‘Doctor Doom’ predviđa da svijet ide prema stagflaciji

Inflacija i recesija bit će stalni pratitelji globalne ekonomije u nadolazećim godinama…

Razdoblje relativnog mira u globalnoj ekonomiji je završilo i ono što je pred nama je doba stagflacije, što znači vrijeme sporog rasta koji koincidira s većom nezaposlenošću i rastuće inflacije, rekao je u petak poznati ekonomist i profesor na Sveučilištu New York Nouriel Roubini.

Prema Roubiniju, koji je među prvima predvidio financijsku krizu 2008., današnja situacija mogla bi biti još gora s obzirom na mnoštvo rizika i “mega-prijetnji” s kojima se svijet suočava.

U intervjuu za francusku novinsku kuću Le Monde rekao je:

“Kratkoročno gledano, postoje [rizici] povezani s ratom u Ukrajini, naravno, s inflacijom i sablastom financijske krize koja bi se mogla pojaviti u sljedećih nekoliko mjeseci ili u sljedeće dvije ili tri godine. Dodano na ovo su mega-prijetnje koje će se vjerojatno materijalizirati više ili manje ozbiljno u dugoročnom razdoblju… počevši od klimatskih promjena… geopolitičkih napetosti koje bi mogle prerasti u nuklearni rat između velikih sila i društveno-političke nestabilnosti.”

Roubini, kojeg je Wall Street nazvao ‘Doctor Doom’, tvrdio je da je opći konsenzus da su inflatorni pritisci privremeni i da će povećanje stopa ublažiti skok cijena i osigurati “meko prizemljenje” gospodarstva pogrešan.

“Mislim da slijetanje neće biti meko, već oštro, i povezano s financijskim stresom. Podizanje kamatnih stopa dok gospodarstvo gubi zamah, s ukupnom razinom duga puno višom nego 1970-ih, moglo bi uzrokovati kolaps na tržištima dionica i obveznica, što bi moglo produbiti recesiju.

“Dio rješenja nužno će uključivati ​​i inflaciju, koja smanjuje dužnički teret.

“Ne kažem da je inflacija poželjna, ali ne vidim kako je izbjeći. Doba velike umjerenosti je prošlo, ulazimo u veliku stagflaciju.”

Roubini je također upozorio

potencijalni trgovinski rat između Zapada” i skupine revizionističkih sila, naime Rusije, Kine, Irana i Sjeverne Koreje, što bi moglo dovesti do fragmentacije globalizacije i ponovne lokalizacije proizvodnih lanaca, povećavajući globalnu nesigurnost.”

Ekonomist je pozvao globalnu zajednicu da uči iz povijesti i mobilizira snage kako bi spriječila daljnje pogoršanje krize.

“Živjeli smo poput zombija koji se vraćaju spavati unatoč zvonjavi alarma i koji su zaboravili da povijest nije linearna… Stvaranje velikih međunarodnih institucija omogućilo nam je ponovno povezivanje s razdobljem relativnog mira i prosperiteta. Ali vjerujući da je takva era može potrajati je pogreška… Glavne faze tugovanja su poricanje, ljutnja, depresija i prihvaćanje. Ako svoje probleme pogledamo otvoreno u lice, možemo se probuditi i početi mobilizirati, ali još uvijek smo zapeli negdje između poricanja i ljutnje.”

Izvor. Naslovna slika: © Nirut Sangkeaw/EyeEm/Getty Images

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *