Član Rade Gončarenko je u pravu: “Neće biti NATO-a” za Ukrajinu

Bilo kakav neslužbeni mirovni sporazum vjerojatno će dovesti do toga da Ukrajina ostane pod okriljem bloka kao de facto protektorat, ali niti jedna članica nema dovoljno sredstava riskirati izravan rat s Rusijom zbog te zemlje, ergo njezino formalno isključenje iz NATO-a.

Član Rade Alexey Goncharenko požalio se na Telegramu ranije ovog tjedna da “neće biti NATO-a” za Ukrajinu, dodajući da su SAD navodno toliko iznervirane tim pitanjem da se priča da je Blinken rekao svojim europskim kolegama da ga prestanu pokretati. Kao odgovor na ovaj razvoj događaja, napisao je da se Zelenski sada fokusira isključivo na članstvo u EU. Njegov dramatični post uslijedio je kad se sukob konačno počeo gasiti usporedno s pogoršanjem političkih napetosti između Zelenskog i njegovih suparnika.

Gončarenkova tvrdnja ne bi trebala biti iznenađujuća, međutim, budući da vidljivo izostavljanje bilo kakvih uzajamnih obrambenih obveza iz prošlog mjeseca objavljenog nacrta sigurnosnih jamstava EU-a Ukrajini sugerira da je to pitanje neformalno zatvoreno. Ovoljetna odluka da se Ukrajini ukloni zahtjev Akcijskog plana za članstvo tijekom summita NATO-a nije bila ništa drugo nego odvraćanje pažnje od sve većeg shvaćanja Amerike da je proširenje NATO-a u ovom kontekstu zapravo prijetnja njezinim interesima.

Rusija se uspješno obranila od hibridnog rata koji su protiv nje vodili NATO i nekoliko desetaka drugih partnera tog bloka od veljače 2022. nadalje, velikim dijelom i zahvaljujući golemoj prednosti u “utrci logistike“/”ratu iscrpljivanja” kao svoje snažne ekonomske temelje. To je u kombinaciji dovelo do propasti ljetne protuofenzive, o kojoj je Washington Post ranije ovog tjedna objavio obdukciju u dva dijela u kojoj je zaključeno da je cijela stvar uništena pogrešnim procjenama.

Konačni rezultat je da su rezerve Zapada iscrpljene, njegova cijela vojna strategija diskreditirana, i prema tome više nema apetita za beskonačnim financiranjem ovog posredničkog rata. Naprotiv, počinju se nazirati obrisi neslužbenog mirovnog sporazuma, osobito u odnosu na ukrajinski odnos s NATO-om. Ostat će pod okriljem tog bloka kao de facto protektorat, ali nijedna članica nema dovoljno sredstava riskirati izravan rat s Rusijom zbog te zemlje, dakle njezino isključenje iz NATO-a.

Predvidljivo će ovaj ishod koštati Zelenskog još više političke potpore nego što je već počeo gubiti tijekom prošlog mjeseca od svog dugogodišnjeg suparnika Zalužnog nakon što je njegov glavni parlamentarni saveznik Arakhamia nedavno priznao da je formalna vojna neutralnost gotovo dogovorena u ožujku 2022. Ukrajinski čelnik odstupio je od ruskog pragmatičnog mirovnog sporazuma, međutim, nakon što mu je osigurana potpora Zapada ‘koliko god bude potrebno’ ako se nastavi boriti u potrazi za ambicijama svoje zemlje za članstvo u NATO-u.

Sada je poznato da su ga vukli za nos kako bi iskoristio Ukrajinu kao svojeg posrednika u hibridnom ratu za degradaciju ruskih vojnih sposobnosti, iako je veliki strateški cilj Zapada propao i pokazalo se da oni sada više nisu zainteresirani za postizanje dobrih rezultata prema impliciranom dogovoru s tom bivšom sovjetskom republikom. Kao što je NATO lagao Rusiji da se neće širiti prema istoku, tako je ironično lagao Ukrajini da će se doista proširiti na tu zemlju, a sve kako bi manipulirao obje nacije za različite ciljeve.

Procjenjuje se da je nekoliko stotina tisuća ukrajinskih vojnika, od kojih su mnogi prisilno unovačeni u njihove oružane snage, umrlo između proljeća 2022. i sada. Ako se sukob zamrzne, a Ukrajina ubrzo nakon toga službeno ne uđe u NATO, onda se može reći da su doslovno umrli uzalud. Dovoljno je reći da će javnost biti bijesna i sigurno će svoj bijes iskaliti na Zelenskom kad god on konačno odluči održati izbore, ili bi mogli u potpunosti podržati igru moći jednog od njegovih rivala koja bi se prije toga mogla okrenuti protiv njega.

Izvor.

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *