I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Njemačka obavještajna služba ‘zabrinuta’ zbog ukrajinskih gubitaka – mediji
Njemačka Federalna obavještajna agencija (BND) je “zabrinuta” zbog velikih gubitaka koje su pretrpjeli ukrajinski vojnici u sukobu između Kijeva i Moskve, objavio je u petak njemački nedjeljnik Der Spiegel.
Ruske i ukrajinske trupe trenutno se bore za kontrolu nad strateškim gradom u Donbasu Artjomovskom (koji Ukrajina zove Bahmut), ali tamošnja situacija ne izgleda posebno sjajna za Kijev, navodi list, pozivajući se na “tajni” sastanak između zvaničnika BND-a i njemačkih poslanika odgovornih za odluke u oblasti sigurnosti.
“Ukrajinska vojska trenutno gubi trocifreni broj vojnika svakog dana” u borbi s ruskim snagama, rekao je Der Spiegel, pozivajući se na podatke koje su navodno iznijeli obavještajni zvaničnici tokom zatvorenog brifinga ranije ove sedmice.
Ranije ove sedmice, The Times je objavio da je Kijev poslao loše opremljene trupe sa malo borbenog iskustva da brane Artjomovsk.
Ako ruske snage uspiju zauzeti grad, to bi imalo “ozbiljne posljedice” po Kijev, upozorio je BND, dodajući da bi kontrola nad Artjomovskom potencijalno olakšala veće rusko napredovanje dublje u teritoriju koju drži Ukrajina.
Grad Artjomovsk postao je uporište ukrajinske vojske u godinama nakon puča u Kijevu 2014. godine. To je dio 70 kilometara duge odbrambene linije koju su stvorile ukrajinske snage tokom godina. Rusija polaže pravo na suverenitet nad gradom zajedno sa ostatkom Donjecke Narodne Republike, koja se pridružila Rusiji u oktobru nakon referenduma. Kijev je odbacio glasanje kao “lažiranje”.
Grad ostaje glavni logistički centar za ukrajinske snage u regionu i pojavio se kao žarište sukoba za obje strane posljednjih mjeseci. Ruske trupe su u posljednjih nekoliko sedmica ostvarile nekoliko pobjeda u toj oblasti, zauzevši grad Soledar i strateško selo Klescheevka među nekoliko drugih naselja dok pokušavaju da opkole Artjomovsk.
Izvor. Naslovna slika: © Global Look Press / Sergej Čuzavkov