I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Susret Lulinog glavnog savjetnika za vanjsku politiku i predsjednika Putina bio je vrlo važan
Kako bi se otklonila svaka sumnja da se Lula namjerno usklađuje sa SAD-om u velikom strateškom smislu i da nije bio samo zaveden u to, vodeći ruski dužnosnici željeli su se uvjeriti da on i njegov tim znaju stajalište Kremlja o njihovom posredničkom ratu s NATO-om u Ukrajini. To objašnjava njihov poziv glavnom savjetniku brazilskog čelnika za vanjsku politiku da posjeti Moskvu, a za to vrijeme predsjednik Putin neočekivano se sastao s njim kao dokaz važnosti koju njegova zemlja pridaje procjeni Lulinih namjera.
Amorimov prethodno neprijavljeni sastanak
Bivši brazilski ministar vanjskih poslova i sadašnji glavni savjetnik za vanjsku politiku predsjednika Celso Amorim rekao je za CNN Brasil o svom dosad neprijavljenom putovanju u Moskvu krajem prošlog mjeseca, koje je posjetio prije nego što je svratio u Pariz u sklopu napora predsjednika Lule da posreduje u ukrajinskom sukobu. Otkrio je da njegov jednosatni sastanak s predsjednikom Putinom nije bio predviđen, ali da je iskoristio priliku da razgovara o zajedničkim gospodarskim interesima, a zatim čuje obranu ruskih čelnika obrane svoje specijalne operacije.
Izvješće CNN-a Brasila
Evo što je Amorim naknadno podijelio s CNN-om o njihovom sastanku:
“Reći da su vrata otvorena [za mirovne pregovore] bilo bi pretjerivanje, ali reći da su potpuno zatvorena također nije istina.
Ne postoji čarobno rješenje [za zaustavljanje sukoba]. Ali doći će vrijeme kada će se, s jedne ili druge strane, pojaviti spoznaja da će cijena rata – ne samo politički trošak, već i ljudski i ekonomski trošak – biti veća od troškova potrebnih ustupaka za mir.
Moj osjećaj je da ovaj trenutak još nije stigao, ali mogao bi doći prije nego što mislite. A onda postojanje skupine ‘neutralnih’ zemalja – tu su potrebni navodnici – može pomoći … postojala je želja (Putina) da se ostavi određena razlika (ciljevima Rusije) kako bi u budućoj situaciji moglo doći do neke vrste pregovora.
Ponekad, na zapadnoj strani, osjećamo određeni umor nekih sila [s ratom]. Tamo u Rusiji to je manje uočljivo. U Moskvi nema osjećaja da je zemlja u ratu.”
Njihov sastanak sada će biti analiziran kako bi se procijenila njegova ukupna važnost.
Tajni boravak s pozitivnim namjerama
Za početak, čitatelji bi trebali biti svjesni da je Lulina velika strategija koja je detaljno opisana ovdje pozivajući se na službene izvore politički neprijateljski prema Rusiji, dok novi vanjskopolitički koncept Moskve prema Latinskoj Americi koji je analiziran ovdje promiče deideologiziranu pragmatičnu suradnju. Stoga je brazilsko pravo šire li on i Rusija svoje uzajamno korisne gospodarske veze unatoč različitim svjetonazorima budući da je Lula do sada davao prednost svojoj ideologiji u odnosu na te interese.
Njegovo slanje Amorima Moskvi u tom kontekstu sugerira da su ga utjecajni elementi unutar Radničke stranke uvjerili da razmotri moderiranje svog liberal–globalist žara u vanjskim poslovima kako bi se izbjeglo nepotrebno kompliciranje odnosa s članicom BRICS-a – Rusijom. Iz tog razloga može se zaključiti da je posjet poduzet s pozitivnim namjerama, posebice imajući u vidu da dolazi prije planiranog posjeta ruskog ministra vanjskih poslova Sergeya Lavrova Brazilu ovog mjeseca.
Ekonomsko-političke dimenzije njihova sastanka
Obje strane imaju interes pristati na nešto opipljivo što se može najaviti na njihovoj predstojećoj konferenciji za novinare kako bi se isplatilo vrijeme šefa diplomacije da je proputovao pola svijeta, objašnjavajući tako službeni razlog zašto je Amorim otišao u Moskvu. Dok je bio tamo, također je planirao razgovarati o onome što Brazil još uvijek službeno smatra ukrajinskim sukobom unatoč tome što se neosporno pretvorio u NATO-ruski posrednički rat u posljednjih godinu dana.
Već je objašnjeno ovdje zašto ima savršenog smisla da Rusija ne podržava Lulin mirovni prijedlog sličan G20, dok članak koji je ovdje objavljen nakon što je Brazil glasao za proturusku rezoluciju UNGA-a ilustrira koliko je daleko od predviđenog rješenja od kineskog. Imajući to na umu, nikada nije bilo vjerodostojnih šansi da moskva ozbiljno razmotri potpuno povlačenje sa svog teritorija za koji Kijev tvrdi da je njegov kao što je Brazil zahtijevao u dokumentu za koji je glasala.
Pojašnjenje Lulinih geostrateških namjera
Međutim, upravo iz tog razloga vodeći ruski dužnosnici imali su interes podijeliti svoja stajališta o ovom sukobu s Amorimom. Njihova motivacija bila je osigurati da Brazil ne može tražiti nepoznavanje stajališta Moskve kao opravdanje za glasanje protiv njega u UNGA-u sljedeći put kada se podnese relevantna rezolucija. Kao što je ovdje i ovdje dokazano pozivajući se na službene izvore, Lula je već javno objasnio zašto se politički uskladio sa SAD-om protiv Rusije u ovom sukobu, što je izazvalo sumnje Kremlja.
Kako bi otklonili svaku sumnju da se namjerno usklađuje sa SAD-om u velikom strateškom smislu kako je objašnjeno u prethodnoj analizi s poveznicom, željeli su biti sigurni da Lula i njegov tim znaju poziciju Rusije. Bilo je toliko važno da se to učini uoči predstojećeg angažmana Rusije s Latinskom Amerikom u obliku novog vanjskopolitičkog koncepta da je predsjednik Putin odvojio sat vremena od svog vrlo pretrpanog rasporeda kako bi se sastao s Amorimom.
Amorimov sastanak nije bio toliko poseban
To je jamčilo da propagandisti vladajuće stranke ne mogu zavrtjeti nijedan od budućih glasova Brazila protiv Rusije zbog nepoznavanja njezine politike, s tim da u tom scenariju sada nema nejasnoća u vezi s njezinim velikim strateškim namjerama. Amorimov neočekivani sastanak s predsjednikom Putinom stoga je trebao procijeniti gore navedene namjere Brazila, kao i eventualno razgovarati o šansama da Lula deportira osumnjičenog špijuna natrag u Rusiju umjesto da ga izruči SAD-u kako bi se suočio s optužbama.
Izvan je opsega ove analize detaljno opisati tu dramu u ovom članku, ali neustrašivi čitatelji mogu saznati više o njoj ovdje. Prije nego što sažmu važnost njihovog sastanka, promatrači bi trebali biti svjesni da, iako je Amorimu bila privilegija imati audijenciju kod predsjednika Putina, to je zapravo nešto što je ruski čelnik već ranije dodijelio indijskom savjetniku za nacionalnu sigurnost Ajitu Dovalu i kineskom vanjskopolitičkom šefu Wang Yiju.
Predsjednik Putin vjerojatno se neće sastati s Vieirom
Kao takav, to se ne bi trebalo tumačiti kao isključiva privilegija koja se pruža tom brazilskom predstavniku, već kao privilegija koju predsjednik Putin pruža svim najutjecajnijim kreatorima politike zemalja BRICS-a. Štoviše, bilo bi mu politički neugodno sastati se s brazilskim ministrom vanjskih poslova Maurom Vieirom nakon što je ta brojka krajem prošlog mjeseca snažno nagovijestila da će predsjednik Putin biti uhićen ako posjeti tu zemlju, stoga bi samo Amorim mogao biti upućen u Moskvu u Lulino ime.
Nakon što je pojasnio optiku njihova sastanka kako bi se odagnale dezinformacije koje o tome guraju neki od propagandista vladajuće stranke na društvenim mrežama, čitatelj bi stoga sada trebao bolje razumjeti zašto je Lulin glavni savjetnik za vanjsku politiku posjetio rusku prijestolnicu, a ne bilo tko drugi. Njegov sastanak s predsjednikom Putinom doista je bio neizmjerno važan zbog najnovijeg konteksta Novog hladnog rata unutar kojeg je održan.
Rusko razočaranje Lulinim svjetonazorom
Unatoč velikim nadama u Rusiji da će Lula raskinuti s Bolsonarovim presedanom suzdržavajući se od proturuskih rezolucija UNGA umjesto da glasa za njih (s izuzetkom potonjeg koji sjedi na onoj o uklanjanju Rusije iz Vijeća za ljudska prava), pokazao se razočaranjem. Ne samo da je nastavio taj trend, već je postao i prvi čelnik BRICS-a koji je osobno osudio Rusiju u zajedničkoj izjavi s Bidenom od početka veljače, što je izazvalo sumnju u njegove namjere.
Stoga je Kremlju bilo od velike važnosti razlučiti je li se namjerno usklađivao sa SAD-om u velikom strateškom smislu s obzirom na sve što bi to moglo podrazumijevati za budućnost rusko-brazilskih odnosa ili je u to bio zaveden zbog svoje ideološke usklađenosti s američkim demokratima. To objašnjava zašto je predsjednik Putin odvojio sat vremena od svog vrlo pretrpanog rasporeda kako bi se sastao s Amorimom, a za to vrijeme možda su razgovarali i o najnovijem špijunskom skandalu kojeg su se ranije dotakli.
Zaključne misli
Lavrovljev predstojeći posjet Brazilu otkrit će jesu li se uspješno dogovorili o bilo čemu od opipljivog gospodarskog značaja ili Lulina ideologija ostaje kamen spoticanja za širenje uzajamno korisne suradnje. Bez obzira na ishod, njegove geostrateške namjere bit će potpuno razjašnjene u očima ruskih kreatora politike sljedeći put kada bude podnesena još jedna neprijateljska rezolucija u UNGA-i. S obzirom na taj kontekst, sastanak Amorima s predsjednikom Putinom bio je ključan trenutak u bilateralnim odnosima.