I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Zapad šuti dok Ukrajina gađa civile u Donjecku koristeći zabranjene mine ‘Petal’ [leptiri ili latice]
Naslovna slika prikazuje mine koje je Ukrajina bacila na centar Donjecka, navečer 30. srpnja. Prikupljene i označene kako bi se spriječilo da civili gaze na njih. Saperi su radili po cijelom gradu kako bi uništili mine.
Piše Eva Bartlett, neovisna kanadska novinarka
U subotu, 30. srpnja, nešto iza 21 sat, gromoglasne eksplozije potresle su središte Donjecka. Ubrzo nakon toga pojavile su se najave da je protuzračna obrana oborila rakete ispaljene iz Ukrajine koje su sadržavale mine ‘latice‘. S obzirom na to da je više od 300 ovih eksploziva upakirano u svaku od ukrajinskih raketa, središte Donjecka moglo bi doslovno postati minsko polje ako uspješno padnu.
Upozorenja na društvenim mrežama i Telegramu pozvala su stanovnike da ostanu unutra i pričekaju hitne službe da očiste ulice i nogostupe – što su oni počeli činiti tijekom noći. No, kad je svanulo, neopisiv broj ovih sićušnih uređaja i dalje je ostao. Izdano je više upozorenja da ostanu kod kuće – bolje zakasniti na posao nego izgubiti nogu. Stanovnicima koji nužno moraju izaći savjetuje se da spuste oči i paze kuda gaze, izbjegavaju travnate površine i hodaju krajnje oprezno.
Dok Ukrajina već mjesecima koristi ove mine u Donbasu, posljednjih dana su njima intenzivno bombardirali susjedstva. U početku su na meti bile teško pogođene četvrti Kievskiy na sjeveru, Kirovsky na jugozapadu i Kuibyshevkiy na zapadu. Ali od subote navečer, Ukrajina je udarila središte Donjecka.
I sad, šetnja centrom grada je noćna mora koju sam morala pretrpjeti da dokumentiram koliko su ove mine ovdje raširene: u središnjim ulicama i šetnicama, u blizini stanova, u parkovima…
Teško za uočiti, lako za aktiviranje
Kako se pokazalo, ‘latice’ nisu samo široko rasprostranjene nego ih je često vrlo teško uočiti – čak i ako su znakovi upozorenja postavljeni tik uz njih. Njihov mali oblik i zagasita boja stapaju se s okolinom i ako ne gledate aktivno mjesto na kojem se nalaze, lako biste ih mogli promašiti.
U hodu naučite izbjegavati sve predmete koji bi mogli zakloniti minu i gazite samo golim ulicama ili nogostupima.
Prva hrpa mina koju sam vidjela bila je zaokružena kredom, ispred je bio postavljen znak upozorenja da ih automobili ne bi pregazili i ljudi ne bi gazili. To je bilo u središnjoj ulici Donjecka, stambenoj četvrti s trgovinama i parkom u blizini. Cijelo područje bilo je posuto ‘laticama’. Saperi DPR-a radili su metodično, čisteći područje po područje. No, s obzirom na to da su stotine mina bačene po cijelom gradu, ovo je mukotrpan posao.
U blizini nekih stambenih blokova pronađene su brojne mine i istaknuti znakovi upozorenja: “opasnost, mine ”, pisalo je kraj sićušnog eksploziva zaokruženog kredom ili gumom ili čime god se moglo privući pogled na njegovu prisutnost.
Ali, u mnogim prilikama, gledajući područje označeno kao da sadrži minu, trebalo mi je dosta vremena da ga stvarno vidim. Sada zamislite da uopće nema znakova… krvoproliće za civile, ali i životinje, budući da nije potrebna značajna težina da bi ih pokrenuli.
Osnove rudnika latica
Otprilike veličine prosječnog upaljača, ‘latice’ su malene, ali još uvijek vrlo snažne. Isječak podijeljen na Telegramu to ilustrira: vojnik DPR-a baca gumu na jednu od mina, a guma je od eksplozije odbačena visoko u zrak. Nije potrebna bujna mašta da bi se procijenilo što bi se dogodilo kad bi čovjek stao nogom na jednu od njih. Eksplozivi se postavljaju metodama daljinske isporuke – što znači da se mogu širiti minobacačem, projektilima ili topništvom, bacati helikopterima i zrakoplovima.
Više civila je stradalo od mina otkako su se razasule nad Donjeckom, a i sada ranjeni civili još uvijek dolaze u gradske bolnice. Prema Vadimu Onoprienku, zamjeniku ravnatelja traumatološkog kirurškog centra, deset amputacija obavljeno je tijekom prošlog tjedna – žrtava subotnjih mina i onih koje su ranije bačene, od kojih je jedna bila 83-godišnji muškarac.
Svi dokazi upućuju na Ukrajinu
Proukrajinski komentatori, nimalo iznenađujuće, krive Rusiju. Novinari koji tvrde da im je stalo do civila nastavljaju ukrajinsku propagandu govoreći da moskovske snage razbacuju mine po civilnim područjima, a da nema veze s činjenicom da te teritorije kontroliraju ruski saveznici. Među njima je i potencijalni ratni heroj Malcolm Nance, koji je privremeno napustio svoj posao notorno antiruskog MSNBC analitičara kako bi se navodno zapravo borio protiv Rusa u Ukrajini.
Ovo je vrsta projekcije koju sam vidjela ad nauseam kad sam izvještavala iz Sirije i bavila se tamošnjom zapadnom propagandom. Ukrajinski nacionalisti otvoreno priznaju da ne vide ljude Donbasa kao ljude i potiču njihovo ubojstvo. Ukrajina više od osam godina ubija i sakati civile u Narodnoj Republici Donjeck i Lugansk, uključujući ispaljivanje kazetnog streljiva u srce gradova, gađajući bolnice, tržnice, škole i prometne ulice. S obzirom na sve ovo, rasipanje leptir mina nad Donjeckom nije iznenađujuće. Kriminalno je, ali ne iznenađuje.
Jedan argument koji koriste proukrajinski komentatori je da je Kijev uništavao te mine prema Konvenciji o zabrani protupješačkih mina koju je potpisao 1999. Međutim, od šest milijuna takvih mina koje je Ukrajina isprva izjavila da posjeduje, samo dva milijuna navodno su uništeni od 2018.
Ukrajina ima dobar razlog vjerovati da neće biti odgovorna za njihovu uporabu protiv civila, s obzirom na sklonost njezinih zapadnih podupiratelja i njihovih saveznika da koriste zabranjeno oružje na civilima bez posljedica – uključujući Agent Orange u Vijetnamu, osiromašeni uran u Iraku i Siriji, i bijeli fosfor i bombe sa strelicama u Gazi.
Pronađi minu: