I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Roganov gost postaje viralan nakon razotkrivanja “podljudskih” i “užasnih” uvjeta rudarenja kobalta u Kongu
Postoji jedan dio “zelene” EV revolucije o kojem smo pisali – ali o kojem nitko drugi ne govori: neprestana potreba za kobaltom i “užasan” način na koji se metal za baterije vadi i proizvodi.
Nakon nedavnog podcasta Joea Rogana koji je došao do više od 40 milijuna slušatelja viralnog voditelja, nadamo se da bi se dijalog konačno mogao započeti.
Siddharth Kara, koji je gostujući profesor na Harvardu i također autor knjige Cobalt Red: How The Blood of the Congo Powers Our Lives, prošli je tjedan došao na podcast s komentarima o iskopavanju kobalta koji već imaju više od milijun slušanja.
Rekao je Roganu da ne postoji nešto poput “čistog kobalta” i da je taj izraz “samo marketinški”, prema zaključku NY Posta za navedeni podcast. Napomenuo je da je razina patnje kongoanskih ljudi koji rade u rudnicima kobalta “zapanjujuća”, stoji u izvješću.
“Nikad nisam vidio [rudnik kobalta koji se nije oslanjao na dječji rad ili ropstvo] i bio sam u gotovo svim većim industrijskim rudnicima kobalta.”
Ipak, ne čini se da će se suvremena potražnja za kobaltom uskoro smanjiti. “Kobalt se nalazi u svakoj litijskoj, punjivoj bateriji koja se danas proizvodi u svijetu”, rekao je Kara Roganu.
“Svaki pametni telefon, svaki tablet, svako prijenosno računalo i što je najvažnije, svako električno vozilo” to treba.
“Ne možemo svakodnevno funkcionirati bez kobalta, a tri četvrtine zaliha dolazi iz Konga. I iskopava se u užasnim, srceparajućim, opasnim uvjetima.
“Uglavnom, svijet ne zna što se događa… slučajno se dogodilo da Kongo leži na više kobalta nego ostatak planeta zajedno.
“Prije nego što je itko shvatio što se događa, [kineska] vlada [i] kineske rudarske kompanije preuzele su kontrolu nad gotovo svim velikim rudnicima, a lokalno stanovništvo je raseljeno.
“Oni kopaju u apsolutno neljudskim, mučnim uvjetima za dolar po danu, unoseći kobalt u opskrbni lanac u sve telefone, sve tablete, a posebno u električne automobile.”
U međuvremenu, izvješće navodi da je Bidenova administracija nedavno “ušla u sporazum s Demokratskom Republikom Kongo i Zambijom” kako bi pomogla u jačanju opskrbe takvim materijalima, unatoč ovim problemima.
Cijele komentare možete poslušati ovdje:
Izvor. Naslovna slika: @screenshot