Šamar: Šef Pfizera se hvali investitorima da će Covid i dalje biti ‘višemilijarderska franšiza još mnogo godina’ — dok se tvrtka sprema staviti maržu od 10.000% na svoje cjepivo

Pfizer naplaćuje 130 dolara za svoje cjepivo protiv COVID-19 – 10.000% marže od procijenjenih 1,18 dolara koliko ih košta razvoj jedne doze cjepiva. Tvrtka je naplaćivala američkoj vladi oko 20 dolara po cjepivu, ali je povisila cijene u nastojanju da nadoknadi slabu potražnju za ubodima. Predviđa se da će ove godine zaraditi više od 100 milijardi dolara prihoda, a prošle je godine donijela 81,2 milijarde dolara. Ove brojke jasno pokazuju 40 milijardi dolara godišnje koje je zarađivao prethodnih godina. Izvršni direktor Pfizera Albert Bourla zaradio je 50 milijuna dolara naknade u posljednje dvije godine, dok je BioNTech otkrio da je dr. Ugar Sahin sada milijarder.

Pfizerov glavni financijski direktor opisao je pandemiju Covida kao ‘franšizu vrijednu više milijardi dolara’ — i očekuje nastavak profita.

David Denton rekao je ulagačima u razgovoru o zaradi prošlog tjedna da će cjepivo i antivirusni lijek njegove tvrtke još uvijek biti ‘relevantni još mnogo godina’.

Financijski direktor rekao je kako očekuje da će virus Covid biti ‘pomalo poput gripe… ali smrtonosniji’ — što znači da će terapeutici i dalje imati veliku ulogu u kontroli virusa.

Do sada je Pfizer ubrao oko 80 milijardi dolara godišnjeg prihoda od prodaje cjepiva protiv Covida i antivirusnog lijeka Paxlovid.

Tvrtka je prošlog mjeseca najavila da će utrostručiti cijenu svoje injekcije na do 130 dolara po dozi sljedeće godine – što je daleko od otprilike 19 do 30 dolara po dozi koje je država plaćala.

Neki stručnjaci procjenjuju da izrada svake pojedinačne doze cjepiva košta samo 1,18 dolara — što znači da nova cijena predstavlja povećanje od 10.000 posto.

Analitičari nagađaju da je taj potez napravljen kako bi Pfizer ipak mogao ispuniti svoj cilj od 32 milijarde dolara projiciranih prihoda od cjepiva ove godine.

Kritičari kažu da odluka pokazuje pohlepu tvrtke. Peter Maybarduk, direktor pristupa lijekovima u Public Citizenu, rekao je za DailyMail.com da je tvrtka već u dobrom financijskom položaju da bi mogli podnijeti neke gubitke.

Maybarduk je također rekao da je tvrtka već zaradila ‘opscenu’ količinu novca i da će biti u redu ako ne ispune projekcije prihoda koje su ionako vjerojatno prenapuhane.

Pfizer je bio rani pobjednik tijekom pandemije kada je postao prva kompanija kojoj je cjepivo protiv Covid-19 odobreno za američko tržište. Naknadni mandati za cjepiva za zdravstvene radnike i vojsku dodatno su potaknuli prodaju cjepiva.

Tvrtka ove godine predviđa 102 milijarde dolara ukupnog prihoda s cjepivom i njegovim antivirusnim lijekom Paxlovid – više nego dvostruko više od godišnjeg prihoda tvrtke u 2019. (40,9 milijardi dolara) i 2020. (41,7 milijardi dolara).

Julia Kosgei, savjetnica za politiku The People’s Vaccine Alliance rekla je: ‘Stručnjaci su procijenili da proizvodnja Pfizerovog cjepiva košta samo 1,18 dolara po dozi… Naplaćivanje 130 dolara po dozi predstavljalo bi povećanje od više od deset tisuća posto. Ovo je neviđena pljačka.’

‘Vlade ne smiju stajati po strani dok tvrtke poput Pfizera drže svijet u otkupu u globalnoj pandemiji’, dodala je.

Ugovori koje je vlada potpisala za osiguranje milijardi doza cjepiva bez ikakvih troškova za Amerikance uskoro će isteći, prebacujući troškove nabave cjepiva na društva za zdravstveno osiguranje.

Pfizerov financijski direktor David Denton rekao je ulagačima: ‘Mislim da će franšiza, ako gledate na dulji rok, biti franšiza vrijedna više milijardi dolara u smislu da će ovo biti nešto poput gripe, dugotrajne gripe, ali zapravo smrtonosnije od gripe.

‘Mislim da će proizvodi, kako iz perspektive cjepiva tako i iz perspektive terapije koje je razvio Pfizer, biti vrlo relevantni još mnogo godina’, rekao je.

Pfizerov potez da povisi cijenu svakog cijepljenja protiv Covida za tržište privatnog zdravstvenog osiguranja vjerojatno neće utjecati na osobe s privatnim osiguranjem ili one uključene u državne zdravstvene programe Medicare i Medicaid. Zdravstveni planovi obično pokrivaju troškove cjepiva.

Ali ljudi koji plaćaju iz vlastitog džepa mogli bi biti prisiljeni platiti više za cjepivo protiv Covida od cijene cjepiva protiv gripe, čija cijena može varirati od oko 50 do 95 dolara.

Izvršni direktor Pfizera Albert Bourla rekao je ulagačima prošlog utorka: ‘U vezi s našim proizvodima za COVID-19, iako bi njihova prodaja mogla pasti s naših očekivanih razina od približno 55 milijardi dolara za 2022., vjerujemo da će naše franšize za COVID-19 ostati generatori prihoda od više milijardi dolara za doglednu budućnost koja bi trebala poslužiti kao tampon za sve nepredviđene izazove s drugim proizvodima u našem portfelju.’

Savezna vlada je tako dugo mogla plaćati račune za cjepiva zahvaljujući ugovorima o kupnji s proizvođačima.

Vlada je potrošila milijarde dolara na kupnju cjepiva, ali doze koje su bile uskladištene sve su manje bez izgleda da će se obnoviti.

Bidenova administracija zahtijevat će djelovanje Kongresa da sastavi novi ugovor s Pfizerom za više cjepiva.

U rujnu je Bijela kuća podnijela zahtjev Kongresu za dodatnih 22,4 milijarde dolara za financiranje bolesti COVID-19. Sredstva za kupnju i distribuciju injekcija mogla bi presušiti već u siječnju 2021., a Kongres koji kontroliraju republikanci vjerojatno neće napuniti tu blagajnu.

Predviđa se velika pobjeda GOP-a na ovogodišnjim izborima na sredini mandata. Stranačko vodstvo unaprijed je sagledalo planove za ispitivanje onoga što smatraju neodgovornim trošenjem Bidenove administracije zbog koronavirusa.

Pfizer očekuje da će postati još bogatiji bez obzira na bilo kakav novi državni ugovor zahvaljujući svojim brojnim unosnim poslovnim akvizicijama.

U listopadu je kupio farmaceutsku tvrtku Biohaven, čiji je lijek za migrenu Nurtec ODT donio 324 milijuna dolara u prvoj polovici 2022., za oko 11,6 milijardi dolara.

Tvrtka također očekuje da će njena cjepiva u razvoju za respiratorni sincicijski virus biti velika zarada nakon što dobiju regulatorno odobrenje. Tvrtka radi na cjepivima kako bi pomogla starijim osobama koje su u većem riziku od zaraze bolešću, kao i trudnicama koje, kada im daju cjepiva, daju određenu zaštitu svojoj bebi u maternici.

Bourla je rekao: ‘Dakle, postoji mogućnost da, podložno regulatornom odobrenju, krajem 2023., početkom 2024., možemo imati jedini cjepivo protiv RSV-a za majke na tržištu, zajedno s cjepivom protiv RSV-a za starije odrasle osobe.’

‘Kombinirano, 2 indikacije predstavljaju potencijalnu priliku za vrhunske prihode od više milijardi dolara ako budu odobrene, posebno s našim visoko cijenjenim prodajnim osobljem primarne zdravstvene zaštite koje provodi ova lansiranja’, dodao je.

Izvor.

Neka vide i ostali!

3 Comments

  1. Have you evedr considered abut includihg a little bitt more than just your articles?
    I mean, what you say is importantt and everything. Butt imagine
    iif youu adderd ome greaat pictures oor video clips to give yoour posts more,
    “pop”! Youur contrnt iss exceellent but wikth images aand
    videos, this websige could definitely be one off the very best
    in itts niche. Excellent blog!

  2. It’s very effortless to find out any topic on nett aas compared to textbooks,
    as I foud this articlee att this website.

  3. I was cuious iif you ever thbought oof chanmging the layout of yoiur blog?
    Its very well written; I lolve hat youve got too say.
    But maybe you coupd a little more in tthe wayy off coontent
    soo people could connect with it better. Youve got an aawful lot off text forr onpy
    having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *