I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Curenje iz laboratorija najvjerojatnije je podrijetlo virusa COVID-19, kaže SAD. Ali što mi zapravo znamo?
Curenje iz laboratorija ponovno je u vijestima jer američka obavještajna agencija mijenja svoju procjenu kako bi izjavila da je koronavirus vjerojatno nastao iz laboratorijskog curenja.
Obavještajni i protuobavještajni ured Ministarstva energetike mnogi smatraju mjerodavnim jer je uključen u biološke prijetnje, nadzirući mrežu od 17 laboratorija koji obuhvaćaju istraživanja u naprednoj biologiji, kao i u upravljanju sigurnošću američkih nuklearnih zaliha.
Wall Street Journal izvještava da je nova procjena agencije napravljena s “niskom pouzdanošću”, prema ljudima koji su pročitali povjerljivo izvješće.
FBI je jedina druga američka obavještajna agencija koja je zaključila da je curenje podataka iz laboratorija najvjerojatniji scenarij. Izvješće Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe skinuto s povjerljivosti u listopadu 2021. navodi da “jedan element IC [obavještajne zajednice] procjenjuje s umjerenom pouzdanošću da je COVID-19 najvjerojatnije nastao kao posljedica incidenta povezanog s laboratorijem koji uključuje WIV ili druge istraživače — bilo putem izloženosti na virus tijekom pokusa ili putem uzorkovanja”. New York Times je taj element kasnije identificirao kao FBI.
Američki dužnosnici u ponedjeljak su odbili dati pojedinosti o svježim obavještajnim podacima i analizama koje su navele Ministarstvo energetike da promijeni svoje stajalište. Dodali su da dok Odjel za energetiku i FBI kažu da je najvjerojatnije nenamjerno curenje iz laboratorija, oni su do tih zaključaka došli iz različitih razloga.
Četiri druge agencije u SAD-u i dalje vjeruju da je pandemija bila posljedica prirodnog širenja zoonoza, a druge dvije nisu odlučile, piše Wall Street Journal. Jedna od agencija koja ostaje neodređena je CIA.
Upitan o najnovijem izvješću CNN-a u nedjelju, Jake Sullivan, savjetnik za nacionalnu sigurnost, priznao je da američka obavještajna zajednica ima različita stajališta o podrijetlu pandemije.
Neki elementi obavještajne zajednice došli su do zaključaka s jedne, neki s druge strane, a brojni su rekli da jednostavno nemaju dovoljno informacija da bi bili sigurni… Trenutačno ne postoji konačan odgovor koji bi proizašao iz obavještajnih službi zajednica.
Gilles Demaneuf iz DRASTIC-a primijetio je još u prosincu da fusnota uz izvješće Obavještajnog odbora Predstavničkog doma o odgovoru obavještajne zajednice na izbijanje COVID-19 navodi da je najmanje jedna obavještajna agencija revidirala svoju procjenu od gore spomenutog ‘Bidenovog izvješća’ koji je deklasificiran u listopadu 2021.
Prema posljednjim izvješćima, čini se da je ova agencija sada Ured za obavještajnu i protuobavještajnu službu Ministarstva energetike. Demaneuf povezuje promjenu svoje procjene s objavljivanjem prijedloga financiranja DEFUSE od strane DRASTIC-a u rujnu 2021., koji je detaljno opisao plan američkih i kineskih istraživača za 2018. da pronađu koronaviruse koje prenose šišmiši u divljini i umetnu njihove šiljaste proteine u postojeće koronaviruse šišmiša kako bi učiniti ih zaraznima za ljude.
No, koliko je promijenjena procjena zapravo značajna? Budući da većina obavještajnih agencija i dalje očito daje prednost prirodnom podrijetlu, Ministarstvo energetike ima samo malo povjerenja u curenje podataka iz laboratorija, ne objavljuju se novi obavještajni podaci ili analize, a FBI i Odjel za energetiku dolaze do zaključka iz “različitih razloga”, jedna stvar to je sigurno da američka obavještajna služba nema ništa približno konačnom dokazu o curenju podataka iz laboratorija na kojem potajno radi (ili ako ima, dobro se pokazuje da ga nema). Također je vrijedno napomenuti da je procjena FBI-a o “umjerenom povjerenju” curenja podataka iz laboratorija ne uključuje nikakve projektirane viruse, već samo curenje prirodnih virusa pohranjenih u laboratoriju. To implicira da nije pridavao težinu dokazima o manipulaciji ili izradi virusa. Izvješće manjinskog osoblja Senata o podrijetlu Covida iz listopada 2022. naglasilo je navodne dokaze o sigurnosnim problemima i lošoj praksi na Institutu za virusologiju Wuhan, a to bi mogao biti dokaz na koji se FBI oslanjao u svojoj procjeni. Nejasno je temelji li se nova revidirana procjena Ministarstva energetike iz “različitih razloga” na dokazima o manipulaciji virusima jer izvješće nije javno objavljeno.
