Poljska bi mogla iskoristiti Wagnerovu prisutnost u Bjelorusiji kao izgovor za sabotažu mirovnih pregovora

Wagnerova prisutnost u Bjelorusiji služi kao savršen izgovor Poljskoj i njezinu litavskom savezniku da pojačaju napetosti s Rusijom ako je iskoriste u svrhu ponovnog uvođenja de facto blokade Kalinjingrada prošlog ljeta kako bi se preduhitrio scenarij nastavka mirovnih pregovora do kraja godine nakon zaustavljanja protuofenzive Kijeva.

Wagnerovo raspoređivanje u Bjelorusiji nakon pobune natjeralo je Poljsku da poludi nakon što je njezin premijer zastrašio da ova skupina planira izazvati još jednu migrantsku krizu s oružjem i čak se pokušati infiltrirati u njegovu zemlju pod ovom krinkom. Nema vjerodostojnih razloga za sumnju da je to u planu, niti da Wagner želi izvršiti invaziju na Suwalki koridor kao što su neki također tvrdili. Zapravo, Poljska iskorištava Wagnerovu prisutnost u Bjelorusiji kao izgovor za promicanje triju svojih strateških interesa.

Prvi je da vladajuća stranka namjerno pojačava imaginarnu prijetnju koju ova skupina predstavlja u sklopu svoje izborne strategije upravo onako kako je nedavno sugerirao bivši premijer i sadašnji oporbeni čelnik Donald Tusk. Prema njegovim riječima, “Čini se da PiS traži pomoć Wagner grupe jer se boji izbora.” Umjetnom proizvodnjom percepcije nezapamćene krize nacionalne sigurnosti, nadaju se okupiti Poljake oko svoje vladavine u pokušaju zadržavanja vlasti nakon izbora sredinom listopada.

Drugi strateški interes koji je napredovao pod tim izgovorom jest da služi kao opravdanje za unaprijed planirano jačanje vojske Poljske duž bjeloruske granice. Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Mihail Galuzin rekao je u četvrtak za TASS o tome, što je u skladu s onim na što je predsjednik Putin ranije upozorio krajem prošlog mjeseca. Ostaje nejasno hoće li poljska puzajuća gospodarska kontrola nad zapadnom Ukrajinom poprimiti vojni oblik ili ne, ali ovo bi jačanje moglo prethoditi i olakšati prekograničnu akciju ako se izda zapovijed.

I na kraju, zamjenik poljskog ministra unutarnjih poslova izjavio je u srijedu kako bi njegova zemlja i Litva mogle potpuno izolirati Bjelorusiju zatvaranjem svojih željezničkih prijelaza kao odgovor na Wagnerovu navodnu prijetnju. To sugerira da bi njih dvojica mogli planirati opasnu eskalaciju u NATO-ruskom posredničkom ratu nametanjem de facto blokade Kalinjingradu poput one koju je Vilnius pokušao prošlog ljeta. U tom slučaju, mogući nastavak mirovnih pregovora do kraja godine mogao bi biti odgođen ili izravno izbačen iz kolosijeka.

O tome, ove analize ovdjeovdje i ovdje raspravljaju zašto će neuspjeh kijevske protuofenzive vjerojatno biti popraćen novim krugom diplomatskih napora za zamrzavanje posredničkog rata, koji bi također mogao uključivati Kinu i Indiju zajedno s drugim vodećim zemljama Globalnog juga. Jednostavno rečeno, sve veća prednost Rusije u “utrci logistike”/”ratu iscrpljivanja” s NATO-om čini ovaj ishod lažnim suučesnikom, ali to bi mogao biti upravo razlog zašto bi Poljska mogla pokušati preduhitriti ovaj scenarij de facto blokirajući Kalinjingrad.

Gore podijeljeni uvid nije nagađanje kao što bi mnogi u mainstream medijima, pa čak i Alt-Media Community, mogli pomisliti zbog toga koliko su indoktrinirani od veljače 2022. propagandom svoje strane tvrdeći da ni SAD ni Rusija ne žele zamrznuti sukob. Prvi je diskreditiran izvješćem Moscow Timesa o neformalnim američkim diplomatskim naporima u tu svrhu i nedavnim tekstom CNN-a o tome kako bi neuspjela protuofenziva Kijeva mogla promijeniti strateške izračune SAD-a.

Što se tiče drugog, glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova opovrgnula je ranije ovog tjedna tvrdnju svog kolege iz State Departmenta da Kremlj nije zainteresiran za mirovne pregovore, nakon čega je Galuzin tada propisao kriterije za njihov nastavak. Prema njegovim riječima, to je “moguće samo ako kijevski režim zaustavi neprijateljstva i terorističke napade, dok njegovi zapadni sponzori prestanu pumpati ukrajinsku vojsku oružjem”.

Zatim je ponovio druge zahtjeve Rusije kao što su povratak neutralnom statusu Ukrajine, odricanje od ranije izraženog interesa za nuklearno oružje, priznavanje novih teritorijalnih stvarnosti, demilitarizacija, denacifikacija i zaštita manjina. Ipak, prvi dio onoga što je rekao o zaustavljanju neprijateljstava i ograničavanju isporuka oružja Ukrajini može se protumačiti kao stvarni preduvjeti za nastavak mirovnih pregovora usmjerenih na političko postizanje drugih ciljeva koje je opisao.

Ove povratne izjave vodećih ruskih diplomata zajedno s tajmingom CNN-ovog priloga u točno istom tjednu vrlo snažno sugeriraju da Moskva i Washington prešutno priznaju da bi se sukob mogao zamrznuti do kraja godine nakon što zimsko vrijeme zaustavi Kijev u svojoj neuspjeloj protuofenzivi. S obzirom na to da taj ishod nije u interesu poljske vladajuće stranke ili njezinih baltičkih saveznika poput Litve, iz toga proizlazi da sada imaju hitan poticaj da ga neutraliziraju proizvedenom krizom.

Wagnerova prisutnost u Bjelorusiji služi kao savršen izgovor za eskalaciju napetosti s Rusijom ako je iskoriste u svrhu ponovnog uvođenja de facto blokade Kalinjingrada prošlog ljeta kako bi se preduhitrio gore navedeni scenarij nastavka mirovnih pregovora. Odmetnuli bi se sabotirajući špekulativne planove svog američkog pokrovitelja, što bi moglo otvoriti limenku crva koja bi mogla pogoršati napetosti unutar NATO-a s nepredvidivim posljedicama za zapadno jedinstvo u Novom hladnom ratu.

Izvor.

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *