I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
APEC-ov pristup Rusiji dokazuje da Washington nije uspio izolirati Moskvu
Pragmatičan pristup SAD-a sudjelovanju Rusije na sastancima APEC-a sljedeće godine, kojima će biti domaćin, izravan je rezultat neuspjeha njihove politike i povezanih uspjeha Indije, a oba su promijenila globalna pitanja.
SAD je proglasio politiku izolacije Rusije od međunarodne zajednice i srodnih foruma tijekom ove godine otkako je Moskva započela svoju specijalnu operaciju u Ukrajini. Međutim, taj je pristup potpuno propao, što dokazuje nitko drugi nego sam SAD koji je pozvao Rusiju da sudjeluje na sastancima Azijsko-pacifičke ekonomske konferencije (APEC) sljedeće godine. Visoki američki dužnosnik za APEC Mike Murray inicirao je ovaj pragmatični domet tijekom brifinga za medije u ponedjeljak.
Objasnio je ovaj zaokret politike na temelju toga što su SAD “dobri upravitelji APEC-a” tijekom svog predsjedanja blokom sljedeće godine, što zauzvrat zahtijeva pozivanje svih sudionika bez iznimke da sudjeluju u povezanim događajima uoči sastanka čelnika APEC-a 2023. u San Franciscu. Na stranu njegovu visokozvučnu retoriku, američki koristoljubivi razlog za odbacivanje prethodne politike izolacije Rusije je taj što je gore spomenuto zapravo izoliralo samu Ameriku.
Unatoč ponovnom učvršćivanju svoje prethodno opadajuće unipolarne hegemonije nad Zlatnom milijardom tijekom proteklih deset mjeseci, SAD je odgurnuo globalni jug kao nikada prije nakon što im je pokazao koliko će agresivno nastojati nametnuti svoju volju svima onima koji se usude prkositi kao i Rusija. Umjesto da ih natjeraju da se klonu pred njim iz straha da će oni biti sljedeća meta, hrabro su se oduprli njegovom pritisku da iznesu snažnu poantu o svojoj načelnoj neutralnosti u Novom hladnom ratu.
Čineći suprotno od onoga što su SAD očekivale, ali što su svi objektivni promatrači koji su pratili impresivne korake Globalnog Juga u korist suvereniteta u proteklih nekoliko godina mogli lako predvidjeti da će se dogoditi, Washington je bio prisiljen ponovno kalibrirati svoju politiku kako bi se prilagodio ovoj stvarnosti. Politička fantazija o izolaciji Rusije nikada se nije ostvarila i zapravo je bila kontraproduktivna za velike strateške ciljeve SAD-a, stoga je potrebna hitna intervencija za napuštanjem ovog pristupa.
Antiruske sankcije Zlatne milijarde ostat će na snazi jer su usmjerene na neograničeno dugotrajno odvajanje te ciljane zemlje od EU-a, ali ovaj de facto američki vođa novog hladnoratovskog bloka očito puše u zviždaljku da su njegovi opunomoćenici povezani nastojanjima da se Rusiju istisne iz međunarodnih foruma, a koji trebaju odmah prestati. Ovaj zadivljujući razvoj događaja ne bi bio moguć da Indija nije ponovno promijenila svoju načelnu neutralnost početkom ovog mjeseca.
Glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova (EAM) Arindam Bagchi rekao je na tjednom brifingu za medije 1. prosinca da je “Rusija članica G20 i stoga očekujemo da ona sudjeluje u tim procesima” koje će Indija ugostiti tijekom sljedeće godine svog predsjedanja. Ruska šerpa G20 Svetlana Lukash naknadno je podržala predviđeni cilj EAM-a, dr. Subrahmanyama Jaishankara, da njegova zemlja postane glas globalnog juga putem te uloge, što je odbacilo tvrdnje o njezinoj izolaciji G20.
Kao rezultat toga, SAD nisu imale drugog praktičnog izbora nego dopustiti Rusiji da sudjeluje na sastancima APEC-a sljedeće godine, koje također planira ugostiti tijekom sljedeće godine vlastitog predsjedanja tim podjednako utjecajnim ekonomskim blokom. Da je Indija kapitulirala pred američkim pritiskom da se distancira od Rusije signalizirajući da ne želi da predstavnici te zemlje sudjeluju u procesima G20 čiji će ona biti domaćin, onda nema sumnje da bi SAD nastavio promicati svoju politiku izolacije Moskve sa srodnih foruma.
Sveobuhvatni trend je da je globalni sustavni prijelaz na multipolarnost već daleko prethodio ovogodišnjem dramatičnom slijedu događaja koji su ga neviđeno ubrzali, toliko da su ti procesi već bili ukorijenjeni do te mjere da su antiruskoj politici SAD-a onemogućili uspjeh. Američki stratezi to nisu shvatili, pa su stoga tako dugo nastavili sa svojim kontraproduktivnim pristupom, sve dok nedavna odluka Indije nije onemogućila poricanje.
Suočeni s novom geostrateškom realnošću Indije koja je uspjela u svom velikom strateškom cilju da postane globalno značajna velika sila, što ju je zauzvrat postavilo na putanju da postane treći pol utjecaja u evoluirajućem bimultipolarnom svjetskom poretku, SAD je odmah promijenio takt. Murrayev pragmatičan pristup sudjelovanju Rusije na sastancima APEC-a sljedeće godine, kojima će njegova zemlja biti domaćin, izravan je rezultat neuspjeha američke politike i povezanih uspjeha Indije, a oba su promijenila globalna pitanja.