I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Indijsko predsjedanje G20 zastupat će interese globalnog juga
Indija sada ima vjerodostojnu priliku natjecati se s Kinom na cijelom globalnom jugu. Njezin društveno-politički model pokazao se mnogo vještijim u odgovoru na niz sustavnih kriza u proteklih pola desetljeća od trgovinskog rata do COVID-a i Ukrajine zbog svoje urođene fleksibilnosti. To je zauzvrat omogućilo najmnogoljudnijoj zemlji u razvoju na svijetu da napreduje usred kaosa umjesto da ju on baci u zbrku poput Kine.
Indijski premijer Modi objavio je prošli tjedan članak u kojem je detaljno opisao prioritete svoje zemlje u trenutku kada preuzima predsjedanje G20. Službena tema bit će “Jedna zemlja, jedna obitelj, jedna budućnost”, koja utjelovljuje drevni koncept “Vasudhaiva Kutumbakam”. U praksi, ova globalno značajna velika sila zastupat će interese globalnog juga s obzirom na to da je najmnogoljudnija zemlja u razvoju na svijetu i stoga se suočava s istim izazovima kao i velika većina čovječanstva.
Ni ovo nije samo pusta želja jer je premijer Modi već djelovao kao glas globalnog juga tijekom svog sudjelovanja na prošlomjesečnom samitu G20 na Baliju. Nadalje, njegov nedavno objavljeni članak izričito je izjavio da će “Naši G20 prioriteti biti oblikovani u dogovoru ne samo s našim G20 partnerima, već i s našim suputnicima na globalnom jugu, čiji se glas često ne čuje.” To je razumno budući da se time služi interesima Indije, što budi nadu u opipljiva postignuća.
Premijer je objasnio da ćemo “nastojati depolitizirati globalnu opskrbu hranom, gnojivima i medicinskim proizvodima, tako da geopolitičke napetosti ne dovedu do humanitarnih kriza”, što je danas iznimno hitno nakon što je Zlatna milijarda Zapada predvođena SAD-om uvela sankcije Rusiji nakon početka njegove specijalne operacije i time spriječio njegov izvoz gnojiva, hrane i goriva na globalni jug. Ipak, bilo bi pogrešno tumačiti ovu namjeru kao antizapadnu na bilo koji način.
Uostalom, premijer Modi također je ponovio svoju poznatu izreku sa sastanka s predsjednikom Putinom u rujnu na marginama summita SCO-a u Samarkandu kada je napisao da se „Danas ne trebamo boriti za svoj opstanak — naše doba ne mora biti ratno. Zaista, ne smije biti nijedan!” Ovaj pragmatičan pristup utjelovljuje politiku načelne neutralnosti koja je odgovorna za ubrzanje uspona Indije kao globalno značajne velike sile u proteklih devet mjeseci.
Balansirajući između Zlatne milijarde i globalnog juga pod zajedničkim vodstvom BRICS -a i SCO-a (ili globalne većine, kako su ga ruski stručnjaci nedavno opisali) čiji je dio, Indija je na kraju postala tvorac kraljeva u Novom hladnom ratu između njih nad smjerom globalne sustavne tranzicije. Štoviše, budući da je “ukrajinski sukob možda već skrenuo s kolosijeka kineske supersile“, Indija sada ima vjerodostojnu priliku natjecati se s njom na cijelom globalnom jugu.
Da budemo potpuno jasni, Indija se ne može mjeriti s kineskim ulaganjima u infrastrukturu, ali se može uvjerljivo predstaviti kao neutralna snaga ravnoteže u globalnoj sustavnoj tranziciji i stoga privući zemlje u razvoju kao pragmatičnog partnera za ublažavanje pritiska nulte sume koji na njih vrše američke i kineske velesile da izaberu jedno ili drugo. Zastupajući njihove interese na G20 i služeći kao njihov glas na multilateralnim forumima, Indija može postati lider globalnog juga.
Kina se do sada predstavljala kao da je preuzela tu ulogu tijekom posljednjeg desetljeća, posebno ukazujući na svoja ulaganja u Inicijativu pojas i put (BRI) u ovom golemom dijelu čovječanstva koja su pomogla milijunima da pobjegnu iz siromaštva, ali ta je priča izgubila svoj sjaj u odnosu na prošle godine. Razlog je taj što malo tko na globalnom jugu zapravo više smatra Narodnu Republiku sebi ravnom jer je jasno da je Kina danas sličnija razvijenoj zemlji nego zemlji u razvoju, što je svima očito.
Nasuprot tome, Indija se još uvijek bori s mnogim istim izazovima kao i oni, što je čini mnogo vjerodostojnijim vođom globalnog juga od Kine unatoč nedostatku viška kapitala koji njezin susjed ima za ambiciozno ulaganje u njihovu infrastrukturu. Zajedno s atraktivnim primjerom koji je postavila njezina politika načelne neutralnosti, kao i iskliznuće kineske putanje supersile što će dovesti do povlačenja njezinih BRI ulaganja, Indija doista ima priliku voditi borbu na globalnom jugu.
Ovaj uvid omogućuje promatračima da bolje razumiju veliki strateški cilj koji je premijer Modi nastojao unaprijediti u svom članku o indijskom predsjedanju G20 kada je opisivao njen oblik upravljanja. Napisao je da “Naš model upravljanja usmjeren na građane brine čak i za naše najmarginaliziranije građane, istovremeno njegujući kreativni genij naše talentirane mladeži. Pokušali smo učiniti nacionalni razvoj ne vježbom upravljanja odozgo prema dolje, već prije ‘narodnim pokretom’ predvođenim građanima.”
Cinici su možda odbacili gore navedeno kao samosvrsishodnu retoriku osmišljenu da osnaži meku moć svoje zemlje na globalnom jugu, ali tu je nešto više od toga, što dokazuje premijer koji je kasnije dodao da “iskustva Indije mogu dati uvid u moguća globalna rješenja. Tijekom našeg predsjedanja G20, predstavit ćemo indijska iskustva, učenja i modele kao moguće predloške za druge, posebno za zemlje u razvoju.”
Sasvim je jasno da je Indija spremna iskoristiti strateški trenutak koji je donio njezin ubrzani uspon kao globalno značajne velike sile u proteklih devet mjeseci kako bi se predstavila ne samo kao vođa globalnog juga, već i kao realističniji model koji dijelom mogu oponašati od Kine. Narodna Republika ima jedinstven socio-politički model koji učinkovito služi interesima vlastitog naroda, ali nije relevantan za veliku većinu zemalja u razvoju za razliku od Indije koja je relativno fleksibilnija.
U tome leži primarna razlika između ovog dvoje – u tome što se kineski relativno rigidniji sustav očito borio da se prilagodi “Dobu složenosti” ovog desetljeća. To objašnjava zašto njegovo vodstvo trenutačno istražuje parametre novog detanta sa SAD-om kako bi privremeno smanjilo pritisak na svoju zemlju dok kupuje dragocjeno vrijeme za ponovno kalibriranje svog dugoročnog planiranja koje je izbačeno iz tračnica trgovinskim ratom, COVID-om i Ukrajinom, sve su to bile ozbiljne sistemske krize.
Indijski društveno-politički model pokazao se mnogo vještijim u odgovoru na ove gore spomenute sistemske krize zahvaljujući svojoj urođenoj fleksibilnosti koja je tako omogućila najmnogoljudnijoj zemlji u razvoju na svijetu da napreduje usred kaosa umjesto da ju on baci u zbrku kao što je to Kina. Oni koji su i dalje skeptični prema tome trebali bi imati na umu najnovije izvješće Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) koje pokazuje da je Indija ove godine rasla dvostruko brže od Kine.
Nema sumnje da je globalni jug to primijetio, kao i način na koji je indijska načelna neutralnost prema Novom hladnom ratu uspješno smanjila pritisak na nju da donese izbore koji bi se neizbježno dogodili nauštrb njenih objektivnih nacionalnih interesa. Njezino predsjedanje G20 stoga se nije moglo dogoditi u povoljnijem trenutku za njezine velike strateške interese budući da ova globalno značajna Velika sila sada ima priliku podijeliti svoj model s cijelim svijetom.
Završne riječi premijera Modija u njegovom članku pozivajući sve da “rade zajedno na oblikovanju nove paradigme — globalizacije usmjerene na čovjeka” mogu se stoga protumačiti kao namjera Indije da pojača svoju meku moć na globalnom jugu. Delhi predviđa da će njegovi vršnjaci u razvoju pokušati oponašati njegov model i tako omogućiti svojoj zemlji da se pojavi kao njihov neformalni lider na način na koji njegov prijateljski kineski konkurent jednostavno nije u stanju učiniti zbog rigidnosti i jedinstvenosti vlastitog modela.
Neiskazani cilj je okupiti novi Pokret nesvrstanih (“Neo-NAM”) koji će ubrzati globalnu sustavnu tranziciju iz svoje sadašnje posredničke faze bi-multipolarnosti koju definira duopol kinesko-američke supersile na tripolarnost prije poprimanja njezinog konačnog oblika složenije multipolarnosti (“multipleksnosti”). To se može postići samo tako da Indija predvodi globalni jug svojim primjerom, kao što je i nastojala učiniti, i naknadno nadahnuvši desetke zemalja da oponašaju njezinu načelnu neutralnost.
Nakon što se to dogodi, neizbježno će se pojaviti treći pol utjecaja za probijanje bi-multipolarne slijepe ulice globalne sustavne tranzicije koji bi inače mogao biti zauvijek ukorijenjen kao “nova normala” u međunarodnim odnosima da nije bilo događaja koji su promijenili igru prošle godine. Taj veliki strateški cilj Indija namjerava unaprijediti tijekom svog predsjedanja G20, što postaje jasno nakon ponovnog čitanja članka premijera Modija imajući na umu ovaj globalni sistemski kontekst.