I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Više od polovice Nijemaca protivi se povećanju vojne pomoći Ukrajini – anketa WaPo-a
Ispitanici smatraju da bi se Berlin trebao pridržavati antimilitarizma i da je dao dovoljno pomoći Kijevu.
Rastuće cijene energije potaknute sankcijama na rusku naftu i plin čak nisu ni primarni čimbenik iza njemačke nevoljkosti da pomogne Ukrajini u tekućem sukobu, prema nedavnoj anketi koju je proveo Washington Post.
Umjesto toga, list je otkrio da iza raspoloženja stoji opća averzija prema vojnoj intervenciji – koja je uzela maha nakon poraza zemlje u Drugom svjetskom ratu.
Dok je velika većina – 91% – njemačkih ispitanika izrazila simpatije prema Ukrajini, više od polovice (54%) reklo je da njihova zemlja čini dovoljno (37%) ili previše (17%) u smislu vojne i humanitarne pomoći, prema anketi.
Novinska kuća ispitivala je Nijemce o četiri konkretne politike, u nadi da će procijeniti javnu potporu za “povećanje sankcija Rusiji i Putinu, čak i ako bi te sankcije mogle dovesti do daljnjeg povećanja cijena hrane i plina”, slanje više projektila i druge vojne pomoći, pozdravljajući više izbjeglica “čak i ako bi to dodatno opteretilo gospodarstvo”, i primanje Ukrajine u NATO čak i ako bi to zahtijevalo vojnu obranu zemlje.
Dok se otprilike trećina anketiranih protivila svakoj politici, oni koji su izrazili potporu nisu bili posebno oduševljeni, a postojala je oštra podjela u osjećajima između bivšeg socijalističkog istoka i zapada zemlje. Više od polovice (52%) istočnih Nijemaca izjavilo je da se protivi povećanoj vojnoj pomoći Ukrajini, u usporedbi sa samo 27% zapadnih Nijemaca.
Pokušavajući objasniti nevoljkost Nijemaca da ojačaju ukrajinske vojne napore, Post je naveo opći antimilitaristički stav nakon Drugog svjetskog rata kao jedan od mogućih razloga za to. Novine su istaknule da su se čak i intervencije koje je odobrio NATO, a kojima je Berlin dao trupe i resurse, pokazale duboko nepopularnim među njemačkim građanima nakon kratkog razdoblja javne potpore.
Međutim, Berlin je bio jedan od najsnažnijih podupiratelja Kijeva tijekom njegovog sukoba s Moskvom, isporučivši ukrajinskim snagama prošlog mjeseca prvu jedinicu svojih najmodernijih sustava protuzračne obrane IRIS-T. Očekuje se da iduće godine u zemlju stignu još tri jedinice, sastavljene od zapovjednog vozila, radarskog vozila i lansera na kamionu.
U međuvremenu, njemačka vojska tek treba primiti zemaljski IRIS-T sustav, zbog čega su neki političari izrazili zabrinutost da zemlja naoružava Ukrajinu nauštrb vlastitih obrambenih sposobnosti.
Izvor. Naslovna slika: © Getty Images / Markus Scholz