I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
MEP mirovinski fond uložio je u industriju kazetnog streljiva
Mjesečni džeparac davan zastupnicima u Europskom parlamentu za plaćanje uredskog materijala korišten je za kupnju dionica u industriji oružja, duhana, rudarstvu i fosilnih goriva za financiranje teško zaduženog mirovinskog programa Europskog parlamenta.
To je uključivalo desetke tisuća dionica američke industrije oružja koja je proizvodila kazetnu municiju, zabranjenu međunarodnom konvencijom iz 2008. koju su potpisale države EU-a.
Kazetno streljivo sadrži višestruke eksplozivne bombe koje prekrivaju veliko područje.
Među onima koji su ih proizvodili u prošlosti su Raytheon, Honeywell International i Textron Inc. Dobrovoljna mirovinska shema Europskog parlamenta uložila je u sva tri.
Godine 2008. posjedovao je 14.900 dionica Raytheona tržišne vrijednosti 547.000 USD i 27.000 dionica Honeywell Internationala tržišne vrijednosti 637.000 USD. Godine 2007. držao je 7.600 dionica Textron Inc-a tržišne vrijednosti od 370.000 USD.
Textron Inc zaustavio je proizvodnju velikog kazetnog streljiva 2016. nakon što su se pojavili dokazi da su ga Saudijci koristili protiv civila u Jemenu.
A norveški državni fond je 2005. stavio Raytheon i Honeywell International na crnu listu zbog proizvodnje i prodaje kazetnog streljiva. Isto je učinila i KBC banka u Belgiji 2006. s obzirom na kontroverzu oko oružja.
Zajedno s Aerojet Generalom, Honeywell International razvio je CBU-87 kombinirano streljivo, koje je naširoko korišteno u američkoj Pustinjskoj oluji ranih 1990-ih s razornim učinkom.
Human Rights Watch procjenjuje da je 60 posto ubijenih od kazetnog streljiva koje su izbacile američke i britanske snage tijekom Prvog Zaljevskog rata bilo mlađe od 15 godina. Raytheon i Honeywell International više ne proizvode kazetne bombe, kažu oni.
Oko 11.800 dionica također je posjedovalo korporaciju Northrop Grumman s tržišnom vrijednošću 2008. od 382.000 dolara. I držao je još 79.000 dionica BAE Systemsa, britanske multinacionalne tvrtke za proizvodnju oružja, sigurnosti i zrakoplovstva, s tržišnom vrijednošću od £311.000.
Ima dionice u BAE Systemsu od 1990-ih, kada je bio poznat kao British Aerospace.
Osim etičkih pitanja korištenja novca europskih poreznih obveznika za ulaganje u industriju oružja za financiranje mirovinskog fonda zastupnika u Europskom parlamentu, Europski parlament će vjerojatno morati iscijediti oko 400 milijuna eura od javnosti za svoju pomoć.
Fond bi trebao propasti između 2024., godine europskih izbora, i 2026. godine.
Parlament nije uspio pronaći rješenje, što je izazvalo uzbunu kod članova Europskog parlamenta koji nadziru proračune.
“To je sramota. Mislim da je najveće pitanje što se događa s deficitom fonda”, rekao je njemački zastupnik Zelenih u Europskom parlamentu Daniel Freund. “Hoće li u ovo biti uložen dodatni novac poreznih obveznika? Mislim da na ovo ne bi trebalo potrošiti ni cent”, rekao je.
Monika Hohlmeier, njemačka europarlamentarka i Johan van Overtveldt, bivši belgijski ministar financija, dali su slične izjave u zajedničkom pismu predsjednici EU parlamenta Roberti Metsola prošle godine.
Rekli su da fond predstavlja “potencijalne razorne reputacijske rizike za Europski parlament”.
‘Nije u javnom interesu’
Parlament i njegov bivši savjetnik za ulaganja, Credit Agricole Luxembourg Private Bank, također su odbili otkriti ulaganja.
U pismu EUobserveru, Europski parlament ustvrdio je da bi otkrivanje potkopalo zaštitu komercijalnih interesa, odbacujući argumente javnog interesa.
Žalbu koju je uputila ova web stranica također je u prosincu 2022. iz sličnih razloga odbio konzervativni potpredsjednik Europskog parlamenta Roberts Zile, koji nadzire zahtjeve za pristup dokumentima.
Privatna banka Credit Agricole Luxembourg također je odbila, a zatim odbila objasniti zašto kada je pritisnuta.
No, EUobserver je potom dobio detaljan pregled ulaganja od 1994. do 2010. nakon preuzimanja godišnjih izvješća iz javnog registra.
Te su izjave izradili upravitelji mirovinskog sustava, neprofitne organizacije poznate kao “Mirovinski fond zastupnika u Europskom parlamentu”.
Neprofitna organizacija trenutačno je registrirana u zgradi Europskog parlamenta u Luksemburgu, a isprva su njome upravljali aktivni, a kasnije i bivši zastupnici.
Shema je potpala pod luksemburški investicijski fond poznat kao ‘SICAV-FIS’.
Prvo osnovan ranih 1990-ih i otvoren zastupnicima u Europskom parlamentu do 2009., dobrovoljni mirovinski fond gubi velike količine novca zbog broja ljudi koji prelaze dob za umirovljenje.
Među njima je i visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell, koji trenutačno prima mirovinu iz kontroverznog fonda.
Drugi uključuju Miguela Ariasa Canetea dok je bio europski povjerenik za klimu. Canete je također bio među zastupnicima u Europskom parlamentu koji su bili administratori sheme.
Upitan za komentar kada su mu predstavljena ulaganja, Europski parlament rekao je da nije u slobodi davati izjave.
“Dobrovoljni mirovinski fond je neprofitna udruga kojom upravlja luksemburški zakon. To je treća strana koja se razlikuje od Europskog parlamenta i stoga ne može komentirati tražene elemente”, rekao je glasnogovornik EU parlamenta u e-poruci.
Zastupnici u Europskom parlamentu morali su uplaćivati u fond samo dvije godine da bi dobili mirovinu. Za svakih 1.000 eura uplaćenih u njega, EU parlament pridonio je s 2.000 eura.
Udio u MEP-u oduzet je od njihove mjesečne naknade za ured od nekoliko tisuća eura, što je samo obavijeno velom tajne s obzirom na nedostatak transparentnosti o tome kako se novac troši.
Među najvećim braniteljima tajnosti iza mjesečne naknade je potpredsjednik Europskog parlamenta Rainer Wieland koji je za ovu web stranicu rekao da nedostatak transparentnosti nije problem.
Ostala ulaganja u ime dobrovoljnog mirovinskog sustava uključuju duhan, rudarstvo, fosilna goriva i velike farmaceutske proizvode.
Druga su još uvijek bila proizvedena u offshore poreznim oazama poput Bermuda i Kajmanskih otoka.
EUobserver će uskoro otkriti detalje koji stoje iza njih kao dio tekuće serije o slomljenom mirovinskom fondu zastupnika Europskog parlamenta koji vodstvo Europskog parlamenta nije moglo ili nije htjelo riješiti.
Izvor. Naslovna slika: US Federal government