Ukrajinske tvornice beba bilježe rekordnu dobit usred ratnog kaosa

Ihor Pechonoha iz BioTexComa sa sjedištem u Švicarskoj kaže da je poslovni model koji mu je pomogao izgraditi jednu od najprofitabilnijih tvrtki za surogat majčinstvo na svijetu jednostavno iskorištavanje: “Tražimo žene u bivšim sovjetskim republikama jer, logično, [žene] moraju biti iz siromašnijih mjesta od naših klijenata.”

Stoga ne čudi da se BioTexCom obratio Ukrajini za gotovo beskonačan skup mladih žena koje su spremne prodati svoje maternice kako bi olakšale svoje financijske nevolje. Osam godina građanskog rata praćenog posredničkim ratom između zemalja NATO-a i Rusije gurnulo je Ukrajinu u ekonomsku katastrofu. Dok su njezini građani tonuli u siromaštvo, zemlja je ubrzo postala međunarodni epicentar surogat majčinstva i sada kontrolira najmanje četvrtinu svjetskog tržišta. S usponom rastuće industrije ukorijenilo se i zapušteno medicinsko podzemlje prepuno zlostavljanja pacijenata i korupcije.

Slika 1. Iz promotivnog videa BioTexComa iz 2022. koji prikazuje surogat ukrajinske majke unutar skloništa tvrtke.

Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky i njegov tim aktivno su poticali zapadnu pljačku njihove ratom razorene zemlje, sklapajući investicijsko partnerstvo s globalnom tvrtkom za upravljanje imovinom Blackrock, oduzimajući radničku zaštitu radnicima i predajući državne tvrtke privatnim tvrtkama.

No, manje je pozornosti posvećeno industriji surogat majčinstva u Ukrajini, koja je samo u 2018. donijela više od 1,5 milijardi dolara u gospodarstvo zemlje. Od tada se globalno tržište surogat beba više nego udvostručilo. Industrija je procijenjena na više od 14 milijardi dolara prošle godine, a predviđa se da će rasti za oko 25% svake godine, prema analizi od Global Market Insights.

Dok sve više zemalja zatvara vrata industriji surogat majčinstva, čini se da zapadni dužnosnici zatvaraju oči pred poslom opterećenim zlostavljanjem koji cvjeta u dereguliranoj, politički nestabilnoj Ukrajini.

Emma Lamberton je kandidatkinja za magisterij međunarodnog razvoja na Sveučilištu u Pittsburghu koja je objavila rad u Princetonovom časopisu za javne i međunarodne poslove o rizicima koje za ukrajinske žene predstavlja industrija surogat majčinstva u zemlji.

“Glavna briga zagovornika na terenu u Ukrajini je da zakonodavci, pa čak i novinske organizacije ne gledaju na ovo kao na kršenje ljudskih prava”, rekao je Lamberton za The Grayzone.

“Vlada nikada ne bi smatrala kršenje ljudskih prava poput zlostavljanja djece nečim što se jednostavno regulira”, objasnila je. “Nikad ne bi rekli ‘trebali biste moći tući svoju djecu samo srijedom’ — to bi bilo nevjerojatno smiješno. I tako iz perspektive zagovornika na terenu u Ukrajini, ovo je pitanje zlostavljanja i stoga ne bi trebalo regulirati i umjesto toga treba ga staviti izvan zakona.”

Davno prije eskalacije neprijateljstava u Ukrajini početkom 2022., ta je zemlja bila poznata kao plodno lovište sumnjivih likova i agencija koje žele loviti očajne ukrajinske žene.

Azijske nacije sa slabim regulatornim sustavima i masama osiromašenih građana poput Indije, Tajlanda i Nepala također su ponudile popularna tržišta surogat majčinstva. Ali njihove vlade nisu mogle ignorirati rastuću evidenciju kršenja ljudskih prava od strane vrhunskih igrača u industriji i naposljetku su zatvorile svoja vrata bogatim strancima koji traže surogate.

Ograničenje ovih nacionalnih tržišta surogat majčinstva usmjerilo je globalnu potražnju u Ukrajinu i pokrenulo utrku prema dnu među tvrtkama za prodaju djece. Sada su profiteri rađanja učinkovito izvezli industriju iz osiromašenih nacija u one koje se nalaze usred žestokog konvencionalnog rata sa svojim susjedom.

“Rat je stavio u prvi plan potrebu za jedinstvenom međunarodnom regulativom o temi surogat majčinstva, jer su surogati trenutno prisiljeni birati između ostanka u ratnoj zoni ili bijega u susjedne zemlje koje ne priznaju zakonitost surogat majčinstva”, primijetio je Lamberton za The Grayzone.

“Kao i kod svake humanitarne krize, trgovina ljudima postaje još veći rizik”, rekla je, “te je potreban međunarodni sporazum o surogat majčinstvu i kršenju ljudskih prava kako bi se zaštitile ranjive žene i djeca u Ukrajini.”

“Ne tretiraju te kao ljudsko biće”: osiromašene majke koje drže kao taoce na farmama beba

BioTexCom Centar za reprodukciju daleko je najveći igrač na međunarodnom tržištu surogat majčinstva. Vlasnik “usluga reproduktivne tehnologije” tvrdio je 2018. da tvrtka kontrolira ogromnih 70% nacionalnog tržišta surogat majčinstva i punih 25% globalnog tržišta.

Dok se web stranica BioTexComa hvali da je tvrtka pružila “radost roditeljstva” tisućama parova iz cijeloga svijeta, njezina stvarna povijest i poslovanje otkrivaju potresan obrazac zlostavljanja, tajnovitosti, zlouporabe, pa čak i optužbi za trgovinu ljudima.

Alina, Ukrajinka s kojom je Al Jazeera razgovarala 2018., objasnila je uvjete koji su je doveli do sklapanja ugovora o trudnoći s BioTexComom.

“Teško je pronaći dobro plaćen posao u Ukrajini… Htjela sam izdvojiti novac za školarinu svog sina na fakultetu – jako su skupe”, rekla je.

Druga ukrajinska BioTexCom surogat majka koja nosi dijete za američki par rekla je za El Pais da je svoju maternicu odlučila prodati zbog svoje financijske situacije. “Odrasla sam bez doma. Važno mi je da imam vlastiti stan. [Surogat majčinstvo] je jedini način na koji to mogu.”

Medicinski direktor BioTexComa, Ihor Pechenoha, otvoreno je priznao španjolskom istraživačkom časopisu La Marea da njegova tvrtka cilja na žene iz siromašnih područja te da “sve one koje rade kao surogat majke to rade iz financijskih poteškoća”.

“Tražimo žene u bivšim sovjetskim republikama jer, logično, [žene] moraju biti iz siromašnijih mjesta od naših klijenata”, objasnio je Pechenoha.

U konačnici, dodao je, “nisam upoznao niti jednu ženu s dobrim ekonomskim stanjem koja je odlučila proći ovaj proces iz dobrote, jer misli da ima dovoljno djece i želi pomoći nekom drugom tko ih želi.”

“Oni to rade jer im je taj novac potreban za kupnju kuće, za školovanje svoje djece”, nastavio je Pechenoh i zaključio: “Ako imate dobar život u Europi, nećete to učiniti.”

Jedna Ukrajinka koja je prodala svoju maternicu strancima potvrdila je komentare direktora BioTexComa, rekavši za The Guardian, “jedini razlog zašto sam pristala na ovo je samo zbog financijskih koristi.”

“Osim toga, otkako je moj suprug otišao na bojišnicu, trebam način da uzdržavam svoje četvero djece”, dodala je.

“Surogat majke, one su niz inkubatora”, objasnio je još jedna od bivših surogata BioTexComa 2019. “Oni vas ne tretiraju kao ljudsko biće.”

Izvješće iz 2020. objavljeno u časopisu Princeton’s Journal of Public & International Affairs također je zabilježilo strano iskorištavanje koje je dovelo do procvata surogat majčinstva u Ukrajini.

“Dok zagovornici tvrde da žene slobodno odlučuju postati surogati, ranjive žene često su manipulirane kroz prezentaciju izbora. Potencijalni surogati prisiljeni su birati između zbrinjavanja obitelji putem prakse koja bi mogla kršiti njihova moralna uvjerenja ili gubitka financijske prilike za svoje obitelji.”

Oksana Bilozir, ukrajinska zastupnica koja se zalaže za zabranu strancima da iznajmljuju ukrajinske maternicerekla je za Australian Broadcast Corporation (ABC) da “postoje dvije kategorije ukrajinskih surogata: oni koji to žele učiniti za novac i oni koji već jesu.” Inzistirala je za ABC da surogat majčinstvo nudi toliku ekonomsku vrijednost Ukrajini da ga je možda nemoguće zabraniti.

Bilozir se požalila da su korumpirane, oligarhijske snage koje drže vlast nad ukrajinskom vladom učinkovito spriječile zakonodavnu borbu protiv industrije surogat majčinstva.

Stvarno je sada velika borba s biznisom i njihovim lobistima koji su nažalost prisutni u Saboru, rekla je. “Surogat majčinstvo je upisano u naše zakone isključivo kao posao.”

Emma Lamberton, autorica Princetonovog izvješća o industriji surogat majčinstva u Ukrajini, primijetila je da je BioTexCom zapravo strana tvrtka koja posluje unutar Ukrajine. Dokumenti s web stranice tvrtke upućuju na to da je tvrtka registrirana u Švicarskoj.

Unatoč povezanosti BioTexComa s bogatim bankarskim središtem – i njegovom promotivnom materijalu koji se razmeće vrhunskim objektima i luksuznim smještajem za surogat majke – mnoštvo izvještaja pokazuje da su uvjeti u njegovim rezidencijalnim centrima sličniji zatvoru nego bilo kojem hotelu s četiri zvjezdice.

Jedna majka objasnila je da ju je tvrtka dok je bila trudna u ime BioTexComa zapravo smjestila u stan kao što je i obećala, ali je bila prisiljena dijeliti stan s još četiri trudnice te dijeliti krevet s 32 tjedna trudnoće.

Neki koji su svjedočili praksi tvrtke iznutra kažu da tvrtka koristi financijske probleme surogata kao oružje kako bi ih spriječila da napuste svoje stambene prostore.

“Ako nismo bili kod kuće nakon 16 sati, mogli bismo biti kažnjeni sa 100 eura”, rekao je bivši surogat BioTexComa slobodnoj novinarki iz Londona Madeline Rouche. U prosjeku, mjesečna naknada za surogate kreće se od 200 do 350 eura. Drugim riječima, napuštanje stambenog prostora moglo bi BioTexCom surogat koštati polovicu njihove mjesečne naknade.

Prijetili su nam i novčanom kaznom ako bi netko od nas otvoreno kritizirao tvrtku ili izravno komunicirao s biološkim roditeljima, rekla je. Tretirali su nas kao stoku i liječnici su nam se rugali.

Financijska naknada, rekla je, nije bila ni približno dovoljna da bi se njezina odluka činila isplativom: “Nikad više ne bih bila surogat majka. Bilo je to užasno iskustvo.”

Nakon rođenja, mnoga se dojenčad drži pod ključem u hotelima s militariziranim osiguranjem dok njihovi kupci ne dođu po njih. Kao što je Guardian izvijestio 2020.:

“Ova novorođenčad nisu u jaslicama rodilišta, ona su poredana jedno do drugoga u dvije velike sobe za primanje nevjerojatno nazvanog hotela Venice na periferiji Kijeva, zaštićena vanjskim zidovima i bodljikavom ogradom žica.”

U međuvremenu, najviši ukrajinski dužnosnici tvrde da je zlonamjerna industrija pronašla moćne skrbnike u Washingtonu.

SAD optužen da štiti BioTexCom dok zapadni tisak pumpa PR

Tijekom intervjua 2019. za The Hill, tadašnji ukrajinski glavni tužitelj, Yuriy Lutsenko, tvrdio je da mu je američka veleposlanica Maria Yovanovitch predala “popis nedodirljivih”, odnosno popis moćnika kojima je Washington zabranio da ih istražuje ili procesuira.

Lutsenko je nadgledao niz kaznenih istraga o BioTexComu nakon optužbi za prijevaru i trgovinu ljudima. Naposljetku je 2018. godine osnivača BioTexComa, njemačkog državljanina po imenu Albert Tochilovsky, stavio u kućni pritvor na dva mjeseca.

No Lutsenko je 2020. smijenjen sa svoje dužnosti. Danas on “vjeruje da su istrage o BioTexComu zbog toga zastale,“ objavio je Guardian.

Dok je bivši glavni ukrajinski tužitelj optužio SAD da štiti osnivača BioTexComa, vodeće zapadne novine proizvele su blistavu pokrivenost tvrtke poput odnosa s javnošću, prikrivajući zlostavljanje i iskorištavanje koje se krije iza zastora rodilišta.

U listopadu 2022. The New York Times objavio je članak koji je mogao biti izvučen izravno iz marketinškog materijala BioTexComa. Times je nastavak BioTexComovih operacija surogat majčinstva usred rata s Rusijom opisao kao hrabar čin domoljubnog prkosa, opisujući posao s bebama kao “industriju na koju se oslanjaju mnogi ljudi bez djece”.

Umjesto pritiska na medicinskog direktora BioTexComa o poslovnom modelu koji se oslanja na financijsku prisilu siromašnih žena ili izvješća o zlostavljanju, Times je Pechenohiju postavljao meka pitanja o statusu tržišta surogat majčinstva.

“Rat nije umanjio privlačnost surogat majčinstva za parove koji očajnički žele imati djecu”, jer su klijenti tvrtke “u žurbi”, objasnio je. Naposljetku, “uspjeli smo izvući sve naše surogat majke od okupacije i granatiranja”, hvalio se Pechenoha.

Farme beba u skloništima za bombe

Kako je počeo rat posrednika u Ukrajini, unosan posao opskrbe stranih žena bebama na račun siromašnih Ukrajinki zauzeo je militarizirani stav.

Prema Atlanticu, tvrtka je osigurala sklonište od bombi u blizini svog kompleksa kako bi osigurala da se proizvodnja novorođenčadi može nesmetano nastaviti u slučaju napada. Video zapis koji je objavio BioTexCom početkom 2022. prikazuje tipično sklonište opremljeno ne samo krevetima, kolijevkama i vrećama za spavanje, već i plinskim maskama.

Promotivni paket ABC Newsa u udarnom terminu o tvrtki slavio je njezine tvornice beba otpornih na ruske bombe. “Ukrajinska agencija za surogat majčinstvo čini sve što je potrebno kako bi pacijenti bili sigurni”, bio je naslov segmenta.

Izvješće je otvorio David Muir s ABC-ja koji je pohvalio “najveću agenciju za surogat majčinstvo” u Ukrajini jer “poduzima sve moguće mjere kako bi bili sigurni da su njihovi pacijenti i njihova djeca sigurni”.

BioTexCom jasno tretira neke od najzastrašujućih izazova čovječanstva kao poslovne prilike, od rata do navodno prijeteće prijetnje depopulacije.

Sljedeća faza surogat majčinstva: umjetni fetusi izvan tijela

bilješci koja prati članak koji promovira tvrtka, BioTexCom je istaknuo krizu nataliteta s kojom se suočavaju zemlje u razvoju, tvrdeći da je njihova “tehnologija umjetne oplodnje” “šansa za preživljavanje čovječanstva”.

“Za 50 godina stanovništvo većine zemalja svijeta smanjit će se za pola”, navodi se u članku.

Tochilovsky, njemački vlasnik BioTexComa, tvrdio je da sve dok njegova tvrtka ostaje na čelu šire biotehnološke industrije, obećava revoluciju u futurističkoj reproduktivnoj biotehnologiji, u kojoj se bebe generiraju u umjetnim maternicama, a geni se uređuju pomoću računala.

U intervjuu za Delo, ukrajinske novine, Tochilovsky je raspravljao o digitalnoj transformaciji u kontekstu “industrije reproduktivne tehnologije”.

Pozivajući se na rastuće stope neplodnosti i teorije o “kolapsu stanovništva” koje su popularizirali tehnološki milijarder Elon Musk i kineski biznismen Jack Ma, Tochilovsky je inzistirao da će čitava ljudska rasa biti spašena biotehnologijom.

“Reproduktivna medicina je budućnost čovječanstva,” rekao je.

“Najvažnija stvar je ektogeneza, mogućnost odgoja djeteta izvan ljudskog tijela… umjetna maternica. Nešto kao tvornice koje smo svi gledali u filmu Matrix. Mislim da ćemo u roku od pet do sedam godina dobiti ektogenezu. Tochilovsky je rekao da BioTexCom “radi u tom smjeru.”

Na pitanje ukrajinskog novinara kako BioTexCom planira riješiti pravna i etička pitanja oko inženjeringa i organizacije baby tvornica, CEO je odgovorio da je odgovor jednostavan: eliminirati vanjski nadzor.

“Najvažnije je”, inzistirao je, “zabraniti agencijama za provođenje zakona da se miješaju u rad.”

Izvor.

Neka vide i ostali!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *