I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Globalni jug rađa novi sustav plaćanja koji mijenja igru
Euroazijska ekonomska unija (EAEU) ubrzava svoj dizajn zajedničkog platnog sustava, o čemu se već gotovo godinu dana pomno razgovara s Kinezima pod vodstvom Sergeja Glazjeva, ministra EAEU-a zaduženog za integraciju i makroekonomiju.
Preko svog regulatornog tijela, Euroazijske ekonomske komisije (EEC), EAEU je upravo proširio vrlo ozbiljan prijedlog zemljama BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) koje su, što je najvažnije, već na putu da se pretvore u BRICS+: neka vrsta G20 globalnog juga.
Sustav će uključivati jednu platnu karticu – u izravnoj konkurenciji s Visom i Mastercardom – spajajući već postojeći ruski MIR, kineski UnionPay, indijski RuPay, brazilski Elo i druge.
To će predstavljati izravan izazov monetarnom sustavu koji je osmislio (i nametnuo) zapad, i to direktno. I to se događa kada članice BRICS-a već obavljaju svoje bilateralne transakcije u lokalnim valutama, zaobilazeći američki dolar.
Ova unija EAEU-BRICS dugo je bila u nastajanju – a sada će također krenuti prema preoblikovanju daljnjeg geoekonomskog spajanja sa zemljama članicama Šangajske organizacije za suradnju (SCO).
EAEU je osnovan 2015. kao carinska unija Rusije, Kazahstana i Bjelorusije, kojoj su se godinu dana kasnije pridružili Armenija i Kirgistan. Vijetnam je već partner EAEU-a za slobodnu trgovinu, a nedavno uvršteni član SCO-a Iran također zaključuje dogovor.
EAEU je osmišljen za provedbu slobodnog kretanja roba, usluga, kapitala i radnika između zemalja članica. Ukrajina bi bila članica EAEU da nije bilo puča na Majdanu 2014. godine koji je organizirala administracija Baracka Obame.
Vladimir Kovaljov, savjetnik predsjedavajućeg EEZ-a, sažeo je sve za ruski list Izvestija. Fokus je na uspostavi zajedničkog financijskog tržišta, a prioritet je razviti zajednički “prostor za razmjenu”: “Postigli smo značajan napredak i sada je rad usmjeren na sektore kao što su bankarstvo, osiguranje i burza.”
Uskoro će se uspostaviti novo regulatorno tijelo za predloženi zajednički financijski sustav EEU-a i BRICS-a.
U međuvremenu, trgovinska i gospodarska suradnja između EAEU-a i BRICS-a porasla je 1,5 puta samo u prvoj polovici 2022.
Udio BRICS-a u ukupnom vanjskotrgovinskom prometu EAEU-a dosegnuo je 30 posto, otkrio je Kovalyov na Međunarodnom poslovnom forumu BRICS-a prošlog ponedjeljka u Moskvi:
“Preporučljivo je kombinirati potencijale BRICS-a i EAEU makrofinancijskih razvojnih institucija, posebice BRICS-ove nove razvojne banke, Azijske infrastrukturne investicijske banke (AIIB), kao i nacionalnih razvojnih institucija. To će omogućiti postizanje sinergijskog učinka i osigurati sinkrona ulaganja u održivu infrastrukturu, inovativnu proizvodnju i obnovljive izvore energije.”
Ovdje još jednom vidimo naprednu konvergenciju ne samo zemalja BRICS-a i EAEU-a, već i financijskih institucija koje su duboko uključene u projekte u okviru Novih puteva svile pod vodstvom Kine ili Inicijative Pojas i put (BRI).
Zaustavljanje doba pljačke
Kao da sve to nije dovoljno promijenilo igru, ruski predsjednik Vladimir Putin podiže uloge pozivajući na novi međunarodni sustav plaćanja temeljen na blockchainu i digitalnim valutama.
Projekt takvog sustava nedavno je predstavljen na 1. Euroazijskom ekonomskom forumu u Biškeku.
Na forumu je EAEU odobrila nacrt sporazuma o prekograničnom plasmanu i prometu vrijednosnih papira u državama članicama te izmijenila tehničke propise.
Sljedeći veliki korak je organiziranje dnevnog reda ključnog sastanka Vrhovnog euroazijskog ekonomskog vijeća 14. prosinca u Moskvi. Putin će biti tamo – osobno. I ne postoji ništa što bi volio više od objave koja će promijeniti igru.
Svi ovi potezi dobivaju još veću važnost jer se povezuju s brzo rastućom, međusobno povezanom trgovinom između Rusije, Kine, Indije i Irana: od ruske težnje da izgradi nove plinovode koji će opsluživati njezino kinesko tržište – do razgovora Rusije, Kazahstana i Uzbekistana o plinskoj uniji za domaću opskrbu i izvoz, posebno glavnom klijentu Kini.
Polako, ali sigurno, ono što nastaje je velika slika nepovratno razlomljenog svijeta koji sadrži dvostruki trgovinski/cirkulacijski sustav: jedan će se vrtjeti oko ostataka dolarskog sustava, drugi se gradi usredotočen na asocijaciju BRICS-a, EAEU-a, i SCO.
Gurajući dalje svoj narativ, nedavna patetična metafora koju je skovao bezobrazni eurokratski šef: “džungla” se osvetnički odvaja od “vrta”. Neka lom potraje, budući da će novi međunarodni sustav plaćanja – a zatim i nova valuta – imati za cilj zauvijek zaustaviti zapadnocentrično doba pljačke.
Izvor. Naslovna slika: © The Cradle