Hoće li Zapadnjaci uskoro pilotirati ukrajinskim F-16 izvan Moldavije za letove protiv Rusije?

Ovaj scenarij sa sobom nosi vrlo ozbiljne moguće posljedice.

Izvještaj od kraja prošlog mjeseca da je Ukrajina konačno dobila neke od svojih dugo očekivanih F-16, od kojih je barem jedan tada uočen kako leti iznad Odese, popraćen je ranije ovog tjedna s dva povezana događaja. Senator Lindsey Graham otkrio je tijekom konferencije za novinare u Kijevu da Zelensky želi angažirati umirovljene zapadne pilote da upravljaju F-16 dok njegova zemlja ne osposobi dovoljno vlastitih, nedugo nakon čega je Rusija pozvala moldavskog otpravnika poslova usred izvješća da će imati sjedište u njegovoj zemlji.

Ako se to dogodi, tada će zapadnjaci uskoro pilotirati ukrajinskim F-16 iz Moldavije za letove protiv Rusije, uključujući obližnji Krim, ali također i moguće dijelove njezinog teritorija prije 2014. poput regije Kursk. Ovaj scenarij sa sobom nosi vrlo ozbiljne moguće posljedice. Za početak, dok ti piloti plaćenici ne bi službeno predstavljali svoje zemlje, Rusija bi gotovo sigurno vidjela njihovo sudjelovanje u sukobu kao dodatni dokaz da Zapad sve eskalira u smjeru izravne upletenosti.

Let iz Moldavije bio bi manje provokativan od letenja iz zemalja NATO-a poput Poljske ili Rumunjske, iako bi se to još uvijek moglo dogoditi ako su neki od ukrajinskih F-16 tamo uskladišteni. Unatoč tome, ni to još uvijek nije bez ikakvih rizika budući da bi Rusija mogla uzvratiti Moldaviji ako bilo koji od tamošnjih zrakoplova izvrši udare na njezin teritorij, uključujući bivše ukrajinske zemlje. To bi zauzvrat moglo dovesti do invazije Moldavije na njezino otcijepljeno područje Pridnjestrovlja gdje se još nalaze ruske trupe.

Ponovno rasplamsavanje tog zamrznutog sukoba moglo bi uključiti Ukrajinu i/ili susjednu Rumunjsku između kojih je stisnuta Moldavija. Kijev traži još jedno brzo jačanje morala, dok bi Bukurešt mogao vidjeti priliku da nasilno reinkorporira svoju povijesnu regiju koja je tek slučajno postala neovisna država zbog raspada SSSR-a. Procijenjenih 1100 ruskih vojnika tamo moglo bi se lako nadmašiti ako se to dogodi, ali nasljeđe njenih današnjih Termopila moglo bi biti dugotrajno.

Teško je zamisliti da bi u tom scenariju Rusija odbila objaviti rat Moldaviji jer bi pritisak javnosti moglo postati nemoguće izdržati, u kojem bi slučaju Moldavija mogla biti uništena iz osvete ako se Rusija konačno prestane boriti s jednom rukom vezanom na leđima iz političkih razloga kao što je to sada slučaj. Bez obzira što se u tom scenariju dogodi cijeloj ili dijelu Ukrajine, još uvijek postoji rizik od izbijanja vrućeg rata s NATO-om ako bilo koja od njegovih snaga unutar Moldavije pogine tijekom ruske odmazde.

Uzimajući u obzir golemost onoga što je u igri, što bi moglo uključivati ​​prisilno ponovno uključivanje u Rumunjsku unatoč željama većine društva prema pouzdanoj anketi iz kolovoza 2023., kao i rizik da će Treći svjetski rat biti izazvan pogrešnom procjenom, kako je objašnjeno, Moldavci bi mogli prosvjedovati protiv domaćinstva F-16. “Putin je nagovijestio mogućnost nadolazećih prosvjeda protiv elite u Moldaviji” prošle jeseni pa bi se njegova prognoza uskoro mogla ostvariti ako se potvrdi da će Moldavija doista služiti kao proturuska zračna baza.  

U isto vrijeme, uvijek postoji mogućnost da se Rusija suzdrži za “veće dobro”, kao što je do sada činila, usprkos mnogim drugim percipiranim crvenim linijama koje su već prijeđene. Obrazloženje bi moglo biti da se ne isplati Transnistriju pretvarati u moderne Termopile, a kamoli riskirati vrući rat s NATO-om, pogotovo ako se Rusija može obraniti od ove nove prijetnje. Dok bi neki mogli odahnuti, drugi će se zabrinuti da bi ovo moglo ohrabriti Zapad da prijeđe još više crvenih linija.

Izvor.

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *