Rusko-ukrajinski rat: Svjetska pumpa krvi

Od iznenadne odluke Rusije da se dobrovoljno povuče sa zapadne obale Hersona u prvom tjednu studenoga, bilo je malo dramatičnih promjena na bojišnici u Ukrajini. Djelomično, to odražava predvidljivo kasnojesensko vrijeme u istočnoj Europi, koje bojišta ostavlja natopljena vodom i blatom i uvelike koči mobilnost. Stotinama godina, studeni je bio loš mjesec za pokušaje premještanja vojski na bilo koju značajnu udaljenost, pa tako smo i sada počeli viđati videozapise vozila zaglavljenih u blatu u Ukrajini.

Povratak statičnog pozicijskog ratovanja, međutim, također odražava sinergijski učinak sve veće iscrpljenosti Ukrajine zajedno s ruskom predanošću strpljivom iscrpljivanju i uklanjanju preostalih borbenih sposobnosti Ukrajine.U Donbasu su našli idealno mjesto da to postignu.

Postupno je postalo očito da je Rusija predana pozicionom iscrpljujućem ratu, budući da to maksimizira asimetriju njihove prednosti u vatri iz daljine. U tijeku je degradacija ukrajinske sposobnosti vođenja rata što dopušta Rusiji da strpljivo održava trenutni tempo, dok organizira svoje novomobilizirane snage za ofenzivnu akciju u nadolazećoj godini, postavljajući teren za kaskadne i neodržive ukrajinske gubitke.

U romanu Ernesta Hemingwaya, Sunce se ponovno rađa, nekadašnjeg bogataša, a sada nesretnog lika, pitaju kako je bankrotirao. “Na dva načina”, odgovara on, “postupno i onda iznenada.” Jednog dana možda ćemo se zapitati kako je Ukrajina izgubila rat i dobiti otprilike isti odgovor.

Ponovno Verdun

Sa sigurnošću se može reći da su zapadni režimski mediji postavili vrlo niske standarde za izvještavanje o ratu u Ukrajini, s obzirom na to u kojoj je mjeri prevladavajuća struja mišljenja odvojena od stvarnosti. Čak i s obzirom na ove niske standarde, način na koji je tekuća bitka u Bahmutu predstavljena stanovništvu doista je smiješan. Bahmutska osovina se prikazuje zapadnoj publici kao savršena sinteza svih oblika ruskog neuspjeha: ukratko, Rusija trpi užasne žrtve dok se bori da zauzme mali grad od zanemarive operativne važnosti. Posebno su britanski dužnosnici bili vrlo glasni posljednjih tjedana inzistirajući na tome da Bahmut ima malu ili nikakvu operativnu vrijednost.

Istina je doslovno suprotna ovoj priči:Bakhmut je operativno kritična ključna pozicija u ukrajinskoj obrani, a Rusija ga je pretvorila u jamu smrti koja tjera Ukrajince da žrtvuju pretjeran broj ljudi kako bi što duže zadržali položaj. Zapravo, inzistiranje na tome da Bahmut nije operativno značajan blago je uvredljivo za publiku, zato što brzi pogled na kartu jasno pokazuje da je u središtu regionalne cestovne mreže, i zato što je Ukrajina ubacila ogroman broj jedinica tamo.

Vratimo se korak unatrag i razmotrimo Bahmut u kontekstu ukupnog položaja Ukrajine na istoku. Ukrajina je započela rat s četiri operativne obrambene linije u Donbasu, izgrađene tijekom posljednjih 8 godina kao sastavni dio tinjajućeg rata s LNR-om i DNR-om, ali i kao priprema za potencijalni rat s Rusijom. Ove su linije strukturirane oko urbanih aglomeracija s međusobnim cestovnim i željezničkim vezama i mogu se grubo nabrojati na sljedeći način:

© Big Serge
Ukrajinske obrambene linije na istoku

Donbas je posebno pogodno mjesto za izgradnju moćne obrane. Visoko je urbaniziran i industrijski (Donjeck je bio najurbanija oblast u Ukrajini prije 2014., s više od 90% stanovništva koje živi u urbanim područjima), s gradovima i mjestima u kojima dominiraju tipično robusne sovjetske zgrade, zajedno s plodnim industrijskim kompleksima. Ukrajina je provela veći dio posljednjeg desetljeća poboljšavajući te položaje, a naselja na prvoj liniji prošarana su rovovima i vatrenim položajima koji su jasno vidljivi na satelitskim snimkama. Nedavni video s osi Avdiivka pokazuje opseg ukrajinskih utvrda.

Dakle, pogledajmo stanje ovih obrambenih pojaseva.

Prvi pojas, koji je išao otprilike od Severodonjecka i Lisičanska do Popasne, u ljetu su prekinule ruske snage. Rusija je postigla veliki prodor kod Popasne i uspjela je započeti s punim okupljanjem oko ove linije, s padom Lisičanska početkom srpnja.

U ovom trenutku, linija bojišnice se nalazi izravno na onome što sam označio kao 2. i 3. ukrajinski obrambeni pojas, a sada ova oba pojasa jako krvare.

Zauzimanje Soledara od strane Wagnerovih snaga prekinulo je vezu između Bahmuta i Siverska, dok je okolica Donjecka, jako utvrđeno predgrađe Marinka, gotovo potpuno očišćeno od ukrajinskih trupa, a zloglasni ključni ukrajinski položaj u Avdiivki (mjesto s kojeg granatiraju civilno stanovništvo grada Donjecka) je napadnut iz oba smjera.

© MilitaryLand
Linija bojišnice oko Avdiivke

Ove pozicije su apsolutno ključne za Ukrajinu. Gubitak Bahmuta značit će kolaps posljednje obrambene crte koja je stajala na putu Slavjansku i Kramatorsku, što znači da će se istočni položaj Ukrajine ubrzano smanjiti u njezin četvrti (i najslabiji) obrambeni pojas.

Aglomeracija Slavyansk daleko je lošija pozicija za obranu Ukrajine od ostalih pojaseva, iz nekoliko razloga. Prvo i najvažnije, kao pojas najudaljeniji od zapada (a time i najudaljeniji od startnih linija iz veljače 2022.), najmanje je poboljšan i najmanje je ojačan od svih pojaseva. Drugo, mnogo, da tako kažemo, “dobrih stvari” oko Slavjanska nalazi se istočno od grada, uključujući i dominantno povišeno područje i glavne autoceste.

Sve to znači, Ukrajina je bila jako zabrinuta da zadrži liniju Bahmut, jer je to mnogo poželjnija pozicija za držanje, i u skladu s time su ubacivali jedinice u sektor. Apsurdne razine angažmana ukrajinskih snaga u ovom području su dobro uočene, ali samo kao brzo osvježenje, javno dostupni ukrajinski izvori lociraju najmanje 34 brigade ili ekvivalentne jedinice koje su raspoređene u području Bahmuta. Mnogi od njih su raspoređeni prije nekoliko mjeseci i već su uništeni, ali u cijelom rasponu bitke koja je u tijeku ovo predstavlja nevjerojatnu predanost.

© MilitaryLand
Ukrajinske jedinice oko Bahmuta

Ruske snage, prije svega jedinice privatne vojne tvrtke Wagner i jedinice LNR, polako ali sigurno urušavaju ovo ukrajinsko uporište slobodnom uporabom topništva. U studenom je sada već bivši savjetnik Zelenskog Oleksij Arestovič priznao da je rusko topništvo na osi Bahmut imalo prednost otprilike9 prema 1,što Bakhmut pretvara u jamu smrti.

Bitka se na zapadu predstavlja kao ona u kojoj Rusi – obično stereotipizirani kao vojnici robijaši koje je zaposlio Wagner – pokreću frontalne napade na ukrajinsku obranu i imaju užasne gubitke pokušavajući nadvladati obranu čistom nadbrojnošću. Suprotno je puno bliže istini.Rusija se kreće sporo jer artiljerijom rješava ukrajinsku obranu, a zatim oprezno gura naprijed u ovu usitnjenu obranu.

Ukrajina, u međuvremenu, nastavlja usmjeravati jedinice kako bi koliko-toliko napunila rovove svježim braniteljima. Članak Wall Street Journala o bitci, pokušavajući predstaviti priču o ruskoj nesposobnosti, slučajno je uključio priznanje ukrajinskog zapovjednika na terenu koji je rekao:

“Do sada, količina razmjene naših života za njihove ide u prilog Rusima. Ako se ovako nastavi, mogli bismo nestati.”

Usporedbe su napravljene (i ne mogu sebi pripisati zasluge) s jednom od najzloglasnijih bitaka Prvog svjetskog rata – krvavom katastrofom kod Verduna. Iako ne treba preuveličavati prediktivnu vrijednost vojne povijesti (u smislu da temeljno poznavanje Prvog svjetskog rata ne dopušta predviđanje događaja u Ukrajini), ja sam, međutim, veliki obožavatelj povijesti kao analogije, a njemački plan u Verdunu je korisna analogija za ono što se događa u Bakhmutu.

Bitku za Verdun zamislilo je njemačko vrhovno zapovjedništvo kao način da osakati francusku vojsku uvlačenjem u unaprijed konfiguriranu mašinu za mljevenje mesa. Zamisao je bila napasti i zauzeti ključnu obrambenu uzvisinu – toliko važnu zemlju da bi Francuska bila prisiljena izvršiti protunapad i pokušati je ponovno zauzeti. Nijemci su se nadali da će Francuska angažirati svoje strateške rezerve za ovaj protunapad kako bi ih mogli uništiti. Iako Verdun nije uspio potpuno iscrpiti francusku borbenu moć, postao je jedna od najkrvavijih bitaka u svjetskoj povijesti. Njemački novčić u spomen na bitku prikazivao je kostur koji pumpa krv iz zemlje – jeziva, ali prikladna vizualna metafora.

© Unknown
“Svjetska krvna pumpa” – u spomen na “stroj za mljevenje mesa” u Verdunu

Nešto slično se doista dogodilo u Bahmutu, u smislu da Rusija vrši pritisak na jednu od najosjetljivijih točaka na prvoj crti bojišnice, uvlačeći ukrajinske jedinice na stradanje. Prije nekoliko mjeseci, nakon ruskog povlačenja sa zapadne obale Hersona, Ukrajinci su ekstatično govorili o nastavku svojih ofenzivnih napora udarom prema jugu u Zaparožju kako bi presjekli kopneni most prema Krimu, uz nastavak pokušaja proboja u sjeverni Lugansk. Umjesto toga, snage s obje ove osovine su preusmjerene na Bahmut, do točke gdje ova osovina aktivno crpi ukrajinsku borbenu snagu u drugim područjima. Ukrajinski izvori, prije puni optimizma, sada se nedvosmisleno slažu da u skoroj budućnosti neće biti ukrajinske ofenzive. Dok razgovaramo, Ukrajina nastavlja usmjeravati snage prema osovini Bahmut.

Trenutno se položaj Ukrajine oko Bahmuta jako pogoršao, a ruske snage (uglavnom Wagnerovo pješaštvo potpomognuto topništvom ruske vojske) značajno napreduju na oba krila grada. Na sjevernom krilu, zauzimanje Soledara gurnulo je ruske linije na blizinu autocesta sjever-jug, dok je gotovo istovremeno zauzimanje Klishchiivke na južnom krilu gurnulo bojišnicu do praga Chasiv Yara (čvrsto u operativnoj pozadini Bahmuta).

© Big Serge
Kontaktna linija oko Bahmuta, 20. siječnja 2023.

Ukrajinci trenutno nisu u okruženju, ali se lako uočava kontinuirano približavanje ruskih položaja sve bliže preostalim autocestama. Trenutno ruske snage imaju položaje unutar tri kilometra od svih preostalih autocesta. Što je još važnije, Rusija sada kontrolira visoravni i sjeverno i južno od Bahmuta (sam grad se nalazi u nizini okruženoj brdima) dajući Rusiji vatrenu kontrolu nad velikim dijelom borbenog prostora.

Trenutno predviđam da će Rusija očistiti obrambenu liniju Bahmut-Siversk do kraja ožujka. U međuvremenu, uklanjanje ukrajinskih snaga na drugim smjerovima povećava izglede za odlučne ruske ofenzive drugdje.

