I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Kina SAD naziva ‘izravnom prijetnjom’ svijeta
Washington namjerno povisuje “kinesku prijetnju” kao izliku za povećanje svoje vojne potrošnje, a sve u nastojanju da zadrži svoju globalnu dominaciju, reklo je kinesko ministarstvo obrane u priopćenju u subotu, nakon što je predsjednik Joe Biden potpisao 2023 US National Defense Authorization Act u zakon.
“Činjenice su više nego jednom dokazale da su SAD izravna prijetnja međunarodnom poretku i krivac regionalnih turbulencija”, rekao je glasnogovornik ministarstva, pukovnik Tan Kefei.
U priopćenju se dalje tvrdi da je, u potrazi za vlastitim interesima, SAD u više navrata “ili vodio ratove protiv drugih zemalja ili stvarao sukobe, uzrokujući goleme žrtve i raseljavanje nedužnih civila”.
Američki vojni proračun od 858 milijardi dolara za fiskalnu godinu 2023., koji je odobrio 10 milijardi dolara sigurnosne pomoći i ubrzanu nabavu oružja za Tajvan, još je jedan u nizu provokativnih poteza koji “ozbiljno ugrožavaju mir i stabilnost u Tajvanskom tjesnacu i povećavaju rizik vojnog sukoba Kine i SAD-a.”
Kineska narodnooslobodilačka vojska nadalje je obećala da će “odlučno čuvati ponovno nacionalno ujedinjenje i teritorijalni integritet zemlje”, upozoravajući da Washington nema drugog izbora osim da “poštuje temeljne interese i glavne brige Kine”.
Otok Tajvan je pod samoupravom od 1949., ali nikada nije službeno proglasio neovisnost od Pekinga, dok ga Kina smatra dijelom svoje teritorije jedne Kine. Napetosti između Pekinga i Taipeija su visoke od posjeta predsjednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi Tajvanu u kolovozu.
Washington mora odustati od svog “starog trika jednostranog maltretiranja” koji igra s Pekingom, rekao je kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi američkom državnom tajniku Antonyju Blinkenu u telefonskom razgovoru ranije ovog tjedna. “To nije funkcioniralo s Kinom u prošlosti, niti će funkcionirati u budućnosti.”
Izvor. Naslovna slika: FILE PHOTO: China’s defense ministry spokesman Tan Kefei
Zanimljivo je da SAD formalno priznaju suverenitet NR Kine nad Taiwanom i to do mjere zabrane posjete taiwanskih dužnosnika USA.
Doduše, to ih ne priječi da dostavljaju oružje i tehnologiju Taiwanu, odnosno, da dužnosnici SAD odlaze u posjet Taiwanu.
Treće, SAD su Kini dužne, po temeljnim normama po kojima utvrđuju vlastiti legitimitet, toliko da je NR Kina, po dugu, vlasnik SAD, što predstavlja vrlo bizarnu poziciju, a ponašanje SAD se može lako tumačiti kao koprcanje ne bi li se obaveze po osnovi tih činjenica izbjegle i zadržao utjecaj i stabilnost američke oligarhije.
Tu ni ne čudi plasiranje vijesti i ideje o opasnosti od tendencije Kine ka.kontroli svijeta, što je nerealno i što bi Kinu, koja ima pune ruke posla sama sa sobom zasigurno uništilo.