Što slijedi nakon pobjede Rusije u bitci za Artyomovsk?

Rusija je u subotu proglasila pobjedu u bitci za Artyomovsk nakon 224 dana borbe. Zelensky je ranije početkom ožujka predvidio da bi njegovi protivnici mogli proći kroz ostatak Donbasa ako se to dogodi, stoga je ukrajinski vođa naredio svojim snagama da se bore do kraja unatoč izvješćima da mu je Amerika savjetovala da se povuče odatle još u siječnju. Ovaj će članak procijeniti sadašnje stanje stvari s namjerom da se dobije bolja ideja o tome što bi moglo uslijediti:

———-

1. Artyomovsk nije strateški grad sam po sebi

Ne postoji ništa tako posebno u Artyomovsku što ga izdvaja od ostalih gradova slične veličine u Donbasu, iako kontrola nad njim na ovaj ili onaj način ipak može olakšati pristup ostalim strateškim pozicijama u regiji.

2. Zelenski je pretvorio Artyomovsk u drugi Mariupol

Umjesto pragmatičnog povlačenja svojih snaga kako bi spasio živote i mnogo lakše podupirao položaje na drugim mjestima, Zelensky je odlučio pretvoriti Artyomovsk u drugi Mariupol iz čisto političkih razloga vezanih za jačanje morala njegove strane i poticanje antiruskog informacijskog rata.

3. Rusija je tijekom ove bitke preokrenula stolove o Ukrajini

Dok se bitka za Artyomovsk odugovlačila, Zelensky je pokušao opravdati svoju odluku da se ne povuče na lažnoj osnovi da želi samljeti protivničke snage i kupiti vrijeme za protuofenzivu Kijeva, ali Rusija je okrenula stolove bruseći umjesto toga svoje snage i kupujući vrijeme za pripremu vlastitih planova.

4. Ukrajinski moral je strahovito narušen

Zelenskyjev plan da ojača moral svoje strane tijekom ove bitke potpuno se obio o glavu nakon pobjede Rusije, pokazao je da su tisuće Ukrajinaca doslovno umrle uzalud, što bi moglo dovesti do krize povjerenja s dalekosežnim posljedicama za ovaj sukob ako uskoro ne popravi ovu štetu.

5. Raskol Ministarstva obrane-Wagnerove skupine nije bio fatalan

Unatoč zabrinutosti da je eskalacija suparništva između Ministarstva obrane i Wagnerove skupine riskirala da Rusija izgubi bitku za Artyomovsk, to se na kraju nije pokazalo kobnim i čini se da ga je potiho vodio predsjednik Putin, o čemu svjedoči i zahvalivši obojici u nedjelju na ovoj pobjedi.

6. Protuofenziva Kijeva koju podupire NATO vjerojatno je neminovna

Zelensky hitno mora popraviti moral svoje strane i pokazati narodu svojih zapadnih pokrovitelja da je njihova vojna pomoć vrijedna 165 milijardi dolara koju su osigurali porezni obveznici iskorištena za nešto, možda čak i pokušaj invazije na ruski teritorij kakav je bio prije 2014., zbog čega je protuofenziva Kijeva koju podupire NATO vjerojatno neizbježna.

7. Ukrajini bi do srpnja mogla biti obećana sigurnosna jamstva

Kissingerov prijedlog da se Ukrajina pridruži NATO-u i Politicov tekst koji predviđa zamrznuti sukob sličan Koreji nagovještavaju sigurnosna obećanja koja su Kijevu dali SAD i UK, i/ili Poljska tijekom sljedećeg summita Unije, baš poput onih koje je SAD dao Finskoj i Švedskoj u svibnju prošle godine ili Južnoj Koreji nakon primirja.

8. Sve veći broj stranaka zalaže se za prekid vatre

KinaSaudijska Arabija, neke afričke zemljeVatikan zalažu se za primirje, ali izgledi za uspješno posredovanje (bez obzira na onoga tko igra tu ulogu) uvelike će ovisiti o ishodu predstojeće protuofenzive Kijeva i sljedećeg summita NATO-a.

9. Upravljanje percepcijom bit će ključno

Osim ako Kijev podupiran NATO-om ili Rusija, ne postignu vojni proboj do kraja godine, tada se čini da je primirje neke vrste neizbježno, čime su njihovi napori u upravljanju percepcijom ključni jer će morati uvjeriti svoj narod da su ipak pobijedili unatoč tome što nisu postigli svoje maksimalne ciljeve.

10. Teorije zavjere cvjetaju s obje strane

Bilo da se radi o teoriji zavjere “5D šah” koja tvrdi da “sve ide po planu” ili onoj “propasti i mraku” koja svima govori da “napuste svaku nadu”, pristaše obiju strana sigurno će češće nailaziti na ove lažne narative kako NATO-ruski posrednički rat ulazi u sljedeću fazu.

———-

Gore iznesena zapažanja o stanju u ovom sukobu sugeriraju da će se uskoro intenzivirati na početku protuofenzive Kijeva koju podupire NATO, ali da ni na jednoj strani nije vjerojatan nikakav pomak ako se zapovjedništvo i kontrola i/ili logistika ne sruše. Bilo što od toga može se dogoditi zbog napada protivnika i / ili unutarnjih intriga, ali nijedno ne treba uzimati zdravo za gotovo. S obzirom na to, o primirju duž linije kontakta moglo bi se ozbiljno početi raspravljati do kraja godine.

Izvor.

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *