I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Zapadne dezinformacije o Iranu su one vrste koje započinju ratove
“Ne možemo dopustiti da se neistine i dezinformacije o ruskoj invaziji na Ukrajinu nastave širiti u Kanadi. Zato smo zatražili od CRTC-a da preispita prisutnost Russia Todaya u kanadskom eteru”, tvitao je kanadski premijer Justin Trudeau još u ožujku, slijedeći vodstvo saveznika u EU-u u cenzuriranju ruskih medija, a pritom nisu uspjeli navesti nikakve stvarne dokaze o lažnim vijestima kako bi opravdali gušenje slobode govora i informacija.
Prečesto, zapadne ‘demokracije’ pozivaju se na ‘dezinformacije’ kao izgovor za uskraćivanje javnosti informacija i analiza koje bi mogle izazvati sumnju u narativ službenog establišmenta. No unatoč tome što se pozicionirao kao čuvar istine, Trudeau je ovaj tjedan proširio neke svoje lažne vijesti.
“Kanada osuđuje barbarsku odluku iranskog režima da uvede smrtnu kaznu za gotovo 15.000 prosvjednika”, napisao je Trudeau na Twitteru 15. studenog (tvit je u međuvremenu izbrisan). Iranski zagovornik promjene režima, bivši državni tajnik i direktor CIA-e Mike Pompeo, slijedio je taj primjer. “Barbarski, ali ne iznenađujući”, rekao je Pompeo, ponovno postavljajući članak u Newsweeku koji je pokrenuo 8. studenog.
Američki senator Mitt Romney tweetao je da “globalna zajednica mora osuditi tiranske postupke iranskih vođa koji su krenuli s pogubljenjem pritvorenih prosvjednika. Lažna suđenja treba prekinuti, a prosvjednike osloboditi.” Čak su se i holivudske zvijezde poput glumice X-Mena Sophie Turner i oskarovke Viole Davis uključile u akciju širenja mantre da je Iran osudio 15.000 prosvjednica protiv hidžaba na smrt.
Dana 15. studenog, geopolitički analitičar i osnivač Eurasia Group Ian Bremmer primijetio je da nešto nije u redu. “Skrenuto mi je pozornost da je objava koju sam jučer podijelio o smrtnoj kazni u Iranu za 14.000 prosvjednika neprovjerljiva i vjerojatno neistinita”, priznao je, svaka čast. Ispostavilo se da je bio u pravu.
Izvorni Newsweek članak se odnosio na glasovanje iranskog parlamenta za pogubljenje prosvjednika. Članak citira tweet, koji je 8. studenog objavio sumnjiv izvor, prenoseći da je “iranski parlament većinom (227 od 290) glasovao za pogubljenje svih prosvjednika.” Samo što takvog glasanja nije bilo.
Zanimljivo, 6. studenog – dva dana prije članka u Newsweeku i tweeta na kojem je on objavljen, iranski aktivist Masih Alinejad tweetao je: “227 članova iranskog parlamenta od 290 mjesta pozvalo je pravosuđe da izrekne smrtne kazne za ljude uhićene tijekom pobune koja je trajala”. Newsweek je eksplicitno citirao Alinejadov tweet prije nego što ga je kasnije izbrisao. Parlamentarci su objavili priopćenje pravosuđu potičući ga da se “odlučno” pozabavi prosvjednicima, ali nije bilo takvog parlamentarnog glasovanja da ih masovno pogube. Newsweeku je trebalo otprilike tjedan dana da izmijeni svoj članak i ukloni spominjanje iranskog parlamenta koji je glasovao za smrtne kazne. Iran ima smrtnu kaznu kao opciju kod izricanja presude na sudovima, baš kao i u SAD-u, ali odatle je pretpostavka postala da će svatko i svatko biti uhićen na prosvjedima jednostavno biti pogubljen.
Bez sumnje, samo je slučajnost da je Alinejad sretan primatelj 628.000 dolara sredstava američkog State Departmenta u proteklih osam godina, prema online američkoj saveznoj bazi podataka o ugovorima. Također je radila kao voditeljica za medijsku službu američke vlade na perzijskom jeziku Glas Amerike. Još u siječnju 2020., dok je Trumpova administracija pojačavala retoriku o promjeni iranskog režima u posljednjim tjednima mandata Donalda Trumpa nakon poraza od Joea Bidena, washingtonski Institut za odgovorno vođenje države objavio je fotografiju Alinejada s državnim tajnikom Mikeom Pompeom i osudio Zapadni tisak za platformiranje Alinejad za promicanje promjene iranskog režima bez otkrivanja njezina financiranja State Departmenta.
Ne bi bilo prvi put da je promjena režima u Iranu potaknuta lažnim vijestima. Godine 1953. CIA je svrgnula vladu premijera Mohammada Mosaddegha nakon što je nacionalizirao iransku naftu kako bi je držao izvan ruku zapadnih multinacionalnih kompanija. CIA-ina operacija Ptica rugalica, koja je trajala od 1948. do 1976., infiltrirala se u tisak kako bi promicala dezinformacije i propagandu koja je podmazala klizište za njezine vanjskopolitičke ciljeve – uključujući i Iran, kao što su otkrili dokumenti s kojih je skinuta oznaka tajnosti. Sigurno je slučajnost da je Joe Biden početkom studenog rekao: “Ne brinite, mi ćemo osloboditi Iran.”
Dakle, sada kada su križarski čuvari protiv dezinformacija poput Trudeaua i Pompea uhvaćeni kršeći vlastite standarde, hoće li sami sebi zabraniti pristup medijskim platformama prije nego što mogu ponovno počiniti prekršaj i napraviti još štete i navesti još Zapadnjaka da navijaju u korist još jednog rata? Gdje je EU da osudi ovo otvoreno širenje dezinformacija i zabrani izvor kao što to brzo čine svaki put kada bilo koji ruski dužnosnik ili medij kaže nešto što se samo usuđuje proturječiti njihovom vlastitom narativu?
Kad smo već kod toga, ako bi Trudeau, Pompeo i drugi tako lako širili lažne vijesti koje odgovaraju njihovom narativu, koliko su vjerodostojni u bilo čemu drugom? Mogu se samo zamisliti političke odluke koje su donijeli na temelju jednako lukavih stavova predstavljenih javnosti kao činjenice.
Izvor. Naslovna slika: Getty Images