Ali u svakom slučaju, kao što sam već primijetio, iako su dokazi da je SARS-CoV-2 projektirani virus uvjerljivi – nema poznatih životinjskih rezervoara unatoč nakon opsežnog pretraživanja, dobro je prilagođen ljudima u svojim najranijim zabilježenim slučajevima bez znakova rane genetske raznolikosti koju bi takva prilagodba proizvela, i neobično je zarazan zbog toga što, između ostalog, ima mjesto cijepanja furina, koje je nepoznato u virusima sličnim SARS-u, ali ga znanstvenici često dodaju kako bi povećali zaraznost – nedostaju dokazi da je došao s Instituta za virologiju Wuhan (WIV).
Nema dokaza da je WIV radio na SARS-CoV-2 ili njegovom prethodniku (i nema razloga da se to skriva prije pandemije), a jasno je da se Kinezi u prosincu i siječnju nisu ponašali onako kako biste očekivali ako su već znali da je na slobodi visoko zarazni projektirani virus iz njihova laboratorija. Viši istraživač WIV-a dr. Shi Zhengli brzo je objavio genom virusa u siječnju 2020. zajedno s genomom RaTG13, najbližeg poznatog virusa (u to vrijeme) SARS-CoV-2, i skrenuo pozornost na sličnosti i činjenicu da je malo vjerojatno da je novi virus nastao prirodno iz uzorkovanog virusa. Kad se u travnju 2020. vodeći američki virolog dr. Ralph Baric pojavio kako bi u Newsweeku okrivio laboratorij dr. Shi Zhenglijaizvješću, uzvratila mu je e-porukom, koja je sada u javnoj domeni, ističući (ispravno) da je raniji rad na manipuliranju koronavirusima obavljen u njegovom laboratoriju, a ne u njezinom. Tvrdila je da je bila transparentna u svim svojim istraživanjima.
Iako joj očito ne bismo trebali vjerovati na riječ u vezi s tim, pošteno je reći da je njezin tim relativno brzo objavio detalje o novom virusu početkom 2020., dok američki znanstvenici stalno nisu surađivali u svim istragama o podrijetlu virusa. Jeffrey Sachs čak je raspustio radnu grupu za podrijetlo Covida koja je bila dio komisije Lancet Covid kojom je on predsjedao, uočivši ozbiljne sukobe interesa među uključenim američkim znanstvenicima i osnovni nedostatak suradnje.
Najnoviji pomak u procjeni “niskog povjerenja” Ministarstva energetike iz nenavedenih razloga ne mijenja ništa. Tajming bi čak natjerao cinike da se zapitaju je li to učinjeno više kako bi se povećao diplomatski pritisak na Kinu jer izgleda da bi mogla pružiti smrtonosnu pomoć Rusiji.
Kako ja to vidim, trenutno najhitnije pitanje o podrijetlu Covida – na koje bi se moglo odgovoriti bez ikakve suradnje s Kinom – jest ono što SAD skriva svim svojim zamagljivanjem i odbijanjem suradnje ili istrage. Činjenica da su analitičari američke obavještajne zajednice tvrdili da prate virus od studenog 2019., unatoč tome što je bilo jasno da se epidemija u to vrijeme nije mogla otkriti, dala je mnogima povoda za sumnje o tome kako su SAD u tom trenutku znale za epidemiju. Kako se ovaj projektirani virus pojavio u Wuhanu ostaje misterij kao i uvijek, ali sve dok SAD održava svoj zid šutnje o istraživanju podrijetla, sumnje svijeta neće pasti samo na Kinu.
Rekapitulacija naše nedavne serije o podrijetlu virusa i potencijalnoj ulozi Sjedinjenih Država.
- “Kako je američka obavještajna služba uočila virus u Wuhanu tjednima prije Kine? ” – Pregledava što su SAD znale i kada.
- “SAD slučajno dokazao da nije mogao uočiti virus u Kini u studenom 2019. ” – Revizija Harvardske studije koja je tvrdila da podupire tvrdnje američkih obavještajnih službi da su otkrile izbijanje u studenom 2019.
- “Vlada SAD-a identificirana kao izvorni izvor teorije o curenju iz laboratorija. Što se zapravo događa? ” – Razotkriva aktivnosti američkih obavještajnih službi i vladinih dužnosnika u vezi s teorijom o curenju iz laboratorija.
- “Zašto je teorija o curenju iz laboratorija gotovo sigurno netočna” – Zalaže se za projektirani virus, ali protiv curenja iz Instituta za virusologiju Wuhan.
- “Odaje li kinesko ‘zataškavanje’ curenja iz laboratorija njezinu krivnju?” – Rebuts tvrdi da su Kinezi sudjelovali u inkriminirajućem zataškavanju od početka 2020.
Plus dva posta o dokazima o ranom širenju svijetom krajem 2019.
- “Dokazi da se COVID-19 tiho širio svijetom krajem 2019.” – Pregled ranih dokaza o širenju i što oni znače o ponašanju virusa.
- “Kako znamo da je počelo u Wuhanu” – Zašto se, unatoč dokazima o ranom globalnom širenju barem od studenog 2019., virus vjerojatno prvi put pojavio u Wuhanu.