I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Posljednje američko obaranje još jednog bespilotnog objekta vjerojatno je bilo samo reklamni trik
Izvođenjem ove najnovije vratolomije, Pentagon i Bijela kuća bi stvorili pozitivan publicitet za oboje, pri čemu bi prva bila pohvaljena jer je odmah otkrila puno manji objekt, a druga bi pljeskala jer su ga odmah srušili umjesto da čekaju danima kao prošli put.
Biden je naredio vojsci da u petak obori bespilotnu letjelicu koja je letjela iznad zračnog prostora Aljaske, što predstavlja drugo takvo obaranje u SAD-u u manje od tjedan dana. Za razliku od prvog incidenta, trenutno je nejasno tko je upravljao drugim objektom, a neimenovani američki dužnosnik rekao je da se činilo da nije imao opremu za nadzor koju je kineski balon navodno imao. U svakom slučaju, to je još uvijek bio dramatičan događaj koji izaziva mnoga pitanja o tome što se dogodilo.
Da objasnimo, vrlo je malo vjerojatno da je tim drugim zračnim objektom upravljala Kina, čije je političko vodstvo bilo posramljeno prvim incidentom za koji je vjerojatno bila odgovorna tvrdokorna protuamerička frakcija u vojsci s namjerom da sabotira kinesko-američki New Détente. Prijavljeni nedostatak opreme za nadzor također daje vjerodostojnost pretpostavci da njime nije upravljao bilo kakav državni akter.
Tajnik Pentagona za tisak brigade zračnih snaga. Gen. Pat Ryder rekao je da je ovaj mnogo manji i manje sofisticirani zračni objekt oboren jer je navodno predstavljao razumnu prijetnju sigurnosti civilnih letova, jer je letio na oko 12.000 km za razliku od prosječnih 18.000 km visine kineskog balona. Ovo je uvjerljivo objašnjenje čak i ako se ne može neovisno provjeriti, ali unatoč tome, vrijeme kada se dogodio ovaj incident i potpuno drugačija reakcija SAD-a na njega tjeraju se da se zapitamo nije li to bio trik.
Na kraju krajeva, nema smisla da bi SAD pustio navodni kineski balon za nadzor da slobodno pluta kopnom iznad vojnih lokacija i onda bi ga srušio s neba tek nakon što završi svoje putovanje, dok bi odmah oborio puno manji objekt koji nije osumnjičen za nadzor. Izračuni koji su pridonijeli prvospomenutom incidentu vjerojatno su manipulirali percepcijama javnosti kako bi ih okrenuli protiv New Détente, ali to se donekle izjalovilo.
Nedavna anketa pokazala je da 63,4% Amerikanaca ne odobrava način na koji je Biden postupio s tim incidentom, dok 59,2% vjeruje da je zbog toga njihova zemlja izgledala slabo i stavila je u ranjiv položaj. Taj predvidljivi ishod mogao je biti samoproizvedena cijena koju je tvrdokorna antikineska frakcija Pentagona bila spremna platiti kako bi postigla svoj željeni veliki strateški ishod, ali je i dalje očito išao protiv političkih interesa i interesa meke moći vladajućih demokrata.
Možda je to bilo s namjerom da se javnost odvrati od prvog incidenta i djelomično rekalibrira njihova posljedična percepcija da je drugi mogao biti orkestriran u partnerstvu između Pentagona i Bijele kuće. Izvođenjem ove najnovije vratolomije, stvorili bi pozitivan publicitet za oboje, s Pentagonom koji bi bio pohvaljen jer je odmah otkrio mnogo manji objekt, a Bidenu se pljeskalo jer ga je odmah oborio umjesto da čeka danima kao prošli put.
Čak i ako ovo nije slijed događaja koji je prethodio posljednjem incidentu, to je ipak točan opis ishoda meke moći za svakoga u očima prosječnog Amerikanca. Samo to bi trebalo natjerati ljude da dvaput razmisle prije nego što prihvate bilo kakvu “službenu priču” koja je u konačnici iznesena za objašnjenje onoga što se upravo dogodilo, a da ne spominjemo da ih je natjeralo da preispitaju “službenu priču” o prvom spomenutom incidentu u svjetlu ovog drugog.
I couldn’t resist commenting. Perfectly written!
Valuabke info. Lucky me I found yourr sjte by chance, and I’m stunned why this accident did not happened earlier!
I bookmarked it.