I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Izbjeglica mora biti lijepa. U Vrbovcu je otvoren kozmetički salon samo za Ukrajinke. Pravedno? Diskriminatorno?
„Na gradskoj tržnici, u prostoriji vrbovečkog Crvenog križa, danas [18.7.2022.] je otvoren kozmetički salon čije će usluge moći koristiti žene iz Ukrajine smještene u našem gradu. Tako će moći doći na frizuru, pedikuru, manikuru.“ – početak je teksta koji se nalazi na web stranici radija Vrbovec.
“Ovaj beauty centar otvoren je za potrebe naših Ukrajinki koje su smještene u hotelu ovdje u Vrbovcu. Odlučili smo da im u sklopu psihološke pomoći opremimo jedan salon gdje će one moći poraditi na sebi jer odraz ljepote i sređenosti nije odraz kako se netko osjećaj u duši i što njima treba. S nama je tu i naša lokalna frizerka Dunja koja im je među prvima pružila frizerske usluge i zahvaljujemo joj na tome, ali također znamo da ona ne može njih sve frizirati besplatno i beskonačno. Ovo je salon samo za njih, dakle nije u komercijalne svrhe, nećemo raditi nikome konkurenciju.” – kaže ravnateljica vrbovečkog Crvenog križa Jelena Mucko.
Također je istaknula i sljedeće: “Osnovni cilj zašto smo otvorili ovaj salon jest taj da ljudima pomognemo da se uključe, liječe svoje traume i stres i nedaće u životu koje su ih snašle.”
Pogledajmo koja su područja djelovanja Crvenog križa. Na web stranici Crvenog križa navedeno je sljedeće: “Hrvatski Crveni križ nacionalno je društvo Crvenog križa koje nepristrano i bez diskriminacije djeluje na teritoriju Republike Hrvatske, a u svrhu promicanja i ostvarivanja humanitarnih ciljeva i programa od opće koristi.
Djeluje kao neprofitna pravna osoba u rješavanju humanitarnih pitanja, organiziranju zdravstvenih i socijalnih programa, pripremanju stanovništva za djelovanje u masovnim nesrećama i katastrofama kao i u djelovanju u smanjenju i uklanjanju posljedica masovnih nesreća i katastrofa.”
U koje područje djelovanja Crvenog križa možemo smjestiti otvaranje kozmetičkog salona samo za Ukrajinke? Je li to područje “humanitarna pitanja”? Je li to područje “programa od opće koristi”?
Pogledajmo što Zakon kaže što podrazumijeva humanitarna pomoć: “(2) Humanitarna pomoć u smislu ovoga Zakona su prikupljena i pružena materijalna i financijska dobra i humanitarne aktivnosti u svrhu zaštite i spašavanja žrtava katastrofa i velikih nesreća te žrtava kriza izazvanih ljudskim djelovanjem, kao i prikupljena i pružena materijalna i financijska dobra i humanitarne aktivnosti u svrhu podmirivanja potreba socijalno osjetljivih skupina.”
Jesu li izbjeglice Ukrajinke u Hrvatskoj, koje se nalaze u hotelu u Vrbovcu, pod kategorijom iz Zakona “zaštite i spašavanja žrtava katastrofa i velikih nesreća te žrtava kriza izazvanih ljudskim djelovanjem” još uvijek u ugrozi od katastrofe, ugrožava li ih ljudsko djelovanje?
O izbjeglicama iz Ukrajine brine država , tj. novac poreznih obveznika. Večernji list piše: “Oni koji, pak, po dolasku na hrvatsku granicu, kažu da imaju već osiguran smještaj “kod prijatelja, rodbine ili slično”, svoj put samo mogu nastaviti. Takvih je u Hrvatskoj trenutačno 18.275, odnosno tek 1710 Ukrajinaca boravi u kolektivnom smještaju, odnosno o njihovim troškovima brine se uglavnom država. Može ona [država], doduše, plaćati i privatni najam, najviše 3600 kuna za stan i režije mjesečno.”
Ne dobiva li kućanstvo koje je prihvatilo izbjeglice minimalno 500€ mjesečno za brigu o izbjeglicama?
Postavlja se pitanje racionalnog trošenja novca Crvenog križa i grada Vrbovca.
Naravno da je izbjeglicama potrebno pružiti krov nad glavom, osjećaj pripadnosti i osobnog zadovoljstva. Hoće li navedeno Ukrajinke dobiti otvaranjem kozmetičkog salona samo za njih? Može li usluge tog kozmetičkog salona koristiti i Hrvatica? Može li Rom? Ako ne može, nije li to diskriminacija? Jedno od temeljnih postulata Crvenog križa je nediskriminiranje po bilo kojoj osnovi. Ako Crveni križ i grad Vrbovec žele pomoći Ukrajinkama u njihovoj samorealizaciji, ne bi li se trebali pobrinuti da se Ukrajinke osjećaju društvu korisne, da volontiraju, da rade i tako se na najbolji način oduže svim dobrim dušama koje su im pomogle?
Ostaje nejasno je li otvaranje kozmetičkog salona samo za Ukrajinke pomoć njihovom mentalnom zdravlju? S mentalnm zdravljem bave se stručnjaci, a ne kozmetički saloni.
Na Facebook profilu radija Vrbovec vijest o otvaranju kozmetičkog salona samo za Ukrajinke odjeknuo je jače nego bilo koja druga vijest. U nepuna dva dana prikupila je gotovo 300 komentara. Neke od komentara pogledajte ispod.