Trenutačno se prednja strana otprilike sastoji od četiri glavne osovine, sa značajnim aglomeracijama ukrajinskih trupa. Sastoje se, od juga prema sjeveru, od osi Zaporožje, Donjeck, Bahmut i Svatove (vidi kartu u nastavku). Napori da se ojača sektor Bahmut zamjetno su oslabili ukrajinsku snagu na tim drugim sektorima. Na fronti u Zaporožju, na primjer, potencijalno je trenutno samo pet ukrajinskih brigada na liniji.

Trenutačno je većina ruske borbene moći neaktivna, a i zapadni i ukrajinski izvori (sa zakašnjenjem) postaju sve više zabrinuti zbog mogućnosti ruske ofenzive u nadolazećim tjednima. Trenutačno je cijeli ukrajinski položaj na istoku ranjiv jer je, zapravo, ogromna isturena točka, ranjiva na napade iz tri smjera.

Dva cilja operativne dubine posebno imaju potencijal razbiti ukrajinsku logistiku i održivost. To su Izyum na sjeveru i Pavlograd na jugu. Ruski prodor niz zapadnu obalu rijeke Oskil prema Izyumu istovremeno bi zaprijetio da će odsjeći i uništiti ukrajinsku skupinu na osi Svatove (‘S’ na karti) i presjeći vitalnu autocestu M03 od Harkova. Dolazak do Pavlograda, s druge strane, potpuno bi izolirao ukrajinske snage oko Donjecka i prekinuo veći dio ukrajinskog tranzita preko Dnjepra.

© Big Serge
Plan Big Sergea

I Izjum i Pavlograd udaljeni su otprilike 113 kilometara od početnih linija moguće ruske ofenzive, te stoga nude vrlo primamljivu kombinaciju – budući da su i operativno značajni i relativno podnošljivi. Počevši od jučer, počeli smo vidjeti rusko napredovanje na osi Zaporožje. Dok se ono trenutno sastoji uglavnom od izviđanja snaga koje se guraju u “sivu zonu” (to dvosmisleno međuprostorno pročelje), RUMoD je tvrdio da je zauzeto nekoliko naselja, što bi moglo predstavljati pravi ofenzivni prodor u ovom smjeru. Ključni znak bio bi ruski napad na Orihiv, koji je veliki grad s pravim ukrajinskim garnizonom. Ruski napad ovdje bi značio da je u tijeku nešto više od probnog napada.

Ponekad je teško uočiti razliku između onoga što predviđamo da će se dogoditi i onoga što želimo da se dogodi. Ovo je svakako ono što bih ja odabrao da sam zadužen za rusko planiranje – vožnja prema jugu duž zapadne obale rijeke Oskil na osi Kupyansk-Izyum, i istodobni napad prema sjeveru pokraj Zaporožja prema Pavlogradu. U ovom slučaju, vjerujem da je jednostavno provjeravanje Zaporožja u kratkom roku bolje nego zaglibiti u tamošnju urbanu bitku.

Hoće li Rusija to doista i pokušati, ne znamo. Ruska operativna sigurnost puno je bolja od ukrajinskih ili njihovih posredničkih snaga (Wagner i LNR/DNR milicija), tako da znamo znatno manje o ruskom raspoređivanju nego o ukrajinskom. Bez obzira na to, znamo da Rusija trenutno ima snažnu premoć u borbenoj moći, a u dometu se nalaze sočni operativni ciljevi.

Molim vas, gospodine, želim još

Pogled iz ptičje perspektive na ovaj sukob otkriva fascinantnu meta-strukturu rata. U gornjem odjeljku, zalažem se za pogled na frontu strukturiranu oko Rusije koja se postupno probija kroz uzastopne ukrajinske obrambene pojaseve. Mislim da se slična vrsta progresivne narativne strukture odnosi na aspekt stvaranja snaga u ovom ratu, s Rusijom koja uništava niz ukrajinskih snaga.

Da budem malo više konkretniji. Iako ukrajinska vojska barem djelomično postoji kao kontinuirana institucija, njezina je borbena moć u ovom trenutku više puta uništena i ponovno izgrađena uz pomoć Zapada. Višestruke faze – životni ciklusi, ako želite – mogu se identificirati:

  • U prvim mjesecima rata, postojeća ukrajinska vojska uglavnom je izbrisana. Rusi su uništili veliki dio ukrajinskih domaćih zaliha teškog naoružanja i razbili mnoge kadrove u jezgri ukrajinske profesionalne vojske.
  • Nakon ovog početnog raspada, ukrajinska borbena snaga ojačana je prebacivanjem gotovo cjelokupnog sovjetskog starog oružja iz zaliha zemalja bivšeg Varšavskog pakta. Time su prebačena sovjetska vozila i streljivo, kompatibilni s postojećim ukrajinskim sposobnostima, iz zemalja poput Poljske i Češke, i to je uglavnom bilo dovršeno do kraja proljeća 2022. Početkom lipnja, na primjer, zapadni su izvori priznavali da su sovjetske zalihe iscrpljene.
  • Nakon što su zalihe iz Varšavskog pakta iscrpljene, NATO je počeo zamjenjivati ​​uništene ukrajinske sposobnosti zapadnim ekvivalentima u procesu koji je započeo tijekom ljeta. Posebno su se istaknule haubice poput američke M777 i francuske Caesar.

Rusija se u biti borila protiv višestrukih iteracija ukrajinske vojske – uništavajući predratne snage u prvim mjesecima, zatim se boreći s jedinicama koje su popunjene iz zaliha Varšavskog pakta, a sada degradira silu koja se u velikoj mjeri oslanja na zapadne sustave.

To je dovelo do sada poznatog intervjua generala Zalužnog u Ekonomistu u kojem je tražio mnogo stotina glavnih borbenih tenkova, borbenih vozila pješaštva i topničkih oružja. Zapravo, tražio je još jednu vojsku, jer se čini da Rusi nastavljaju uništavati onu koju on ima.

Želim primijetiti nekoliko posebnih područja u kojima su sposobnosti Ukrajine jasno degradirane iznad prihvatljivih razina i promatrati kako je to povezano s naporima NATO-a da održi ukrajinske ratne napore.

Prvo, topništvo

Rusiji već nekoliko tjedana daje prednost protubaterijskom djelovanju i čini se da ima veliki uspjeh u lovu i uništavanju ukrajinskog topništva.

Čini se da se to djelomično poklapa s uvođenjem novih sustava za otkrivanje protubaterija “Penicillin”. Ovo je prilično zgodan novi alat u ruskom arsenalu. Protubaterijsko ratovanje općenito se sastoji od opasnog oružja i radarskih sustava. Protubaterijski radar ima zadaću otkrivanja i lociranja neprijateljskih topova, tako da ih mogu uništiti vlastite cijevi – igra je otprilike analogna neprijateljskim timovima snajperista (topništvo) i osmatrača (radar) koji pokušavaju loviti jedni druge – i naravno, ima smisla gađati radarske sustave druge strane, zaslijepiti ih, takoreći.

Sustav Penicillin nudi snažne nove mogućnosti ruskoj protubaterijskoj kampanji jer ne detektira neprijateljske topničke baterije radarom, već akustičnim lociranjem. Šalje prislušni zvuk koji, u koordinaciji s nekoliko zemaljskih komponenata, može locirati neprijateljsko oružje seizmičkom i akustičkom detekcijom. Prednost ovog sustava je u tome što je, za razliku od kontrabaterijskog radara, koji emitira radio valove koji odaju njegov položaj, sustav Penicillin pasivan – jednostavno mirno sjedi i sluša, što znači da ne nudi neprijatelju jednostavan način da ga locira. Kao rezultat toga, u protubaterijskom ratu Ukrajina trenutno nema dobar način da zaslijepi (ili bolje rečeno, ogluši) Ruse. Nadalje, ruske protubaterijske sposobnosti povećane su povećanom upotrebom bespilotne letjelice Lancet protiv teškog naoružanja.

© Unknown
“Penicilin” osluškuje zvukove neprijateljskog oružja

Štoviše, Rusija je u posljednje vrijeme uništila dosta ukrajinskog topništva. Rusko Ministarstvo obrane istaknulo je uspjeh protubaterijskih snaga. Sada, znam da u ovom trenutku razmišljate, “zašto biste vjerovali ruskom Ministarstvu obrane?” Pošteno – vjerujmo, ali provjerimo.

Dana 20. siječnja, NATO je sazvao sastanak u zračnoj bazi Ramstein u Njemačkoj, u pozadini novog golemog paketa pomoći koji se sastavlja za Ukrajinu. Ovaj paket pomoći sadrži, gle čuda, golemu količinu topničkog oružja. Prema mojoj računici, pomoć najavljena ovaj tjedan uključuje gotovo 200 topničkih cijevi. Više zemalja, uključujući Dansku i Estoniju,šalju Ukrajini doslovno sve svoje haubice. Nazovite me ludim, ali ozbiljno sumnjam da bi nekoliko zemalja samo spontano odlučilo, u isto vrijeme, poslati Ukrajini svoj cjelokupni inventar topničkih oružja da se Ukrajina ne suočava s kriznim razinama topničkih gubitaka.

Nadalje, Sjedinjene Države poduzele su nove korake bez presedana za opskrbu Ukrajine granatama. Samo prošlog tjedna, zaronili su u njegove zalihe u Izraelu i Južnoj Koreji, usred izvješća da su američke zalihetoliko iscrpljene da će trebati više od desetljeća da se popune.

Pregledajmo dokaze ovdje i vidimo možemo li donijeti razuman zaključak:

  1. Ukrajinski dužnosnici priznaju da je njihovo topništvo nadmašeno 9 prema 1 u kritičnim sektorima fronte.
  2. Rusija postavlja najsuvremeniji protubaterijski sustav i povećava broj bespilotnih letjelica Lancet.
  3. Rusko Ministarstvo obrane tvrdi da su lovili i uništavali ukrajinske topničke sustave u velikom broju.
  4. NATO je požurio sastaviti ogroman paket topničkih sustava za Ukrajinu.
  5. Sjedinjene Države vrše racije na kritične zalihe prije raspoređene kako bi opskrbile Ukrajinu granatama.

Osobno mislim da je razumno, s obzirom na sve ovo, pretpostaviti da je ukrajinsko topničko oružje uvelike izgubljeno, i da ga NATO ponovno pokušava obnoviti.

Moje kraljevstvo za tenk

Glavna točka prijepora posljednjih tjedana bila je hoće li NATO dati Ukrajini glavne borbene tenkove ili ne. Zalužni je dao nagoviještaj o iznimno osiromašenom ukrajinskom tenkovskom parku u svom intervjuu za Economist, u kojem je molio za stotine MBT-a. NATO je pokušao osigurati privremeno rješenje dajući Ukrajini različita oklopna vozila kao što su Bradley IFV i Stryker, koji vraćaju nešto mobilnosti, ali moramo nedvosmisleno reći da oni ni na koji način nisu zamjena za MBT-ove, te da su daleko ispod i zaštite i vatrene moći. Pokušaj korištenja Bradleya, na primjer, u ulozi MBT-a neće uspjeti.

© Unknown

Za sada se čini da će Ukrajina dobiti nekoliko tenkova Challenger iz Britanije, ali se također govori o donaciji Leoparda (njemačke proizvodnje), Abramsa (američkog) i Leclercsa (francuskog). Kao i obično, učinak ukrajinskog zaprimanja tenkova na bojnom polju je uvelike precijenjen (i od strane ukrajinskih muljatora i pesimističnih Rusa) i podcijenjen (od strane ruskih trijumfalista). Predlažem sredinu.

Broj tenkova koji se razumno može dati Ukrajini je relativno nizak, jednostavno zbog tereta obuke i održavanja. Svi ovi tenkovi koriste različito streljivo, posebne dijelove i zahtijevaju specijaliziranu obuku. To nisu sustavi koje neobučeno osoblje jednostavno može izvesti iz hangara i izravno u borbu. Idealno rješenje za Ukrajinu bilo bi primanje samo Leoparda A24, jer bi njih moglo biti dostuupno u pristojnoj količini (možda nekoliko stotina), i barem bi bili standardizirani.

© unknown
Spaljeni turski tenk Leopard u Siriji

Također bismo trebali napomenuti, naravno, da ovi zapadnjački tenkovi vjerojatno neće promijeniti igru ​​na bojnom polju. Leopard je već pokazao svoja ograničenja u Siriji tijekom turske operacije. Obratite pažnju na sljedeći citat iz ovog članka iz 2018.:

“S obzirom na to da tenkovima uvelike upravljaju članice NATO-a – uključujući Kanadu, Nizozemsku, Dansku, Grčku i Norvešku – posebno je neugodno vidjeti kako ih sirijski teroristi tako lako uništavaju s obzirom da se od njih očekuje da će parirati ruskoj vojsci.”

