I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Bidenov ministar mornarice potvrdio nadolazeću američku vojno-industrijsku krizu zbog Ukrajine
Doista je slučaj da bi se uskoro mogao približiti scenarij nulte sume prema kojem SAD mora izabrati hoće li zadovoljiti vlastite minimalne nacionalne sigurnosne potrebe ili će ih žrtvovati za Ukrajinu.
Najlošije čuvanu tajnu u SAD-u u protekloj godini upravo je izbacio iz torbe Bidenov ministar mornarice nakon što je potvrdio da bi se njihov vojno-industrijski kompleks uskoro mogao boriti da zadovolji potrebe svoje zemlje i Ukrajine. Defense One objavio je vijest koju su kasnije prenijeli i konzervativni i liberalni mediji, poput Fox Newsa i Newsweeka, dokazujući tako koliko su ozbiljne bile riječi Carlosa Del Tora da ih obje strane pojačavaju. Evo što je rekao:
“Od tajnika je zatraženo da odgovori na komentare koje je na konferenciji dao adm. Daryl Caudle, zapovjednik Zapovjedništva američkih flota. Caudle je, rekao je novinar, zabrinut da bi ‘mornarica mogla doći do točke u kojoj mora donijeti odluku treba li se naoružati ili naoružati Ukrajinu, i je li mornarica već stigla do te točke?’
Del Toro je odgovorio: ‘Što se tiče isporuka sustava oružja za borbu u Ukrajini… Da, to nas uvijek brine. I to vrlo, vrlo pažljivo pratimo. Ne bih rekao da smo još sasvim tamo, ali ako sukob potraje još šest mjeseci, još godinu dana, sigurno će nastaviti stavljati pod stres lanac opskrbe na načine koji su izazovni.’
Tajnik mornarice rekao je da je zamjenica ministra obrane Kathleen Hicks ‘vrlo blisko surađivala s [obrambenom] industrijom, kako bi ih motivirala da saznaju koji su izazovi ili prepreke pred kojima mogu povećati vlastitu stopu proizvodnje.’
‘Očito je da znate da ove tvrtke imaju značajne planove za budućnost’, rekao je Del Toro. ‘Oni sada moraju ulagati u svoju radnu snagu, kao i u kapitalna ulaganja koja moraju izvršiti unutar vlastitih tvrtki kako bi povećali stope proizvodnje.’”
Gornja razmjena ne ostavlja nikakvu sumnju da je službena procjena ministra mornarice o američkoj vojno-industrijskoj krizi oko Ukrajine strašna, što znači da se ono o čemu je New York Times (NYT) opširno izvijestio krajem studenog više ne može računati “ruskoj propagandi” kao što su tvrdili “NAFO” trolovi. Doista je slučaj da bi se uskoro mogao približiti scenarij nulte sume prema kojem SAD mora izabrati hoće li zadovoljiti vlastite minimalne nacionalne sigurnosne potrebe ili će ih žrtvovati za Ukrajinu.
Del Toro je u tijeku kao dužnosnik koji očito shvaća koliko situacija brzo postaje ozbiljna, za razliku od bivšeg ministra obrane Roberta Gatesa i državne tajnice Condoleezze Rice koji su se nedavno pridružili dvojici visokih ukrajinskih dužnosnika u pozivu na još veću američku vojnu pomoć Ukrajini. Ni njih dvojica, sadašnji ministar obrane Alexey Reznikov, ni veleposlanik u Velikoj Britaniji Vadim Prystaiko ne vjeruju da je oko 100 milijardi dolara koje je SAD već dao Kijevu dovoljno.
Sva četvorica stoga bezobzirno ugrožavaju nacionalne sigurnosne interese SAD-a kako ih razumije njihov sadašnji ministar mornarice jer lobiraju da ta zemlja žrtvuje zadovoljavanje vlastitih minimalnih potreba kako bi umjesto toga služila Ukrajini. Ovo opažanje trebalo bi natjerati sve Amerikance bez iznimke da zastanu da razmisle o tome vrijedi li doista nastaviti umjetno održavati NATO-ov zastupnički rat protiv Rusije preko Ukrajine ili bi umjesto toga konačno trebalo težiti miru.