I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Zašto New York Times diže strah od indonezijskog predsjedničkog kandidata?

To je provokacija informacijskog rata s namjerom da se manipulira percepcijom birača o vodećem kandidatu do te mjere da je drugi krug izbora zakazan za ovo ljeto, što bi zatim moglo dati preferiranom kandidatu SAD-a priliku koju treba da dođe na vlast i svrsta Indoneziju u red Amerika protiv Kine u Novom hladnom ratu.
New York Times (NYT) objavio je prošli tjedan članak o tome “Zašto ovaj predsjednički favorit budi strahove od ‘smrti demokracije’“, koji širi strah o posljedicama pobjede ministra obrane Prabowoa Subianta tijekom izbora sljedećeg mjeseca 14. veljače. Suština je da bi njegova upletenost u Suhartovu diktaturu i navodna, ali nikada dokazana kršenja ljudskih prava mogla zadati smrtni udarac demokraciji u četvrtoj najmnogoljudnijoj zemlji svijeta ako on postane predsjednik.
Sve ankete u proteklih nekoliko mjeseci pokazuju da će se izbori vjerojatno održati u drugom krugu u lipnju između njega i Aniesa Baswedana, liberalnog globalista obrazovanog u Americi koji je obećao provedbu vanjske politike “temeljene na vrijednostima“, koja bi predvidljivo dovela do problema s Kinom. Sljedeće glasovanje stoga predstavlja jasan izbor između dvije potpuno suprotne platforme vanjske politike budući da Anies želi uskladiti Indoneziju s Amerikom, dok Prabowo želi nastaviti svoje kinesko-američko balansiranje.
Krajem studenog već je upozoreno da bi se “Indonezija mogla okrenuti Zapadu nakon predstojećih izbora u veljači“, čiju bi prethodnu analizu s hipervezom čitatelj trebao pročitati u cijelosti kako bi se brže snašao ako već nije upoznat s ovim uvidom. Poanta iznesena u tom članku ostaje relevantna i njezina vjerodostojnost je povećana najnovijim člankom NYT-a koji izaziva strah o Prabowu, primarno da bi njegova pobjeda spriječila da Indonezija još više padne pod utjecaj SAD-a.
To ne znači da je on antiamerički nastrojen, već samo da će nastaviti pragmatičnu vanjsku politiku predsjednika Joka “Jokowija” Widodoa o višestrukom povezivanju između Zlatne milijarde Zapada predvođenog SAD-om, Kinesko-Ruske Antante i Globalnog juga koji slijedi Primjer Indije pod premijerom Narendrom Modijem. Takav bi ishod zadržao privid stabilnosti duž jugoistočne azijske fronte Novog hladnog rata, dok bi Aniesova pobjeda uvelike preoblikovala vojno-stratešku dinamiku u korist SAD-a.
Jedina šansa koju ima da dođe na vlast nakon što je dobio samo 25,47% glasova u usporedbi s Prabowoovih 45,79% jest da zadrži svojih tijesnih 2,5% prednosti u odnosu na bivšeg guvernera Središnje Jave Ganjara Pranowoa, ergo potrebe da NYT pojača svoju kampanju za širenje straha pred izbore 14. veljače. U tom slučaju, Zapad tada može maksimalno pojačati povezane narative protiv vodećeg kandidata u jednoj trećini godine do drugog kruga u lipnju u pokušaju da prestraši Indonežane da glasaju za njegovog proameričkog suparnika umjesto njega.
Lažno uokvirujući mogući drugi krug izbora Prabowo-Anies kao izbor između diktature i demokracije umjesto multipolarnosti i unipolarnosti, Zapad se nada da će njihov omiljeni kandidat dobiti dovoljno podrške tijekom sljedećih mjeseci da barem izbori pobjedu, ako ne i zapovjedni mandat. Imajući ovaj motiv na umu, najnoviji članak NYT-a o nadolazećim izborima može se smatrati neizravnim oblikom miješanja s ciljem da se Prabowo dovoljno ocrni da možda ne bi mogao u potpunosti pobijediti sljedeći mjesec.
Drugim riječima, to je provokacija informacijskog rata s namjerom da se manipulira percepcijom birača o vodećem kandidatu do te mjere da je drugi krug izbora zakazan za ovo ljeto, što bi onda Aniesu moglo dati priliku koja mu je potrebna da dođe na vlast i uskladi Indoneziju s Amerika protiv Kine. Promatrači bi trebali pažljivo pratiti ovu zemlju budući da se od SAD-a očekuje da će učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi pomogle svom preferiranom kandidatu da organizira umjetno proizvedeni povratak protiv predsjedničkog favorita.