I vi kritički razmišljate? Svoje članke šaljite koristeći ovaj obrazac. Kontakt: admin@kriticizam.com
Putin optužuje EU da je otirač za SAD
Aktualni ekonomski problemi u EU i neprijateljski stav SAD-a prema Europi izravna su posljedica slabosti koju su pokazali čelnici Unije, rekao je u četvrtak ruski predsjednik Vladimir Putin. To je rekao tijekom sastanka ruskog vijeća za strateški razvoj i nacionalne projekte.
“Danas glavni partner EU-a, SAD, vodi politiku koja izravno vodi deindustrijalizaciji Europe. Čak se pokušavaju žaliti na to svom američkom gospodaru. Ponekad čak i s negodovanjem pitaju ‘Zašto nam to radite?’ Želim pitati: ‘Što ste očekivali?’ Što se još događa onima koji dopuste da se o njih brišu noge?”
Ranije ovog mjeseca, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen oglasila je uzbunu zbog američke ekonomske politike, pozivajući EU da “poduzme akciju” ako želi biti u mogućnosti natjecati se sa zelenom industrijom koju subvencionira američka vlada.
Von der Leyen je osudila porezne olakšice za potrošače koji kupuju američke proizvode, uvedene prema Zakonu o smanjenju inflacije (IRA), koji je potpisao predsjednik Joe Biden u kolovozu. Upozorila je da bi takve inicijative mogle “dovesti do nepoštenog tržišnog natjecanja, mogle bi zatvoriti tržišta i tako fragmentirati kritične opskrbne lance”.
Drugi najviši dužnosnici EU-a opetovano su izrazili zabrinutost zbog nadolazeće recesije i potencijalne desetljećima duge deindustrijalizacije. Početkom listopada belgijski premijer Alexander De Croo rekao je da jest, osim ako Bruxelles na neki način ne popravi situaciju s ogromnim cijenama energije
“riskira masovnu deindustrijalizaciju europskog kontinenta i dugoročne posljedice koje bi zapravo mogle biti vrlo duboke.”
Ekonomska kriza u EU-u uvelike proizlazi iz vlastitih postupaka bloka, ciljajući Rusiju mnoštvom sankcija zbog sukoba u Ukrajini, istaknuo je Putin.
“Što je točno sama Europa postigla uvođenjem ograničenja? Prije svega, dogodio se neviđen, kako kažu ekonomisti, skok inflacije u vlastitoj kući, eurozoni. Ona je u studenom iznosila 10 posto u eurozoni u cijelini, pri čemu neke zemlje pokazuju ekstremne brojke od više od 20%, čak i 25%.
“Istodobno, kolektivni Zapad, za razliku od Rusije, nastavlja s naporima da prigrabi bilo kakve resurse za sebe.
“Za razliku od zapadnih zemalja, koje besramno vuku sve pokrivače za sebe, Rusija pomaže najsiromašnijim državama u Africi, Aziji i drugim regijama, dostavljajući hranu i drugu robu.”
Izvor. Naslovna slika: © Getty Images/SOPA Images