I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Poduzeća u Engleskoj i Walesu propadaju najbrže od 2009.
Poduzeća u Ujedinjenom Kraljevstvu propadaju najbržim tempom od vrhunca globalne financijske krize jer rastući troškovi energije, slabljenje potražnje i sve veći troškovi zaduživanja tjeraju tisuće tvrtki iz poslovanja.
Bilo je 5.629 stečajeva u Engleskoj i Walesu u drugom tromjesečju – najviša razina od 2009., prema Uredu za nacionalnu statistiku (ONS). Skok je najveći od trećeg tromjesečja 2009.
Nelikvidnosti su pale u 2020. jer je vlada pružila potporu za zaštitu poduzeća tijekom pandemije, rekao je ONS.
Međutim, broj neuspjeha od tada je naglo porastao jer se tvrtke bore s novim izazovima čak i nakon završetka karantena.
Poduzeća su kao najveći problem navela nagli skok računa za energiju, a svoj danak su uzeli i poteškoće s plaćanjem duga, rastući troškovi sirovina i prekidi u opskrbnom lancu.
Dok je financijski pritisak pogodio sve tvrtke, građevinarstvo, trgovina na malo te usluge smještaja i prehrane pretrpjele su najveći broj stečajeva u prvoj polovici godine.
Građevinska poduzeća činila su 20% svih nelikvidnosti u prvoj polovici 2022., a industrija je zabilježila 2083 neuspjeha. Zatim slijedi sektor veleprodaje i maloprodaje s 14%.
U međuvremenu, 30% malih tvrtki s 10 do 49 zaposlenika reklo je da im je energija najveća briga.
Od ispitanika, 22% navelo je cijene energije kao glavnu zabrinutost u kolovozu, što je porast u odnosu na 15% u veljači, prije ruske invazije na Ukrajinu i kasnijeg porasta cijena plina.
U međuvremenu, više od jedne od 10 kompanija reklo je da se u kolovozu suočilo s “umjerenim do teškim” rizikom od insolventnosti.
Vlada je navela potporu za pomoć tvrtkama i tijelima javnog sektora koji se bore s računima za energiju. No, program će trajati samo šest mjeseci, za razliku od dvogodišnjeg programa namijenjenog kućanstvima.
Izvor. Naslovna slika: © Mike Kemp/U slikama putem Gettyja