I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Zločinac McCain 2016. obećao Ukrajini oružje s kojim su Ukrajinci pobili više od 15 000 ukrajinskih građana. Laboratoriji u Ukrajini namijenjeni razvijanju biološkog oružja. Rusi zauzeli nuklearne elektrane kako bi spriječili naci Ukrajinu u razvijanju nuklearnog oružja.
Dana 4. ožujka 2022., tijekom napada ukrajinskih specijalaca na nuklearnu elektranu Zaporožje, koju je ruska vojska okupirala nekoliko dana, projektil je zapalio susjedni laboratorij. U tom je trenutku svijet, nesvjestan o čemu se radi u bitci, vjerovao da su borci poludjeli i da su bezobzirno riskirali dizanje postrojenja u zrak.
Ponovno se pojavio video, snimljen tijekom posjeta Johna McCaina Ukrajini 2016. godine. Na njoj je senator u pratnji svoje kolegice i prijatelja, senatorice Lindsey Graham, i ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka. Dvojica Amerikanaca putuju u misiju Senata. No McCain je također predsjednik IRI (International Republican Institute), republikanskog ogranka NED-a (National Endowment for Democracy). Poznato je da je IRI proveo oko 100 seminara za čelnike ukrajinskih političkih stranaka klasificiranih kao desničare, uključujući i za banderiste. Senatori se obraćaju časnicima pukovnije Azov, glavne banderističke paravojne formacije. Ovo ne bi trebalo biti iznenađenje. John McCain je uvijek smatrao da bi se Sjedinjene Države trebale osloniti na neprijatelje svojih neprijatelja, ma tko oni bili. Stoga je javno preuzeo odgovornost za svoje kontakte s Daeshom protiv Sirijske Arapske Republike
U ovom videu senatori Lindsey Graham i John McCain uvjeravaju da će Sjedinjene Države dati svo oružje potrebno da uspiju pobijediti Rusiju.
Ovaj video, ponavljamo, snimljen je šest godina prije nego što je ruska vojska ušla u Ukrajinu.
Dvojica senatora svoje sugovornike ulažu u misiju. Ne vide ih kao plaćenike koji su plaćeni, već kao opunomoćenike koji će se do smrti boriti za jednopolarni svijet.
Ubrzo nakon toga, predsjednik Porošenko, koji je nazočio sastanku u borbenoj odori, promijenio je značku svoje tajne službe, SBU. Sada je to sova koja drži mač usmjeren protiv Rusije s motom “Mudri će vladati zvijezdama”. Jasno je da se ukrajinski državni aparat pripremao za rat protiv Rusije u ime Sjedinjenih Država.
Tri godine kasnije, 5. rujna 2019., Rand Corporation je organizirala sastanak u Zastupničkom domu američkog Kongresa kako bi objasnila svoj plan: oslabiti Rusiju prisiljavajući je da se rasporedi u Kazahstanu, zatim u Ukrajini i sve do Pridnjestrovlja.
Ukrajinski vojni biološki program
Počevši od 2014. godine, ukrajinska država započela je nekoliko tajnih vojnih programa. Prva i najpoznatija je njegova suradnja s Pentagonom u 30 različitih laboratorija. Prema Sjedinjenim Državama, ovaj je program bio usmjeren na uništavanje biološkog oružja koje je Sovjetski Savez proizveo i uskladištio u Ukrajini. To je očito malo vjerojatno jer nije jasno, 31 godinu nakon osamostaljenja i 8 godina nakon početka ovog programa, zašto bi ih još ostalo. Naprotiv, prema Rusiji, Pentagon je dao Ukrajinu podugovarati istraživanje o oružju koje je zabranjeno Konvencijom o biološkom oružju iz 1972. godine. Na temelju dokumenata zaplijenjenih tijekom njegove specijalne operacije, posebno tvrdi da su eksperimenti bez njihovog znanja provedeni na psihičkim bolesnicima u psihijatrijskoj bolnici br. 1 (Streletchyé, Harkovska regija) i da je manipulirano uzročnikom tuberkuloze kako bi zarazili stanovništvo okruga Slavianoserbsk (Luganska Narodna Republika). Ili da su ti laboratoriji provodili “izuzetno opasne eksperimente s ciljem jačanja patogenih svojstava kuge, antraksa, tularemije, kolere i drugih smrtonosnih bolesti korištenjem sintetičke biologije. Drugi projekt uključuje šišmiše kao vektore za prijenos potencijalnih bioloških ratnih agenasa, kao npr. kuge, leptospiroze, bruceloze, filovirusa ili koronavirusa.
Ove teške optužbe još uvijek nisu jasno opovrgnute ni utvrđene. Sastanak koji je Rusija o ovoj temi sazvala u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda 11. ožujka 2022. nije dao ništa. Nakon što je to zanijekala, zamjenica državnog tajnika Victoria Nuland (i supruga Roberta Kagana) rekla je na saslušanju u američkom Senatu 8. ožujka 2022.: “Ukrajina ima… objekte za biološka istraživanja. Zabrinuti smo što ruske trupe pokušavaju preuzeti kontrolu Stoga pokušavamo, s Ukrajincima, osigurati da ovi istraživački materijali ne padnu u ruke ruskih snaga ako se približe.” Unatoč tim nedosljednostima, Zapad se okupio iza Washingtona, optužujući Moskvu da laže. U njihovim očima, sasvim je normalno da države imaju zbirke tih bolesti kako bi ih proučavale, njihovu prisutnost ne treba tumačiti kao namijenjenu proizvodnji oružja. Ukrajinski laboratoriji redovito su pod nadzorom OESS-a (Organizacija za europsku sigurnost i suradnju). Ipak, ovo nam tumačenje ne dopušta razumijevanje riječi gospođe Nuland i ne objašnjava katastrofe kao što je, na primjer, epidemija svinjske gripe koja je u siječnju 2016. ubila 20 ukrajinskih vojnika i prisilila 200 drugih na hospitalizaciju.
Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzia posebno je osudio istraživanja o prijenosu opasnih bolesti ektoparazitima kao što su uši i buhe. Podsjetio je da je slične eksperimente “provela 1940-ih zloglasna jedinica 731 japanske vojske, čiji su pripadnici pobjegli u Sjedinjene Države kako bi izbjegli pravdu. Jedinica 731 japanski je ekvivalent odjelu dr. Josefa Mengelea u Auschwitzu.
Kao da to nije dovoljno, gospodin Nebenzia je pitao o prijenosu nekoliko tisuća uzoraka krvnog seruma pacijenata slavenskog podrijetla iz Ukrajine na Istraživački institut Walter Reed američke vojske. Istraživanja, prema njegovim riječima, selektivno ciljaju na određene etničke skupine poput ovih koje je Dr. Wouter Basson vodio za aparthajdnu Južnu Afriku i Izrael tijekom kolonijalnog razdoblja protiv crnaca i Arapa (“Projekt obale”).
Administracija UN-a zanijekala je bilo kakvu informaciju o programu i pozvala se na mjere izgradnje povjerenja u sporazumu. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) priopćila je da je upoznata s programom, ali ne zna detalje. Reutersu je u pisanom obliku potvrdio da je “snažno preporučio ukrajinskom ministarstvu zdravstva i drugim odgovornim agencijama da unište visokorizične patogene kako bi spriječili bilo kakvo potencijalno istjecanje”. Kineski tisak u međuvremenu izvještava o eksperimentima pretvaranja insekata u kiborge kako bi oplodili ili sterilizirali usjeve (Operacija Insects Allies).
Ove vojne eksperimente, kakvi god da su bili, neizravno je naručio Nacionalni medicinski obavještajni centar preko Agencije za smanjenje prijetnji obrane (DTRA) i američke tvrtke Rosemont Seneca Technology Partners (RSTP). Potonju su osnovali Hunter Biden i Christopher Heinz, sin predsjednika Joea Bidena i zet Johna Kerryja. Svi rezultati ovog istraživanja poslani su u vojne biološke laboratorije u Fort Detricku, koji su svojedobno igrali vodeću ulogu u američkom programu biološkog oružja.
Kao što je kineski predstavnik u Vijeću sigurnosti istaknuo, “Svakoj informaciji ili tragovima o vojno-biološkim aktivnostima međunarodna zajednica treba posvetiti veliku pozornost… Sjedinjene Države kažu da se to radi radi transparentnosti. Ako Sjedinjene Države vjeruju da su informacije lažne, trebale bi pružiti relevantne podatke i pojašnjenja kako bi međunarodna zajednica mogla donijeti odluku o tom pitanju.
Prema Ujedinjenim narodima, dok Sjedinjene Države dostavljaju redovita izvješća o svojim biološkim aktivnostima prema Konvenciji o biološkom oružju, Ukrajina nikada nije podnijela nikakva izvješća.
Rusija je poduzela nekoliko koraka. Prvo je pažljivo uništila kontejnere 26 tih ukrajinskih laboratorija (4 druga su pobjegla ruskoj vojsci). Drugo, pozvala je svoje saveznike u CSTO (Organizacija ugovora o kolektivnoj sigurnosti) da nadziru sve sporazume koje su mogli sklopiti sa Sjedinjenim Državama. Armenija i Kazahstan prekinuli su ovo istraživanje. Konačno, članice CSTO-a zabranile su svom stranom obrambenom osoblju ulazak u svoje laboratorije.
Ukrajinski vojni nuklearni program
Dođimo na najproblematičniji dio priče, jer je još ozbiljniji. Nakon neovisnosti, Bjelorusija, Kazahstan i Ukrajina naslijedile su veći dio sovjetskog sustava nuklearnog oružja. Ove tri nove države potpisale su Budimpeštanski memorandum 1994. sa Sjedinjenim Državama, Rusijom i Ujedinjenim Kraljevstvom. Velika trojica su se obvezala osigurati svoje granice, dok su se mala trojica obvezala prenijeti svo svoje nuklearno oružje u Rusiju i pridržavati se Ugovora o neširenju nuklearnog oružja.
Na ovaj memorandum često se pozivaju oni koji žele naglasiti dvoličnost Rusije, koja ga je nakon potpisivanja prekršila. To nije točno, jer memorandum predviđa da će svaka od Velike trojke biti oslobođena obećanja o neintervenciji u slučaju “samoobrane ili na bilo koji drugi način u skladu s odredbama Povelje Ujedinjenih naroda”. Ipak, Rusija je službeno priznala republike Donbasa nakon što je ukrajinska država odbila poštivati svoj potpis na sporazumima iz Minska, a njezina je vojska granatirala Donbas 8 godina.
Između 2014. i 2022. Ukrajina je četiri puta tražila ponovne pregovore o Budimpeštanskom memorandumu. Konačno, predsjednik Volodymyr Zelensky je na godišnjem sastanku Münchenske sigurnosne konferencije 19. veljače 2022. rekao: “Ja ću, kao predsjednik, to učiniti prvi put. Ali Ukrajina i ja to činimo posljednji put. Pokrećem konzultacije u okviru Budimpeštanskog memoranduma. Zamoljeno je da ih sazove ministar vanjskih poslova. Ako se ne ponove ili ako njihovi rezultati ne jamče sigurnost naše zemlje, Ukrajina će imati pravo misliti da će Budimpešta Memorandum ne funkcionira i da su sve opsežne odluke iz 1994. dovedene u pitanje”.
Dovođenje u pitanje “svih globalnih odluka iz 1994.” ne može značiti ništa drugo osim vraćanja nuklearnog oružja. Stoga se stav predsjednika Zelenskog može sažeti na sljedeći način: suzbijmo separatiste Donbasa ili ćemo obnoviti naš vojni nuklearni program. Valja napomenuti da su glavni čelnici Atlantskog saveza bili prisutni ili zastupljeni u prostoriji. Ipak, nitko od njih nije prosvjedovao zbog najave kršenja Ugovora o neširenju nuklearnog oružja.
Komentirajući govor, ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je: “Jedino što [Ukrajini] nedostaje je sustav obogaćivanja urana. Ali ovo je tehničko pitanje, a za Ukrajinu to nije nerješiv problem.”
Ruske obavještajne službe obaviještene su da Ukrajina ima nuklearni vojni program. Ne znamo koliko su znali o tom programu.
Rafael Grossi iz Argentine, koji je na čelu Međunarodne agencije za atomsku energiju, usputno je rekao na Forumu u Davosu 25. svibnja da je Ukrajina uskladištila 30 tona plutonija i 40 tona obogaćenog urana u svojoj tvornici u Zaporožju i da se njegova agencija pita što se dogodilo s njima.
Štoviše, tvornica u Zaporožju bila je jedna od meta ruske vojske, koja ju je preuzela drugog dana svoje specijalne operacije, 26. veljače. Zapaljen je požar u susjednom laboratoriju tijekom rusko-ukrajinskog sukoba 4. ožujka. U to vrijeme, prigodno je osuđivana neodgovornost ruske vojske. Očito se radilo o nečem drugom, kako je Moskva izjavila. Rusija je počela prenositi nuklearno gorivo, a ukrajinski specijalci pokušali su ih zaustaviti.
Plutonij se prodaje za 5.000 do 11.000 dolara po gramu. 30 tona kupljenih po trošku vrijedi 150 milijardi dolara. Cijena urana ovisi o stupnju obogaćenja. S manje od 5%, može se koristiti samo u civilne svrhe i mora doseći najmanje 80% za vojnu uporabu. Bez poznavanja stupnja obogaćenja, cijena se ne može procijeniti. Ruska zapljena ove neprijavljene zalihe vjerojatno će isplatiti sve sankcije koje su im nametnute.
Informacije koje imamo postavljaju nekoliko pitanja: otkad Ukrajina, koja je Rusiji ustupila sve svoje zalihe iz sovjetskog doba, drži te materijale? Odakle su došli i tko ih je platio? Alternativno, koja je razina obogaćenja urana i tko ga je obogatio?
Na ta pitanja ruski tisak dodaje još jedno: koliko je pouzdana Međunarodna agencija za atomsku energiju, koja je taj podatak držala u tajnosti do prošlog tjedna?
S obzirom na te elemente, prikladno je revidirati zajedničku optužbu prema kojoj je Rusija odgovorna za ovaj rat.