I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Evo zašto su SAD prisilile Ukrajinu da odustane od navodno planiranog atentata na Putina
Dinamika unutarnje politike SAD-a promijenila se od početka ruske specijalne operacije.
Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov rekao je za TV kanal Rossiya 1 da je SAD poslušao zahtjev njegove zemlje prošlog mjeseca da prisili Ukrajinu da odustane od velike provokacije za koju njegova zemlja vjeruje da ima američku potporu i koja bi dramatično eskalirala napetosti da se dogodila. Snažno je nagovijestio da je ovo trebao biti pokušaj atentata na Putina i novog ministra obrane Andreja Belousova na paradi povodom Dana mornarice u Sankt Peterburgu 28. srpnja kako bi se stvorio “medijski učinak”.
Rjabkovljeve izjave slijede nakon poziva Belousova američkom kolegi Lloydu Austinu 12. srpnja, o čijem je sadržaju prvi izvijestio New York Times (NYT) 26. srpnja, gdje je prenio zahtjev Rusije da SAD prisili Ukrajinu da odustane od svojih planova. Dan kasnije, 13. srpnja, što je slučajno bio isti dan kada je pokušan atentat na Trumpa, šef ukrajinske vojne obavještajne službe Kirill Budanov potvrdio je da je njegova zemlja doista pokušala ubiti Putina u prošlosti, ali očito nije uspjela.
Njegovo iskreno priznanje potaknulo je glasnogovornicu ruskog ministarstva vanjskih poslova Mariju Zakharovu da optuži SAD za financiranje takvih pokušaja i navede da su zapadne zemlje također izravno sudjelovale u njima. Ovom skandaloznom razvoju događaja nije se pridala pozornost koju zaslužuje zbog posljedica pokušaja atentata na Trumpa, koji je imao prioritet u globalnom medijskom ciklusu, stoga većina promatrača nije ni bila svjesna priznanja Budanova i odgovora Zakharove.
NYT također nije spomenuo niti jedan detalj zavjere koju je Ukrajina planirala protiv Rusije i koju su SAD naposljetku prisilile da otkaže pa je to ostalo područje nagađanja sve do Rjabkovljevih primjedbi. S obzirom na to kako je Kijev udovoljio zahtjevima svog pokrovitelja, to pokazuje da je nedvojbeno američka marioneta bez obzira na to što mainstream mediji tvrde, ali također pokazuje da ni SAD ne želi ozbiljnu eskalaciju unatoč tome što mnogi tvrde u alternativnoj medijskoj zajednici.
Da budemo jasni, doista postoji ideološki vođena ratnohuškačka frakcija američkih kreatora politike koja se ne boji posljedica eskalacije napetosti s Rusijom, ali Rybakovljeve primjedbe pokazuju da su relativno umjerenije snage prevladale i spriječile ovu konkretnu provokaciju. Ovaj uvid sugerira da se dinamika unutarnje politike SAD-a promijenila od početka ruske specijalne operacije, što budi opreznu nadu da bi se Washington mogao zagrijati za mir u Ukrajini.
Ovdje je tijekom vikenda objašnjeno da se Bloombergov hit protiv šefa kabineta Zelenskog Andreja Yermaka može protumačiti kao početak kampanje pritiska čiji je cilj podijeliti to dvoje kako prvi ne bi slušao savjete drugog o odbijanju nastavka pregovora. s Rusijom. Uzimajući u obzir ono što je Rjabkov otkrio otprilike u isto vrijeme, postoje razlozi za vjerovanje da relativno umjerenije snage sada odlučuju u Washingtonu, a ne radikalni ratni huškači.
Ako je to doista tako, onda to znači da bi mir mogao biti moguć, iako se naravno ne može uzeti zdravo za gotovo. Uz to, ideološki vođena ratnohuškačka frakcija uvijek bi mogla postaviti lažnu zastavu ili neku drugu provokaciju kako bi uništila svaki napredak koji bi se mogao postići u vezi s tim, ali to se možda neće dogoditi ili generirati željene rezultate. Ipak, važnost Rjabkovljevih primjedbi je u tome što pružaju dokaz da se unutarnja dinamika donošenja politike SAD-a mijenja i da se kreću u pravom smjeru.