U konačnici, Leopard je prilično običan MBT dizajniran 1970-ih nadmašen od ruskog T-90. On nije loš dio opreme, ali teško da je teror na bojnom polju. Oni će pretrpjeti gubitke i biti iscrpljeni baš kao što je bio ukrajinski predratni tenkovski park. Međutim, to ne mijenja činjenicu da će ukrajinska vojska s nekoliko četa leoparda biti moćnija od one bez njih.

Mislim da je pošteno reći da su sve tri sljedeće izjave istinite:

  1. Primanje raznovrsnog asortimana zapadnih tenkova stvorit će poteškoće za obuku, održavanje i održivo breme za Ukrajinu.
  2. Zapadni tenkovi poput Leoparda imaju ograničenu borbenu vrijednost i bit će uništeni kao i svaki drugi tenk.
  3. Zapadni tenkovi će podizati borbenu moć ukrajinske vojske sve dok su na terenu.

Uz to, u ovom trenutku ne izgleda da NATO želi dati Ukrajini glavne borbene tenkove. Isprva se sugeriralo da bi se mogla obrisati prašina s tih tenkova u skladištu i predati ih Kijevu, no proizvođač je izjavio da ta vozila nisu u ispravnom stanju i da neće biti spremna za borbu prije 2024. godine. To ostavlja samo mogućnost izravnog uranjanja u vlastite tenkovske parkove NATO-a, za što su dosad bili suzdržani.

Zašto? Moj prijedlog bi jednostavno bio da NATO ne vjeruje u ukrajinsku pobjedu. Ukrajina ne može ni sanjati da će izbaciti Rusiju s njezine pozicije bez odgovarajućih tenkovskih snaga, pa suzdržanost od predaje tenkova sugerira da NATO misli da je to ionako samo san. Umjesto toga, oni nastavljaju davati prednost oružju koje održava sposobnost Ukrajine da se bori protiv statične obrane (dakle, stotine topničkih oružja) ne prepuštajući se mašti o velikom ukrajinskom oklopnom prodoru na Krim.

Međutim, s obzirom na intenzivnu ratnu groznicu koja se nakupila na zapadu, moguće je da nam politički zamah nameće izbor. Moguće je da smo došli do točke u kojoj rep maše psom, da je NATO zarobljen u vlastitoj retorici nedvosmislene potpore sve dok Ukrajina ne izvojuje potpunu pobjedu, a možda još vidimo kako Leopard 2A4 gori u stepi.

Rezime: Smrt države

Ukrajinska vojska je izuzetno degradirana, pretrpjela je pretjerane gubitke u ljudstvu i teškom naoružanju. Vjerujem da se ukrajinski broj ubijenih u akciji u ovom trenutku približava broju od 150.000 i jasno je da su njihove zalihe i topničkih cijevi i granata i oklopnih vozila uvelike iscrpljene.

Očekujem da će obrambena linija Bahmut-Siversk biti očišćena prije travnja, nakon čega će Rusija krenuti prema konačnom (i najslabijem) obrambenom pojasu oko Slavjanska. U međuvremenu, Rusija ima značajnu borbenu moć u pričuvi, koja se može iskoristiti za ponovno otvaranje sjevernog fronta na zapadnoj obali Oskila i ponovno pokretanje ofenzivnih operacija u Zaporožju, stavljajući ukrajinsku logistiku u kritičnu opasnost.

Ovaj rat će se voditi do kraja na bojnom polju i završiti povoljnom odlukom za Rusiju.

Završetak: Bilješka o državnim udarima

Slobodno zanemarite ovaj dio, jer je malo maglovitiji i nije konkretno povezan s događajima u Ukrajini ili Rusiji.

Vidjeli smo mnogo zabavnih glasina o državnim udarima u obje zemlje – Putin ima rak stopala i njegova vlada će se srušiti, Zelenskog će zamijeniti Zalužni, i tako dalje. Domoljubi su pod kontrolom i sve te dobre stvari.

U svakom slučaju, mislio sam samo općenito pisati o tome zašto se čini da državni udari i revolucije nikada ne dovode do lijepih i umiljatih demokratskih režima, već umjesto toga gotovo uvijek dovode do prelaska političke kontrole na vojsku i sigurnosne službe.

Možda mislite da je odgovor jednostavno da ti ljudi imaju oružje i moć pristupa važnim prostorijama u kojima se donose odluke, ali nije samo to. Također se odnosi na koncept u teoriji igara nazvanSchellingove točke.

Schellingova točka (nazvana po gospodinu koji je uveo koncept, ekonomistu po imenu Thomas Schelling) odnosi se na rješenje koje strane izaberu s obzirom na stanje neizvjesnosti i nemogućnost komunikacije. Jedan od klasičnih primjera za ilustraciju koncepta je igra koordinacije.

Pretpostavimo da su vama i još jednoj osobi prikazana četiri kvadrata – tri su plava, a jedan crveni. Od svakoga se traži da odabere kvadrat. Ako oboje odaberete isti kvadrat, dobit ćete novčanu nagradu – ali ne možete međusobno razgovarati o svojim izborima. Kako birate? Pa, većina ljudi racionalno bira crveni kvadrat, jednostavno zato što je uočljiv – ističe se, pa pretpostavljate da će i vaš partner izabrati ovaj kvadrat. Crveni kvadrat sam po sebi nije bolji, samo je očit.

U stanju političkih previranja, ili čak anarhije, sustav radi prema Schellingovim točkama – očiglednim figurama i institucijama koje zrače autoritetom, te su stoga uočljiv izbor za preuzimanje vlasti i izdavanje zapovijedi.

Boljševici su to, na primjer, vrlo dobro razumjeli. Odmah nakon što su proglasili svoju novu vladu 1917., poslali su komesare u razne poslovne zgrade u Sankt Peterburgu gdje je bilo sjedište carističke birokracije. Poznato je da se Trocki jednog jutra pojavio u zgradi ministarstva vanjskih poslova i jednostavno objavio da je on novi ministar vanjskih poslova. Zaposlenici su mu se smijali – tko je on? Kako se usudio biti glavni? – ali za Trockog je cilj bio insinuirati se na Schellingovu točku.

U stanju anarhije koja se počela širiti u Rusiji, ljudi prirodno traže neko očito žarište autoriteta, a boljševici su se vješto pozicionirali kao takvi preuzimajući kontrolu nad birokratskim uredima i titulama. S druge strane građanskog sukoba, politička opozicija boljševicima grupirala se oko časnika carske vojske, jer su i oni bili Schellingove točke, jer su već imali titule i položaj unutar postojeće hijerarhije.

Sve ovo znači da se u slučaju državnog udara ili kolapsa države nove vlade praktički nikada ne formiraju sui generis – one uvijek proizlaze iz već postojećih institucija i hijerarhija. Zašto je, kada je Sovjetski Savez pao, politička vlast prešla na republike? Jer te su republike bile Schellingove točke – grane za koje se čovjek može uhvatiti za sigurnost u kaotičnoj rijeci.

Ovo govorim jednostavno zato jer sam umoran od fantazmagoričnih priča o likvidaciji režima u Rusiji, pa čak i o teritorijalnom raspadu. Pad Putinove vlade neće i ne može dovesti do režima bliskom Zapadu, jer u Rusiji ne postoje institucije stvarne moći koje su tako raspoređene. Vlast bi pripala sigurnosnim službama, jer one su Schellingove točke, a tamo ide moć.

Izvor. Naslovna slika: © Unknown
željezo • pepeo • krv

Neka vide i ostali!

2 Comments

  1. Magnificent beat ! I wish to apprentice even aas you amend your web site, how could i subscribe forr a blog website?

    Thee account helped mee a aapplicable deal. I hadd been tinby biit familiar of this
    your broarcast offeredd bright transparent concept

  2. My developer is trying tto convinnce mme tto move too
    .net from PHP. I haave always dislikked thhe idera because off the expenses.
    Butt he’s tryiong none thhe less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and amm worried about switching to another platform.
    I have heard fantasxtic thins about blogengine.net.
    Is there a wayy I cann importt all my wordpreas posts into it?
    Anyy hdlp would be really appreciated!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *