I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Veze Rusije s Hamasom su pragmatične i ne bi se trebale pretvarati kao podrška skupini
Čitajući između redaka ruske službene izjave o Hamasu, vjerojatno je slučaj da Moskva preferira Fatah nad tom skupinom, ali još uvijek održava veze s potonjom iz pragmatičnih razloga zbog svoje kontrole nad Pojasom Gaze. Za razliku od Hamasa, Fatah danas nitko nije označio terorističkom skupinom, priznaje ga međunarodna zajednica kao legitimne predstavnike Palestine, a priznaje i pravo Izraela na postojanje, što Rusija odobrava.
Jedna od najviralnijih lažnih vijesti koja se proširila globalnim informacijskim ekosustavom od početka posljednjeg rata između Izraela i Hamasa jest da veze Rusije s potonjim impliciraju njezinu podršku. Fotografije susreta ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova s političkim vodstvom skupine tijekom njihovih posjeta Moskvi u prošlosti su se prikazivale ili kao dokaz da je Kremlj imao prste u njegovom prikrivenom napadu ranije ovog mjeseca ili da mu je u najmanju ruku favoriziran u odnosu na Izrael. Obje percepcije su sasvim pogrešne.
Realnost je da Rusija održava veze s Hamasom iz pragmatičnih razloga zahvaljujući činjenici da kontrolira Pojas Gaze, koji bi prema relevantnim Rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a zakonski trebao biti dio buduće neovisne palestinske države. Ovi su odnosi isključivo politički, a ne vojni ili strateški, a namijenjeni su olakšanju napora Moskve da oživi zaustavljeni mirovni proces s pogledom na idealno posredovanje u rješenju ovog dugotrajnog izraelsko-palestinskog sukoba u tom slučaju.
Sljedeći dijelovi objašnjavaju uravnotežen pristup Rusije ovom sukobu pozivajući se na službene izvore:
- “Tumačenje službene reakcije Rusije na najnoviji rat između Izraela i Hamasa”
- “Ruska potpora palestinskoj neovisnosti ne bi se trebala pretvarati u antiizraelsku politiku”
- “Rusija ima uravnotežen pristup najnovijem ratu između Izraela i Hamasa”
- “Putinova sućut Bibiju zbog gubitka izraelskih života diskreditira top dezinformacijski narativ”
- “Značajno je da Putin nije pripisao krivnju za katastrofu bolnice u Gazi”
Ovi detalji dodaju kontekst izričitoj osudi Hamasovih terorističkih aktivnosti od strane ruskih dužnosnika.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekhttps://tass.ru/politika/18972629ao je 11. listopada da se “naravno, ne može ne osuditi djela koja se ne mogu nazvati drugačije nego terorizmom”, a potom je dodao da “trebamo zaustaviti terorističke napade”. Tog istog dana, ruski veleposlanik u Izraelu Anatolij Viktorov izjavio je da se “terorističke metode koje su militanti Hamasa koristili u početnim fazama sukoba svakako moraju osuditi; o tome se ne može pregovarati.”
Nekoliko dana kasnije, glasnogovornica ruskog veleposlanstva u Izraelu Marina Rjazanova izjavila je za TASS da je “broj mrtvih ruskih državljana, koji su imali i izraelsko državljanstvo, porastao na 16 osoba” i da “ažurirani popisi nestalih osoba koje je dostavila izraelska strana” uključuju osam ruskih državljana.” Drugim riječima, Hamas je kriv za pokolj (dvostrukih) ruskih građana tijekom svog terorističkog napada, ali Moskva ih neće označiti kao teroriste jer bi to potkopalo njegovu predviđenu posredničku ulogu.
Veleposlanik Viktorov opravdao je ovaj pragmatičan pristup tijekom konferencije za novinare 17. listopada podsjetivši sve da “Prvo, ne postoji međunarodno priznanje Hamasa kao terorističke organizacije, Hamas nije ni na UN-ovom popisu terorističkih organizacija.” Istodobno je, međutim, također pojasnio da “naše održavanje komunikacije s nekim predstavnicima Hamasa ni na koji način ne znači da podržavamo takve [terorističke] akcije.”
Unatoč tome što Hamas kontrolira Pojas Gaze više od desetljeća i pol, važno je napomenuti da predsjednik Putin nije uvjeren da su osvojili svačija srca i umove. Spomenuo je tijekom konferencije za novinare u Bishkeku 13. listopada da “usput, ne podržavaju svi [stanovnici Gaze] Hamas”. Ruski čelnik također je svjestan da Hamas ne podržavaju ni svi Palestinci jer Palestince na Zapadnoj obali predstavlja Fatah Mahmuda Abasa.
Palestinski veleposlanik u Rusiji Abdel Hafiz Nofal rekao je ruskim medijima prošli tjedan da “postoji velika razlika između palestinskih vlasti i Hamasa. To su dvije potpuno različite stvari. Palestinske vlasti su dio međunarodne zajednice. Imamo veleposlanstvo u Rusiji, imamo veleposlanstva po cijelom svijetu, priznaje nas više od 140 zemalja, tako da je velika razlika između Hamasa i Palestinskih vlasti.”
Predsjednik Putin je očito toga svjestan i zato je nedavno razgovarao s predsjednikom Abbasom, ali nije razgovarao s kolegom vođe Fataha iz Hamasa, niti je vjerojatno da će to učiniti nakon što je njegova grupa ubila ruske (dvojne) državljane tijekom svog terorističkog napada. Također se dotakao razlika između njih dvojice tijekom svoje press konferencije u Pekingu nakon Foruma inicijative Pojas i put kada ga je o tome pitao novinar. Evo što je predsjednik Putin rekao prema službenoj stranici Kremlja:
“Postoje razlike unutar palestinske zajednice, između Zapadne obale i Gaze. Ali ne bih išao tako daleko da ih nazivam antagonistima jedni prema drugima… To međutim ne znači da nema potrebe da grade bliže kontakte. To ne znači da palestinska zajednica, odnosno društvo, ne treba težiti svom jedinstvu. Naravno, to je ono čemu Palestinci moraju težiti. Ali ovo je njihov posao. Ne možemo upravljati ovim procesom.”
Čitajući između redaka sve službene ruske izjave o Hamasu koje su do sada podijeljene, vjerojatno je slučaj da Moskva preferira Fatah nad tom skupinom, ali još uvijek održava veze s potonjom iz pragmatičnih razloga zbog svoje kontrole nad Pojasom Gaze. Za razliku od Hamasa, Fatah danas nitko nije označio terorističkom skupinom, priznaje ga međunarodna zajednica kao legitimne predstavnike Palestine, a priznaje i pravo Izraela na postojanje, što Rusija odobrava.
Ovaj uvid sugerira da Rusija podržava scenarij da Fatah jednog dana ponovno preuzme kontrolu nad Pojasom Gaze od Hamasa, idealno putem demokratskih sredstava, ali vjerojatno se ne bi bunila da se to dogodi ni nakon posljednjeg sukoba. To ne znači da Rusija želi da Izrael nasilno provede promjenu tamošnjeg režima budući da je svojim neuspješnim prijedlogom o prekidu vatre dokazala da želi da borbe prestanu što je prije moguće.
Budući da se Hamasovo uništenje od strane Izraela ne može uzeti zdravo za gotovo, bilo bi preuranjeno da Rusija prekine veze s tom skupinom označavajući je teroristima unatoč tome što izvode neosporna teroristička djela, uključujući protiv više od deset ruskih (dvojnih) državljana. Prioritet Kremlja je predstaviti se kao istinski neutralan akter u ovom posljednjem ratu kako bi oživio zaustavljeni mirovni proces s pogledom na idealno posredovanje u rješenju dugotrajnog izraelsko-palestinskog sukoba.
Ovaj plemeniti cilj zahtijeva održavanje pragmatičnih veza sa svim stranama, inače nema šanse da se prekine monopol SAD-a nad mirovnim procesom, koji Moskva smatra odgovornim za neuspjeh u rješavanju spomenutog dugotrajnog sukoba tijekom vrhunca svoje unipolarne hegemonije. Odnose s Hamasom Rusija stoga vidi kao diplomatsko sredstvo za postizanje tog cilja, a ne kao nešto dublje budući da je odbija terorizam te skupine i nedvojbeno preferira Fatah ako bude prisiljena birati između njih.