I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Ruski veleposlanik u SAD-u dao je uravnoteženu procjenu ukrajinskog sukoba
S jedne strane, SAD je uspješno ponovno potvrdio svoju opadajuću unipolarnu hegemoniju u svojoj tradicionalnoj “sferi utjecaja”. S druge strane, međutim, ta ista supersila je izgubila kontrolu nad već postojećim multipolarnim procesima koji su se ubrzali kao rezultat ovog posredničkog rata.
Ruski veleposlanik u SAD-u Anatolij Antonov rekao je Newsweeku u komentarima objavljenim u subotu da je njegova zemlja domaćin doista unaprijedila neke od svojih strateških interesa tijekom ukrajinskog sukoba. Prema njemu:
“Sa sukobom u Ukrajini Sjedinjene Države su u boljoj poziciji da provedu svoju idée fixe da oslabe Rusiju. Mnogo je lakše konsolidirati društvo unutar SAD-a i zapadnog tabora u cjelini oko slike ‘stranog neprijatelja koji potkopava vrijednosti demokratskog svijeta’.
Pritom se uvijek može krivnja za vlastite probleme i pogrešne procjene prebaciti na Rusku Federaciju i iskoristiti Rusiju da opravda svoju vojnu potrošnju bez presedana. Osim toga, pod izlikom razvoja događaja u Ukrajini, administracija uništava uzajamno korisne veze između Rusije i Europe, čineći potonju potpuno ovisnom o Washingtonu.
Na prvi pogled može se činiti da Amerikanci posvuda ‘pobjeđuju’ i po cijenu života ukrajinskih vojnika zadržavaju vlastito ‘vodstvo’. Nadaju se da će na taj način zadržati dominaciju na svjetskoj sceni, koju se netko usudio osporiti prvi put nakon dugo vremena.”
Ovo je uravnotežena ocjena koja govori o objektivnosti jednog od vodećih ruskih diplomata bilo gdje u svijetu. Sama činjenica da bi njezin veleposlanik u SAD-u dijelio takva stajališta pokazuje da Moskva nema nikakvih zabluda o svojoj specijalnoj operaciji. Rekavši to,, također je dodao da:
“Jasno je da smo na početku složenog i dugog puta izgradnje multipolarnog svijeta.
Ruska Federacija se zalaže da se u budućem sustavu međunarodnih odnosa uvaže interesi svih sudionika, te da novi centri razvoja u Aziji, Africi, Latinskoj Americi i na Bliskom istoku mogu zajedno jednako utjecati na globalne procese. s Rusijom i Sjedinjenim Državama.
Naši prijedlozi nailaze na sve više razumijevanja i podrške u raznim regijama planeta.”
Sve zajedno, veleposlanik Antonov može se opisati kao osoba koja ima vrlo realistično razumijevanje najžešćeg proxy rata Novog hladnog rata. On priznaje da su njegove posljedice bile mješovite za njegove primarne sudionike, Zlatnu milijardu Zapada pod vodstvom SAD-a i Globalni jug koji zajednički vode BRICS – & SCO.
S jedne strane, prvospomenuti američki čelnik uspješno je ponovno potvrdio svoju opadajuću unipolarnu hegemoniju u svojoj tradicionalnoj “sferi utjecaja”. S druge strane, međutim, ta ista supersila je izgubila kontrolu nad već postojećim multipolarnim procesima koji su se ubrzali kao rezultat ovog posredničkog rata.
Sadašnje stanje stvari je da, iako se čini da SAD “pobjeđuje”, to je istina samo u smislu da je čvrsto razgraničio svoj de facto blok Novog hladnog rata. Drugdje u velikoj većini čovječanstva, njegov utjecaj se dosad neviđeno smanjio, što je pogoršalo izazove njegovog vodstva.
Trenutačna putanja sugerira da je vrijeme zapravo na strani Rusije jer sve što ona mora učiniti je držati liniju kontrole (LOC) dovoljno dugo da se globalni sustavni prijelaz na multipolarnost potpunije razvije na načine koji unipolarni pad SAD-a čine nepovratnim.
Uspon Indije kao globalno značajne velike sile razbio je prethodnu bi-multipolarnu slijepu ulicu u međunarodnim odnosima pri čemu je kinesko-američki duopol supersile vršio nerazmjeran utjecaj na svjetske poslove. Postupna evolucija prema tripolarnosti ispred višestrukosti čini ovo fait accompli.
Strateška dinamika u nastajanju stoga predstavlja komplikacije bez presedana za hegemonističku politiku SAD-a. Okolnosti koje su izvan njezine kontrole ju sve više tjeraju na nesmotreno eskaliranje napetosti s konkurentom Kinom ili na nastavak istraživanja parametara novog popuštanja napetosti s njom.
U svakom slučaju, SAD je sada prisiljen reagirati na velike događaje s razmjerno više obrambenog položaja po prvi put od kraja Starog hladnog rata umjesto da ih proaktivno oblikuje s prethodno neospornog ofenzivnog položaja kojim je zapovijedao.
Ovaj razvoj nije ništa drugo do velika strateška promjena igre, koju većina promatrača diljem svijeta tek treba prepoznati. Tek nakon što to učine, kao što je upravo učinio veleposlanik Antonov, moći će proizvesti točnije procjene ukrajinskog sukoba i njegovih širih posljedica.