I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Njemačka se priprema za hitne isporuke gotovine, bijeg u banke i “agresivno nezadovoljstvo” uoči zimskih isključenja struje
Dok je Europa držala općenito optimističnu fasadu uoči nadolazeće hladne zime, signalizirajući da ima više nego dovoljno plina u skladištu da nadoknadi gubitak opskrbe iz Rusije čak i u “najhladnijem slučaju”, iza kulisa najveće europsko gospodarstvo tiho se priprema za najgori mogući scenarij koji uključuje bijesnu rulju i bankrot ako nestanak struje spriječi stanovništvo u pristupu gotovini.
Kako Reuters izvještava pozivajući se na četiri izvora, njemačke su vlasti pojačale pripreme za hitne isporuke gotovine u slučaju nestanka električne energije (ili bolje rečeno nestanka struje) kako bi se održalo gospodarstvo, dok se nacija priprema za moguća isključenja struje koja proizlaze iz rata u Ukrajini. Planovi uključuju Bundesbank gomilanje dodatnih milijardi kako bi se nosila s porastom potražnje, kao i “moguća ograničenja povlačenja novca”, rekao je jedan od ljudi. A ako mislite da su kripto ulagači ljuti kada ne mogu pristupiti svojim digitalnim tokenima u burzi u stečaju, samo pričekajte dok ne vidite Nijemca čija je gotovina upravo zaključana.
Dužnosnici i banke gledaju ne samo na podrijetlo (tj. tiskanje novca), već i na distribuciju, raspravljajući na primjer o prioritetnom pristupu gorivu za prijevoznike gotovine, prema drugim izvorima koji komentiraju pripreme koje su se ubrzale posljednjih tjedana nakon što je Rusija prigušila opskrbu plinom.
Rasprave o planiranju uključuju središnju banku, njezin regulator financijskog tržišta BaFin i više udruga financijske industrije, rekli su Reutersovi izvori od kojih je većina govorila pod uvjetom anonimnosti o planovima koji su privatni i u tijeku.
Iako su njemačke vlasti javno umanjile vjerojatnost nestanka struje i bijega u banke – iz očitih razloga – rasprave pokazuju i koliko ozbiljno shvaćaju prijetnju i kako se trude pripremiti za potencijalne paralizirajuće nestanke struje uzrokovane ogromnim troškovima energije ili čak sabotažama. Oni također naglašavaju sve veće posljedice ukrajinskog rata za Njemačku, koja se desetljećima oslanjala na pristupačnu rusku energiju, a sada se suočava s dvoznamenkastom inflacijom i prijetnjom poremećaja zbog nestašice goriva i energije.
Kao što znaju svi koji su upoznati s novijom poviješću Wimarske Republike Njemačke, pristup gotovini je od posebne brige za Nijemce, koji cijene sigurnost i anonimnost koju nudi i koji je skloni koristiti više od ostalih Europljana, a neki još uvijek gomilaju njemačke marke zamijenjene s eurima prije više od dva desetljeća.
Prema nedavnoj studiji Bundesbanke, otprilike 60% svakodnevnih njemačkih kupnji plaća se u gotovini, a Nijemci su godišnje u prosjeku podigli više od 6600 eura uglavnom na bankomatima.
I evo poante: parlamentarno izvješće prije deset godina upozorilo je na “nezadovoljstvo” i “agresivne svađe” u slučaju da građani ne budu mogli doći do gotovine u slučaju nestanka struje. Prijevod: u slučaju obustave podizanja gotovine, njemačko društvo bi se moglo raspasti.
Doista, bila je navala za gotovinom na početku pandemije u ožujku 2020., kada su Nijemci podigli 20 milijardi eura više nego što su položili. To je bio rekord i općenito je radio bez problema. Ali potencijalni nestanak struje otvara nova pitanja o mogućim scenarijima, a dužnosnici intenzivno preispituju to pitanje dok se energetska kriza u najvećem europskom gospodarstvu produbljuje i približava zima.
Ako dođe do nestanka struje, jedna od opcija za kreatore politike mogla bi biti ograničavanje iznosa gotovine koji pojedinci podižu, rekao je jedan od ljudi. Nepotrebno je reći da bi to bila vrlo loša opcija za Njemačku i za fiat općenito (uostalom, ako je bankrot FTX-a crno oko za kripto, što reći o fiatu ako jedno od najnaprednijih svjetskih gospodarstava ograničava pristup gotovini). Bundesbank obrađuje gotovinu koja se kreće kroz njemačke trgovine i gospodarstvo, uklanjajući krivotvorine i održavajući cirkulaciju urednom. Njegove goleme zalihe čine ga spremnim za svaki porast potražnje, rekla je ta osoba.
Jedna slabost koju je planiranje otkrilo uključuje sigurnosne tvrtke koje prenose novac od središnje banke do bankomata i banaka. Industrija, koja uključuje Brinks i Loomis, nije u potpunosti pokrivena zakonom koji vodi prioritetni pristup gorivu i telekomunikacijama tijekom nestanka struje, prema industrijskoj organizaciji BDGW.
“Postoje velike rupe u zakonu”, rekao je Andreas Paulick, direktor BDGW-a. Oklopna vozila bi se morala poredati na benzinskim postajama kao i sva druga, rekao je. Organizacija je prošli tjedan bila domaćin sastanka s dužnosnicima središnje banke i zakonodavcima kako bi istakli svoj slučaj.
“Moramo se preventivno pozabaviti realnim scenarijem nestanka struje”, rekao je Paulick. “Bilo bi potpuno naivno ne govoriti o tome u trenutku kao što je sada.”
Koliko loše može biti? Pa, više od 40% Nijemaca strahuje od nestanka struje u sljedećih šest mjeseci, prema anketi koju je prošlog tjedna objavila Funke Mediengruppe. A budući da je barem jedan nestanak struje gotovo osiguran u nadolazećim mjesecima, to znači stampedo na najbliži bankomat, nešto što lokalna financijska infrastruktura vjerojatno neće moći podnijeti.
Kao rezultat toga, njemački ured za katastrofe rekao je da preporučuje ljudima da drže gotovinu kod kuće za takve hitne slučajeve (to će sigurno pobuditi povjerenje).
U međuvremenu, drugi izvor Reutersa napominje da su njemački financijski regulatori zabrinuti da banke nisu u potpunosti spremne za velike nestanke struje i da to vide kao novi, prethodno nepredviđeni rizik. No banke su unatoč tome “u kontaktu s nadležnim ministarstvima i tijelima” kako bi planirale takav scenarij, pogotovo jer se sve što banke kažu da je “nevjerojatno” događa prilično redovito. Rečeno je da bi se financije trebale smatrati kritičnom infrastrukturom ako se energija racionalizira.
Ponekad politika može stati na put planiranju zamračenja. U Frankfurtu, glavnom gradu njemačkog bankarstva, jedan je član gradskog vijeća predložio da se od njega zahtijeva da predstavi plan za isključivanje struje do 17. studenoga. Političar, Markus Fuchs iz desničarske stranke AfD, rekao je vijeću da bi bilo neodgovorno ne planirati ga. No druge su stranke odbile prijedlog, optužujući Fuchsa i njegovu stranku za poticanje panike.
Fuchs je kasnije u telefonskom intervjuu rekao: “Ako bismo pronašli rješenje za svjetski mir, ono bi bilo odbijeno.” Ovo pitanje također naglašava ovisnost trgovine o tehnologiji, s transakcijama koje su sve više elektroničke i gdje većina bankomata nema izvor napajanja za hitne slučajeve.
Gotovina bi bila jedini službeni način plaćanja koji bi i dalje funkcionirao, rekao je Thomas Leitert, šef KomRe-a, tvrtke koja savjetuje gradove o planiranju za nestanke struje i druge katastrofe.
“Kako će se drugačije platiti konzerve raviola i svijeće?” rekao je Leitert. Pa, tu je cijela ta stvar s kripto, ali drugi najveći demokratski donator tu je napravio sjajan posao…