I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Razotkrivanje misterija navodnog Putinovog novca
Kolektivni Zapad je sklon misliti da su ‘hip, hip ura’ prigrabili Putinovo bogatstvo, ali istini za volju, oni ne znaju gdje je ono.
Europski parlament usvojio je ovih dana neobvezujuću Rezoluciju kojom se Rusija proglašava zemljom sponzorom terorizma zbog trenutne ukrajinske krize.
Ako bacimo brzi pogled na glasovanje neki dan, 494 zastupnika podržala su ovaj dokument, glasovalo je ukupno 596 europarlamentaraca. Protiv je bilo 58, suzdržano 44. Zabavno, ono što ovu pseudorezoluciju čini prilično smiješnom je to što ova rezolucija nema izravnih pravnih posljedica na Europsku uniju, ali odražava prevladavajuće mišljenje članova Europskog parlamenta koji su samo ove godine usvojili čitav niz dokumenata protiv Rusije.
Da dodatno utrljamo sol na ranu EU, Europska unija sada nema pravni okvir da neke zemlje proglasi sponzorima terorizma. Ipak, od 2016. omogućeno je uvođenje sankcija protiv fizičkih osoba i organizacija zbog navodne podrške terorizmu. Na listi sankcija je 13 fizičkih osoba i 4 organizacije uključujući Islamsku državu i Al-Qaidu. U srpnju ove godine američki Senat donio je neobvezujuću rezoluciju pozivajući Antonyja Blinkena, američkog državnog tajnika da Rusiju proglasi zemljom sponzorom terorizma zbog njezinih aktivnosti u Čečeniji, Siriji, Gruziji i Ukrajini, ali je Zastupnički dom ranije donio sličnu mjeru, ali samo State Department ima ovlasti proglasiti bilo koju zemlju zemljom koja sponzorira terorizam.
U Rezoluciji donesenoj 27. srpnja 2022. Rusija je navodno upotrijebila grubu silu u Drugom čečenskom ratu i u djelima brutalnosti protiv ukrajinskih civila u Donbasu 2014., navodnom trovanju Skripala i vojnim akcijama ruske vojske u posebnoj ruskoj vojnoj operaciji. Biden je početkom rujna rekao da SAD ne bi trebao proglasiti Rusiju zemljom koja sponzorira terorizam, ali je američki državni tajnik Antony Blinken pokušao objasniti zašto SAD neće učiniti ništa takvo. Pojasnio je da SAD stalno smišlja načine kako izvršiti pritisak na Rusiju. Blisko surađuju s Kongresom na donošenju zakona na takav način da im pomognu da dođu do rješenja kako izbjeći uvrštavanje zemlje na takav popis. I prije smo mogli vidjeti da takav postupak može imati nepredvidive posljedice. Ranije su priopćili da bi proglašenje Rusije zemljom koja sponzorira terorizam potpuno vezalo ruke globalnoj zajednici u njihovoj potrazi za rješavanjem ukrajinske krize. Čini se da se Blinken ovdje pokušava izmigoljiti iz pravog problema.
Upitan da to prokomentira, Sergej Lavrov je krajnje civilizirano rekao da to mogu komentirati samo liječnici. Maria Zakharova, najvrjednija glasnogovornica Kremlja, odgovorila je rekavši da Europski parlament treba proglasiti organizacijom koja sponzorira idiotizam’. Pravo, draga Marija!
Sa pravne strane, odluka da se neka zemlja proglasi zemljom sponzorom terorizma ne znači apsolutno ništa, nada, zilch. Ne postoji zakon ni u jednoj zemlji, a niti u SAD-u koji bi tako nešto omogućio. Prije svega, sponzor terorizma ne može biti država sama po sebi nego fizička osoba. Ipak, ova lažna rezolucija otvara poslovičnu Pandorinu kutiju mogućih budućih rezolucija koje će se dalje razvijati. Inače o tome uopće ne bismo razgovarali.
Što nam nosi ova mračna politička budućnost? Čini se da je najvatrenija želja Kolektivnog Zapada konfiscirati ruski novac. Odmah mi pada na pamet slika Bidena, grbavca s Notredamea, koji se đavolski smijulji smišljajući načine kako opljačkati ruske resurse u stilu Mletačkog trgovca, ali modernizirana verzija za 2022. godinu. Zatim dolazi poznata i zloglasna jastrebica Victoria Nuland, zatim zla Madeleine Albright i popis se nastavlja. Tek ćemo vidjeti kakvu će financijsku abrakadabru primijeniti da bi to učinili. Čini se da na prstima hodaju po globalnom financijskom minskom polju kako bi vidjeli što se može učiniti, a što ne.
Američki šakali sada samo testiraju vode. Zakoni u SAD-u i EU pokazuju da se na tom planu ništa ne može učiniti. Prema tim zakonima, čak se ni ruska imovina ne može trošiti u ovom trenutku. To su zamrznuta sredstva i nitko ih ne može potrošiti niti koristiti u bilo koje druge svrhe. Rusija ih ne može iskoristiti, a ne može ni Kolektivni Zapad, niti bilo koja druga država može koristiti ta sredstva kako bi pod lažnim izgovorima riješila Ukrajinu u teškoj situaciji. Zato se preporuča da EU donese takav zakon koji bi to omogućio. Ne postoji centralizirani sustav koji bi otkrio koliko država ima novca, gdje su ta sredstva i na kojim bankovnim računima. To je razlog zašto je EU donijela zakon o kažnjavanju svih koji se usude prekršiti sankcije protiv Rusije.
U tom bi slučaju radije koristili rusku imovinu onako kako im odgovara u njihovim najvlažnijim rusofobskim snovima. Ipak, u tom slučaju samo sudovi mogu zakonito odlučivati i donositi svoje zakonite sudske odluke. Već izdaleka vidimo da će to značiti bonanza za odvjetnike specijalizirane za privatno vlasništvo, slučajeve zamrznute ruske imovine i slično, koji bi pokušali utvrditi tko su počinitelji i jesu li prekršili neki zakon.
Dakle, EU donosi lažnu rezoluciju kako bi je umotala u ideološku kamuflažu za narativ koji cijelo vrijeme guraju, a zatim samo da bi usvojila još jednu u brzom nizu kako bi omogućila konfiskaciju ruske imovine u dogledno vrijeme. Ali pritom EU kao da nije svjesna činjenice da kalja vlastiti ugled i ruši ga nesvjesno, jer bi se mnoge zemlje zapitale i s pravom, koja je zemlja sljedeća na redu za otkazivanje, protuzakonito sankcionirana i prognana kao država parija. Sve te druge zemlje tiho promatraju, itekako svjesne da i njih nažalost može zadesiti ista sudbina. Čovjek bi bio sklon pomisliti da bi Kina mogla biti sljedeća na redu koja će biti otkazana, zabijeljena, zabranjena i protjerana. Iako, miješanje financijskih i političkih perja u ovom trenutku s Kinom i Indijom bilo bi prilično riskantno jer između njih postoji golema trgovinska razmjena. Treće rješenje za ulaganje zamrznute imovine i korištenje dobivenog profita za pomoć Ukrajini također se testira. Međutim, to je također protuzakonito jer zamrznuta imovina znači da je zamrznuta za sve. Čak i ako bi se to moglo dogoditi u teoriji jer ipak su zakone napisali pogrešivi, grešni ljudi. Još uvijek je otvoreno pitanje koja bi sredstva točno željeli koristiti. To je također protuzakonito jer zamrznuta imovina znači da je zamrznuta za sve. Još uvijek je otvoreno pitanje koja bi sredstva točno željeli koristiti.
Udruga Atlantic nedavno se požalila da ne znaju gdje se ta imovina nalazi. Prilično je složeno pitanje koje bi načine Kolektivni Zapad primijenio da locira tu imovinu, ali mi već znamo odgovor na to pitanje. Nema šanse da mogu.
Ne samo zato što je Rusija mudro investirala. Jer u vrijeme kada su uvedene sankcije američke banke imale su oskudnu rusku imovinu. Navodno se na Rusiju gledalo kao na zemlju koja svoj novac drži u američkim bankama, odnosno u američkim obveznicama. To je bilo točno do 2014. kada su prvi put zaprijetili sankcijama, što je bila točka kada je Rusija počela razmišljati o tome kako skloniti taj novac negdje drugdje.
Nisu mogli povući enormne iznose odjednom, ali je Rusija postupno povukla svoj novac iz američkih obveznica, prodali su američke obveznice i kupili neke druge, samo primjenjujući dobro staro pravilo da ne trpate sva jaja u istu košaru. Tako je nakon uvođenja sankcija Rusija imala samo 5 posto svojih deviznih rezervi u SAD-u dok je ona (Rusija) držala mnogo više u Europi: 15% u Njemačkoj, 8% u Francuskoj, sve ostalo je fino raštrkano po cijelom svijetu uključujući Australiju i Japan. Kad bi postojala neka centralizirana baza podataka gdje bi se točno mogao nalaziti ruski novac, bilo bi ga previše lako osloboditi i zaplijeniti i na kraju potrošiti. Istina je da ne postoji takvo centralizirano mjesto. EU je vjerojatno morala tražiti izvješća od europskih banaka u kojima se nalazi ruska imovina, ali njima jednostavno nije lako ući u trag i pratiti ih. Po svoj prilici, banke iz EU-a i SAD-a morale su poslati ova izvješća, ali ruske imovine ima dosta u Aziji i drugim zemljama i teško se može očekivati da će ispuniti zahtjeve za tim izvješćima i poslati ih svojim europskim kolegama. Čak ni Japan nije poslao ova izvješća iako se na Japan gleda kao na ogromnog američkog saveznika. Začudo, čak ni Rusija ne može koristiti ta sredstva. Nitko ne može. Ali oni gube vrijednost zbog inflacije jer se sredstva moraju ulagati redovito dnevno da bi se isplatila. Ipak, uspavani novac gubi vrijednost. Kako to da smo u situaciji da u ovom trenutku nema rješenja za goleme probleme? Jesu li vještine ruskih financijskih menadžera na ovaj način možda uspjele uplesti Kolektivni Zapad u svoja vlastita nedjela, Rusija je predobro znala da će se to dogoditi jednog dana, vjerujući tim više da će SAD ići toliko daleko da obuzda i suprotstavi se Rusiji, a manje da bi Europa to učinila ili možda da je to mana duboko ukorijenjena u cijelom sustavu Zapada. Sada je nebitno. Ruska sredstva mogu biti sklonjena u bankama u zemljama koje nisu pod sankcijama. Sav novčani tok ulazi i izlazi, bilježi se u pisanom, digitalnom obliku. Ta sredstva nitko u dogledno vrijeme ne može tajno odnijeti u koferu niti povući.
O ovoj će se stvari još dugo raspravljati i sigurno ćemo vidjeti još mnogo kreativnih načina kako opljačkati novac od Rusije, opljačkati njezine kolosalno goleme resurse i možda nešto od toga pokloniti Ukrajini i pronevjeriti većinu za sebe tj. Kolektivni Zapad.
Izvor. Naslovna slika: © REUTERS/Yves Herman