Moglo bi doći do nepredvidivih posljedica ograničenja ruske nafte

Ova politika utjelovljuje koncept Zapada pod vodstvom SAD-a o takozvanom “poretku temeljenom na pravilima” gdje se dvostruki standardi proizvoljno primjenjuju kako bi se unaprijedili interesi Zapada. S jedne strane te zemlje tvrde da podržavaju slobodnu trgovinu, dok s druge strane prijete sankcijama onima koji nastave kupovati rusku naftu po tržišnoj cijeni.

Zapad planira od 5. prosinca primijeniti ograničenje cijene ruske nafte od 60 dolara po barelu. Navedena namjera uplitanja u ovaj aspekt naftnog tržišta navodno je lišiti Rusiju sredstava koja su joj potrebna za nastavak svoje posebne operacije u Ukrajini. Ovaj dramatičan potez poduzima se nakon što sankcije Zapada cijele ove godine nisu uspjele postići isti cilj, ali će vjerojatno imati nepredvidive posljedice.

Prije predviđanja što bi one mogle biti, važno je informirati čitatelja o predloženim mehanizmima provedbe ograničenja cijena. Oni koji nastave uvoziti rusku naftu iznad te cijene ne smiju koristiti zapadne usluge poput osiguranja i dostave za olakšavanje tih transakcija, inače će biti sankcionirani. Ovo sugerira da zapadne vlade mogu jednostavno nadzirati te tvrtke kako bi vidjele tko ih za koji cilj koristi nakon 5. prosinca kako bi odlučile krši li njihova pravila.

Što se tiče njih, ova politika utjelovljuje njihov koncept takozvanog “poretka temeljenog na pravilima” u kojem se proizvoljno primjenjuju dvostruki standardi kako bi se unaprijedili interesi Zapada. S jedne strane te zemlje tvrde da podržavaju slobodnu trgovinu, dok s druge strane prijete sankcijama onima koji nastave kupovati rusku naftu po tržišnoj cijeni. U tome leži jedna od prvih posljedica ove politike koju Zapad nije predvidio, a to je diskreditacija njegove meke moći.

Drugo, ograničavanje cijene ruske nafte vjerojatno neće uroditi bankrotom Kremlja, a kamoli utjecati na tijek njegove posebne operacije na bilo koji način. Što se tiče prve prognoze, to je zbog toga što je Kremlj ove godine ostvario rekordne prihode unatoč sankcijama zbog skoka cijena energenata, a druge zbog toga što njegovo vodstvo ovu kampanju smatra obranom integriteta svoje nacionalne sigurnosne crvene linije u Ukrajini nakon što ih je NATO tamo prešao.

Treća nepredvidiva posljedica je da se globalno tržište nafte radikalno preoblikuje kao rezultat prijeteće gornje granice cijena. Iako je Rusija već izgubila 90% europskog tržišta, to kompenzira povećanim izvozom u azijsko-pacifičke zemlje poput Indije, koja je uvezla doslovno pedeset puta više nafte nego prošle godine. U međuvremenu, prisilni odlazak Rusije s europskog tržišta ostavio je prazninu koju su SAD ispunile nakon što je tamošnji izvoz nafte porastao za 52,2%.

Četvrto, radikalno preoblikovanje globalnog tržišta nafte do kojeg je dovelo političko uplitanje Zapada moglo bi također radikalno preoblikovati globalno tržište plina u korist SAD-a. EU je bila pod pritiskom SAD-a da smanji uvoz ruskog plina i zamijeni taj resurs skupljim LNG-om svog NATO saveznika. To je ironično jer je navedena namjera “odvajanja” od Rusije bila da se više ne bude neproporcionalno ovisan ni o jednom pojedinačnom dobavljaču, a sada EU umjesto toga ovisi o SAD-u.

Tema ovisnosti dovodi analizu do pete posljedice povezane s nadolazećim povećanjem cijena, a to je da bi Turska mogla postati alternativna ruta za kontinuirani neformalni europski uvoz ruske nafte. Izvješće finskog Centra za istraživanje energije i čistog zraka u studenome tvrdilo je da je Turska cijelu ovu godinu prodavala rafiniranu rusku naftu u EU. Ako je točno, onda bi ova ruta mogla pomoći bloku da zadovolji potražnju, a da ne postane previše ovisan o SAD-u.

Šesto, svi prethodni uvidi sugeriraju da politika Zapada neće postići svoju deklariranu namjeru da dovede Rusiju do bankrota i tako utječe na njezinu specijalnu operaciju, iako će se vjerojatno ipak prikazati kao djelomično uspješna. U tu svrhu, novi vojni zastoj u Ukrajini izazvan ograničenim vojno-industrijskim kapacitetom Zapada da održi opseg i tempo potpore svom partneru i početkom zime vjerojatno će se javno pripisati, zbog političke pogodnosti, ograničenju cijena.

Ukratko, ograničavanje cijene ruske nafte: diskreditira meku moć Zapada proturječeći njegovim načelima slobodnog tržišta; radikalno će preoblikovati globalno energetsko tržište; ali neće bankrotirati Kremlj ili utjecati na njegovu specijalnu operaciju; ali vjerojatno će se smatrati odgovornim za bilo kakvo smanjenje borbe. SAD također iskorištava usklađenost EU s ovom politikom kako bi zaradio osvajanjem tržišta bloka. Sve u svemu, može se reći da je ovaj nadolazeći potez velika prikrivena američka igra moći.

Izvor.

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *