Konačno je netko zatvorio tu paštetu. Afrički predsjednici bojkotiraju sastanak sa Zelenskim.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obratio se Afričkoj uniji (AU) putem videokonferencije. Sastanak je konačno održan iza zatvorenih vrata, s kojih je procurilo tek nekoliko elemenata.

Pod pritiskom Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, dosadašnji predsjednik Afričke unije (AU), Macky Sall, pokušao je okupiti što više šefova država s kontinenta na sastanku s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.

Na kraju je samo dva predsjednika zanimalo što bivši komičar Africi ima za reći. Predsjedavajući Komisije AU Moussa Faki Mahamat, zajedno s Mackyjem Sallom i njegovim kolegom iz Konga Denisom Sassouom N’Guessom, bili su jedini zainteresirani za sastanak održan u ponedjeljak 20. lipnja.

Za AU je organiziranje sastanka sa Zelenskim bio način da se istakne neutralnost panafričke organizacije u odnosu na rusko-ukrajinski sukob. Doista, prije i nakon njegovog sastanka s Vladimirom Putinom u Moskvi, senegalskog predsjednika Mackyja Salla su njegovi zapadni kolege potaknuli da otputuje u Kijev i vidi Zelenskog.

Na kraju je Macky Sall jednostavno obećao organizirati summit na visokoj razini s afričkim šefovima država “koji žele” razgovarati s ukrajinskim predsjednikom.

“Summit na visokoj razini” koji ne leti visoko

Obećane stvari, dospjele stvari. Sastanak ovog ponedjeljka okupio je Mackyja Salla, Denisa Sassoua N’Guessoa, Volodymyra Zelenskog… I to je to. Na sučelju poziva vidimo i menadžment, a iz prostorija AU u Adis Abebi predsjednika Komisije AU Moussa Fakija.

Neki veleposlanici i ministri koji predstavljaju Alžir, Južnu Afriku, DRC, Nigeriju i Egipat također su slušali Volodimira Zelenskog, kao i čelnika Libijskog predsjedničkog vijeća.

Simbolika je neodoljiva: ostali afrički predsjednici jednostavno su bojkotirali ukrajinskog predsjednika. Štoviše, AU je u posljednji trenutak odlučila održati sastanak iza zatvorenih vrata. Detalj koji je izazvao ozlojeđenost zapadnih medija, koji smatraju da bi “šefovi afričkih država željeli spriječiti da ‘otvorenost’ Zelenskog nahrani naslove medija”, navode urednici France24.

Sa sastanka su proizašle dvije početne deklaracije. Prvo, senegalski šef države i predsjedatelj AU-a, Macky Sall, zahvalio je Zelenskom “na njegovom prijateljskom obraćanju na virtualnom sastanku Proširenog ureda AU-a”.

“Afrika ostaje predana poštivanju pravila međunarodnog prava, mirnom rješavanju sukoba i slobodi trgovine”, kaže Macky Sall. AU stoga zadržava istu poziciju, s prioritetom povratka ruskog i ukrajinskog izvoza žitarica i gnojiva. Hitno pitanje za većinu afričkih zemalja.

Sa svoje strane, Volodimir Zelenski je izjavio: “Afrika je u stvarnosti talac. On je talac onih koji su započeli rat protiv naše države”. Ukrajinski predsjednik ponovio je svoje optužbe za Rusiju, za koju je rekao da će blokirati ukrajinski izvoz žitarica.

Komentar: Nisu samo afrički čelnici ti koji odbacuju Zapad i njegove manipulacije. Mnogi građani Afrike vide da je mnogo pouzdanija budućnost u skladu s Rusijom i Kinom: Proruski prosvjednici okupljaju se u Srednjoafričkoj Republici držeći znakove ‘protiv nacizma’ dok se Putin sastaje s čelnicima Afričke unije.

Kakvi su odnosi između Ukrajine i Afrike?

Kako god bilo, ovaj sastanak AU i Zelenskog nije bez konteksta. Od stupanja na dužnost 2019. godine, diplomacija između Ukrajine i afričkih zemalja pretrpjela je zastoj zbog drastičnog smanjenja prava stranih studenata u Ukrajini. Želja Volodimira Zelenskog da se naknadno pridruži NATO-u stvorila je dilemu za afričke zemlje najbliže Rusiji. U ovom slučaju Alžir, Angola, Južna Afrika i Ekvatorijalna Gvineja.

No, posebno od početka sukoba između Ukrajine i Rusije sve više afričkih diplomata osuđuje dvostruke standarde postupanja prema afričkim državljanima. Volodimir Zelenski je u veljači rekao da svi afrički studenti koji napuste Ukrajinu “neće biti dobrodošli tamo kada rat završi”. Da ne govorimo, naravno, o skandalu humanitarnih koridora. Afrikanci koji bježe od rata naišli su na odbijanje Europske unije da ih primi na istoj osnovi kao i ukrajinske izbjeglice.

Zatim je krajem veljače prošle godine ukrajinsko veleposlanstvo u Senegalu angažiralo nekoliko desetaka Senegalaca da se bore u Ukrajini. Žalba koju je odbilo senegalsko Ministarstvo vanjskih poslova, koje je osudilo “ovu praksu koja predstavlja kršenje obveze poštivanja zakona i propisa države primateljice”.

Dakle, ako Volodymyr Zelensky dođe danas moliti za veću podršku Afrike, čini se da zanemaruje da promjenjive geometrijske emocije koje njegov slučaj izaziva u zapadnim medijima Afrikancima gotovo ništa ne znače. Ali, također, njegove izjave protiv Rusije također su dosadne u očima AU. Možda će Zelensky, pristankom na ponovno pokretanje trgovine žitom s afričkim zemljama iz svojih luka, moći kupiti malo dobre volje od afričkih diplomata.

Izvor.

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *