambeni štit” SAD-a tako da nema nade da će spriječiti “uzajamno osigurano uništenje” u slučaju da liberalno–globalistički huškači rata odluče prvi napasti.
Ove čisto obrambene sposobnosti trebale bi biti više nego dovoljne za odvraćanje apokalipse, iako se ne može uzeti zdravo za gotovo da će SAD racionalno reagirati nakon neuspjeha protuofenzive svog opunomoćenika. Previše toga ovisi o nemogućem scenariju da Kijev potpuno ukloni Rusiju sa svih teritorija za koji tvrdi da je njezin. Njezini kreatori politike mogli bi stoga pomisliti da bi trebali “eskalirati kako bi iz očaja deeskalirali” kako bi postigli nešto što se može prikazati kao “pobjeda”.
Nema šanse da će Rusija ikada napraviti jednostrane ustupke prema svojim objektivnim interesima nacionalne sigurnosti, a kamoli suočena s nuklearnom ucjenom, zbog čega bi američki liberalno-globalistički huškači rata trebali odagnati misao prije nego što izlože postojanje čovječanstva riziku. Bez obzira na njihovu reakciju na neuspjeh protuofenzive Kijeva, ona se mora voditi tom činjenicom i idealno bi bilo da se deeskalira NATO-ruski posrednički rat jer je nemoguće postići bilo što od daljnje eskalacije ovog sukoba.