I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Francuska kaže da su ruski plaćenici organizirali ‘francuski zločin’ u Maliju
CNN, BBC i ostali sveti najobjektivniji mediji javljaju da su satelitske snimke otkrile masovne grobnice u blizini Mariupolja. Naravno, okrivili su Ruse. U nijednom ratu u povijesti svijeta nije se upogonilo toliko novinara kao što je to bilo u Ukrajini. Međutim, sada kada je Mariupolj oslobođen, novinari ne žele u Mariupolj. Nema tko provjeriti navode privatne američke firme koja satelitskim snimkama zgražava svijet. Ali, našla se neovisna novinarka imenom Eva Bartlett koja je posjetila Mariupolj, razgovarala s pogrebnicima. Ustanovilo se da zapadni mediji opet lažu.

CNN, BBC i ostali sveti najobjektivniji mediji javljaju da su satelitske snimke otkrile masovne grobnice u blizini Mariupolja. Naravno, okrivili su Ruse. U nijednom ratu u povijesti svijeta nije se upogonilo toliko novinara kao što je to bilo u Ukrajini. Međutim, sada kada je Mariupolj oslobođen, novinari ne žele u Mariupolj. Nema tko provjeriti navode privatne američke firme koja satelitskim snimkama zgražava svijet. Ali, našla se neovisna novinarka imenom Eva Bartlett koja je posjetila Mariupolj, razgovarala s pogrebnicima. Ustanovilo se da zapadni mediji opet lažu. Pogledajte video ispod.
S obzirom na to da su za sve, ali sve loše što se dogodi u svijetu Rusi dežurni krivci, tako su krivi i za masovne grobnice u Maliju, za koje Rusi manipulativno žele okriviti Francuze, kažu francuski mediji.
“Ruski plaćenici zakopali su tijela u blizini malijske vojne baze kako bi lažno optužili francuske snage koje odlaze da su ostavile masovne grobnice, tvrdi francuska vojska.
Francuska vojska je rekla da je upotrijebila dron za snimanje nečega što se činilo da su bijeli vojnici koji pokrivaju tijela pijeskom u blizini baze Gossi u sjevernom Maliju.
Video je u četvrtak prikazan novinarima agencije France Presse nakon što je Twitter račun pod imenom Dia Diarra, koji sebe opisuje kao “bivši vojnik” i “malijski domoljub”, objavio pikselizirane slike leševa zakopanih u pijesku i optužio Francusku za zločine.
“Ovo je ono što su Francuzi ostavili iza sebe kada su napustili bazu u Gosiju… Ne možemo šutjeti!” napisao je.
Francuski glavni stožer nazvao je video na Twitteru “informativnim napadom” i rekao da je profil “vrlo vjerojatno lažni račun koji je kreirao Wagner”, privatna ruska plaćenička skupina koja je stigla u Mali krajem prošle godine kako bi pojačala posrnule napore lokalnih snaga protiv islamističkih ekstremista.
Francuska vojska kazala je da uspoređivanje fotografija objavljenih na Twitteru sa slikama koje je napravio poseban senzor omogućuje im da “povuku izravnu crtu” između Wagnerovih aktivnosti i onoga što se lažno pripisuje francuskim vojnicima.
“Ovaj manevar [je] diskreditirati snage [operacije] Barkhane. Čini se usklađeno. Riječ je o višestrukim informacijskim napadima s kojima su se francuski vojnici suočavali nekoliko mjeseci”, navodi se.
Francuska, SAD i drugi optužili su Wagnerove plaćenike za rašireno kršenje ljudskih prava u Maliju dok Pariz završava svoju gotovo desetljeće dugu vojnu operaciju u toj zapadnoafričkoj zemlji.
Vjeruje se da se više od 500 ruskih boraca sada nalazi u Maliju, organiziraju zajedničke patrole na poroznim granicama i vode vojne operacije protiv islamističkih ekstremista u središnjoj zoni u kojoj također djeluje UN.
Ranije ovog mjeseca, Wagner je optužen da je vodio napad na selo Moura u središnjem Maliju tijekom kojeg je pogubljeno više od 300 muškaraca – većinom civila, prema svjedocima, čelnicima zajednice i organizacijama za ljudska prava.
Više izvora je reklo da su deseci bijelih vojnika koji su pratili lokalne snage u operaciji bili ruski.
Vlada Malija u kojoj dominiraju vojska odbacila je optužbe, rekavši da su ubijeni samo okorjeli ekstremisti, i rekla da su Rusi u zemlji vojni instruktori.
Francuska je u utorak službeno predala kontrolu nad bazom Gossi malijskoj vojsci u sklopu svog povlačenja najavljenog u veljači.
Francuski glavni stožer upozorio je na informacijski rat nakon povlačenja iz baze u kojoj je bilo 300 francuskih vojnika.
Antifrancusko raspoloženje poraslo je u zapadnoj Africi, gdje francuske snage djeluju od 2013. Društvene mreže su se pojavile kao ključno bojno polje u cijeloj regiji.”